Muruhooldus sügisel: millal viimast korda niita ja kui lühikeseks muru jätta?

Muru eest tuleb ka sügisel hoolt kanda.Foto: Husqvarna

Sügis on aeg, mil suve rohelus hakkab tasapisi taanduma ning loodus valmistub talveks. Erilist hoolt ja tähelepanu vajab sel ajal ka muru. Mida peab tegema, et see uuel hooajal kena ja roheline oleks?

Muru kasvab sügisel edasi, ehkki aeglasemas tempos kui suvel. Siiski on oluline jätkata regulaarset niitmist senikaua, kuni muru kasv peatub või muutub väga aeglaseks. Niites eemaldad murult liigse rohu, mis võib talveperioodil soodustada haiguste levikut.

“Sügiseste viimaste niitmistega peab eelkõige vaatama, mida teeb ilm. Jälgima, millal läheb külmemaks ja muru kasv seisma jääb,” alustab Husqvarna spetsialist Kristo Maripuu kõige olulisemast. Siinkohal tasub meelde jätta, et muru lõpetab kasvamise, kui õhutemperatuur langeb alla kuue kraadi. 

Tavaliselt jäävad viimased niitmised oktoobrisse, kuid Maripuu meenutab, et muru on niidetud ka detsembris, kui õhutemperatuur on olnud erakordselt soe.

Ära niida muru liiga madalaks

Sügise edenedes tasub muru niitmiskõrgust muuta järk-järgult kõrgemaks. Liiga lühikeseks ei tasu muru niita, sest see võib tekitada stressi ja muuta muru vastuvõtlikuks haigustele ning talvekahjustustele. Ideaalne on, kui jätta muru umbes 5–8 cm kõrguseks.

“Öökülmad võivad liiga lühikesele murule halvasti mõjuda ja selle n-ö ära võtta,” kirjeldab Maripuu. 

Korista langenud lehed ja õhuta pinnast

Puudelt langevad lehed võivad muru paksu katte alla matta, mis võib põhjustada hapnikuvaegust ja muru haiguste levikut. Seetõttu tasub lehti regulaarselt riisuda reha või niidukiga, millel on murukoguja. 

Muru hooldamine sügisel on oluline ettevalmistus tulevaseks aastaks. Tervislik ja hästi hooldatud muru talub paremini talvestressi ning ärkab kevadel uue elujõu ja iluga. Õigeaegne niitmine, lehtede korjamine, õhutamine, väetamine ja haiguste ennetamine tagavad, et aed jääb sügiselgi kauniks ja elujõuliseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.