Niiduk, raider või traktor: milline neist sinu aeda muru niitma sobib?

robotniiduki puhul on hea lisaks soetada ka murutrimmer, mis aitab korras hoida kohad, kuhu robot ei pääse.Foto: Husqvarna

Muru niitmine on iga aiaomaniku suvine kohustus, aga milline masin selle täitmiseks valida? Asja teevad selgeks Husqvarna spetsialistid. 

Rolli mängib aia suurus ja liigendatus

Õige niiduki valimise juures on mitu olulist parameetrit, millest esimene on niidetava ala suurus. Seega enne ostma minekut tuleta meelde, kui suur on sinu aed ja kui palju seal on vaja niita. Mõelda tuleb ka sellele, kuidas on aed liigendatud: kas tegemist on lihtsa murulapiga või on seal puid, põõsaid peenraid. Lisaks mängivad rolli aeda paigutatud laste mänguväljakud ja kiiged. 

“Kindlasti teatud määral paneb valiku paika ka hind. Tavaliste kõige odavamate sisepõlemismootoriga lükatavate käsiniidukite hinnad algavad paarisajast eurost,” ütleb Husqvarna spetsialist Andrus Soomer. 

Rahakotisõbralikud sisepõlemismootoriga käsiniidukid

Kuigi bensiinimootoriga käsiniidukid on kõige odavamad, tekitavad need heitgaase ja nende puhul tuleb arvestada ka kütusekuluga, mida masin töötamiseks vajab. Sobivaim kütus sellistesse niidukitesse on Husqvarna järelteeninduse spetsialisti Aivo Smitti sõnul alkülaatkütus – see on spetsiaalne väiketehnika kütus, mis ei seo õhuniiskust, säilib kaua ja on ka põlemisel puhtam.

Käsiniidukite plusside poolele kuuluvad kindlasti lihtne kasutamine, hooldus ning madalam hind. Samuti sobivad need igat tüüpi aedadesse. Eriti populaarsed on need inimeste hulgas, kellele meeldib füüsiline töö. “On neid, kellele meeldib oma aiaga tegeleda ja kes tahavad ise niita, sest peavad seda ajaveetmisviisiks. Neile ongi käsiniiduk kõige sobilikum,” lisab Smitt.

Samas võib nende miinuseks olla võrreldes teiste tüüpidega raskem juhitavus ning võimalik kõrge müratase.

Kui aga käsiniidukiga niitmine võtab aega rohkem kui kolm tundi, siis soovitavad spetsialistid vaadata juba muude lahenduste poole, sest suurema pinna kiiremaks niitmiseks on olemas suuremad ja võimsamad masinad. 

Murutraktor sobib suurde aeda

Näiteks on suurema aia omanikul üheks võimaluseks võtta kasutusele hoopis murutraktor, mille peal saab istuda ja masinat roolist juhtida sinna, kuhu vaja. Murutraktorid on tavaliselt suuremad masinad ja varustatud mootoriga, mis muudab nende kasutamise lihtsamaks ja kiiremaks. Need masinad on tavaliselt varustatud ka rohkemate funktsioonidega, nagu niidetud muru kogumine ja niidukõrguse reguleerimine. 

Murutraktorid on peamiselt mõeldud aedadesse, mis on suuremad kui 1000 ruutmeetrit ja kus on vähem takistusi. Husqvarna murutraktorid on üldjuhul külje pealt väljaviskega või on masinatel taga integreeritud murukogujad. Need viimased on eriti sobivad paari tuhande ruutmeetri niitmiseks, kus soovitakse muru ka kohe ära korjata. 

Murutraktor on väärt abimees suuremas aias. Foto: Husqvarna

Peenarde, puude ja põõsaste vahel niitmiseks sobib raider

Aedadesse, mis on liigendatud puude, põõsaste ja peenardega, sobivad kõige paremini raiderid. Need on eesasetseva lõikeorganiga väga hästi manööverdavad masinad, millega pääseb kergesti niitma ka põõsaste ja puude alla, ja need sobivad aedadesse alates 1000 ruutmeetrit ja suurematele aladele. Raiderid on üldiselt küll pisut kallimad, kuid tasuvad end igati ära. 

Akumootoriga muruniiduk sobib väikesesse aeda

Husqvarna tootevalikus on ka lükatavaid niidukeid, mis töötavad akude peal. Need sobivad eelkõige väikeste aedade omanikele, kes ei soovi möllata heitgaase väljutavate masinatega. Akumootoriga muruniiduki keskmine võimsus jääb ühe niitmise juures kuni 500-ruutmeetrise aia piiresse, suuremate akutoitel masinatega on võimalik niita korraga kuni 1000 ruutmeetrit.

Mugavuse armastajale sobib robotniiduk 

Neile, kes armastavad mugavust ega taha ise aias muru niitmisega tegeleda, sobib kõige paremini robotniiduk. Robotniidukit valides tuleb samuti mõelda sellele, kui suur on niidetav ala ja kas tegemist on lihtsa muruplatsiga või puude, põõsaste ja peenardega liigendatud aiaga – seda kõike peab robotniidukit valides arvesse võtma, sest iga takistuse vahel manööverdamine vähendab roboti jaoks niitmisala.

Enne robotniiduki ostmist tasub konsulteerida müüjaga, et teha selgeks, milline robotniiduk on sinu aeda kõige sobilikum.

Järeltööd teeb ära trimmer

Erinevate masinatega muru niites võib ikka juhtuda, et mõne peenra äärest, põõsa alt või aia äärest jääb muru niitmata. Seal tuleb appi trimmer. Murutrimmer on tavaliselt varustatud pöörleva trimmeripeaga, mille küljes on jõhvid, mis lõikavad muru. Husqvarna tootevalikus on nii bensiinimootoriga, kui ka akutoitel trimmereid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.