Taevaluugid on valla ja küllap käib iga aiapidaja peast läbi mõte, kas sellise ilmaga on mõistlik muru niita ja kalli masina tervisega riskida. Head nõu jagavad Husqvarna spetsialistid.
“Kuigi paljud tootjad on näiteks oma robotniidukitele paigaldanud vihmasensorid, siis Husqvarna robotitel neid ei ole. Põhjus selleks on lihtne. Neid ei ole vaja, sest robot võib niita ka märga muru,” selgitab Husqvarna spetsialist Aivo Smitt.
Ta lisab, et kui ikka on vähegi võimalik valida, millal muru niita, siis loomulikult tasub alati eelistada kuiva ilma.
Näiteks on üheks miinuseks see, et märga muru on raskem niita ja rohi võib terade külge kleepuda. See omakorda võib põhjustada muru ebaühtlast lõikust, tihendatud murupinda või kahjustada muru üldist tervist.
Kuigi vihmaga niitmine ei ole otseselt keelatud, toonitab Husqvarna spetsialist Andrus Soomer, et äikese ajal tuleb robotniiduk vooluvõrgust välja tõmmata, et vältida võimalike äikeselöögist tekkivaid elektrikahjustusi.
“Kui on paduvihmad ja tekivad murupinnale püsivamad veeloigud, millesse niiduk läheb nii-öelda ujuma, siis sellisel juhul peab jälgima, et lõiketera ei ulatuks vette. Sügavad veelombid võivad põhjustada niidukile veekahjustusi. Väikese loigu puhul, kust robot vaid ratastega üle sõidab, ei juhtu midagi,” sõnab Smitt.
Vihma tõttu võivad kahjustada saada just niiduki elektrilised komponendid. Näiteks võib vesi sattuda niiduki elektrisüsteemi ja põhjustada lühiseid või potentsiaalselt rikkuda kogu elektroonika.
Soomer ja Smitt toonitavad, et pigem tasub bensiinimootoriga niidukit siiski hoida vihma eest kaitstuna. “Vihmavesi võib bensiinimootoriga niidukil sattuda kütuse sisse või tekitada masinate metallist osadele roostet ja elektrisüsteemide niiskumist,” sõnab Soomer.
“Tegelikult kehtib kõigi aiatööriistade kohta sama reegel. Vihmase ilmaga ei tasu neid lageda taeva alla jätta, vaid tuleks ikkagi kuuri alla või mujale varju viia, kus need on liigse niiskuse ja vee eest kaitstud,” lisab Soomer.