Puhkust planeeri hoolega! 6 soovitust, et suvine reis ei võtaks halba pööret

Kui lähed puhkama autoga, on reisi kindlustamiseks kindlasti põhjust. Näiteks kui autol tekib tehniline rike või see varastatakse, siis reisi katkemise korral hüvitatakse täiendavad transpordikulud, mis tehakse sihtkohta jõudmiseks või koju tagasi sõitmiseks.Foto: Shutterstock

Suur suvi ja puhkuste aeg on käes ning Eestis ja ka välismaal reisimist planeeritakse hoo ja elevusega.

Et puhkus ei võtaks soovimatut pööret, jagab ERGO kahjukäsitlusvaldkonna juht Caterina Lepvalts kõigile reisisellidele kuus kindlustusega seotud soovitust.

1. Iga asi õigel ajal

Kõige mõistlikum on reisikindlustus sõlmida kohe pärast lennupiletite ostmist või esimeste reisikulutuste tegemist. Ehkki kindlustust on võimalik sõlmida ka vahetult enne reisile sõitmist, tuleks arvestada ka võimalike reisieelsete ootamatustega.

Üsna sagedased on juhtumid, kus 24 tundi enne reisile minekut selgub, et lennuajad on muutunud või keegi reisiseltskonnast raskelt haigestunud. Paraku on siis kindlustuse peale juba hilja mõelda.

2. Kaitse seda, mida vaja

Reisile minnes on end tavapäraselt võimalik kaitsta kolmel viisil – tervisega seotud riskid, reisi ärajäämise ja katkemisega seotud riskid ning pagasiga seotud riskid.

Kui sõit viib isikliku autoga naaberriiki, ka siis on reisi kindlustamiseks kindlasti põhjust. Näiteks kui autol tekib tehniline rike või see varastatakse, siis reisi katkemise korral hüvitatakse täiendavad transpordikulud, mis tehakse sihtkohta jõudmiseks või koju tagasi sõitmiseks.

Kui pole plaanis suurt pagasit kaasa võtta, ei ole ilmselt ka pagasikindlustust suurtele summadele vaja sõlmida. 

Enne reisile minemist tasub mõelda, kas puhkuseplaan piirdub linnapuhkusega või lähed reisil ka näiteks mäesuusatama, matkama või surfama. Kindlustaja jaoks on oluline teada ka seda, kas reisil olles on plaanis tegeleda füüsilise tööga või osaleda spordivõistlustel. Ainult nii saab kindel olla, et kõik oluline on kaetud ja kahju korral on kindlustusest abi.

3. Hinda oma vara

Ühtviisi ebamõistlik on nii üle- kui ka alakindlustamine. Alati tasub valida selline kindlustussumma, et ka halvimal juhul saaks kulud kaetud.

4. Ka ise tuleb olla hoolas

Reisikindlustus on mõeldud ootamatusteks ning katab kulud juhul, kui inimene on teinud omalt poolt kõik, et kahju ei tekiks. Seega on kõige parem soovitus vältida ohtlikke olukordi. Tõsi on aga ka see, et lõpuni turvalist reisi ei ole olemas.

Meeles tasuks pidada, et näiteks alkoholi- või narkojoobes õnnetuse põhjustamine on asjaolud, kui kindlustused reeglina hüvitist ei maksa. Alati tuleks enne reisi üle kontrollida oma reisidokumendid -ja veenduda näiteks selles, kas pass kehtib või kas sihtriiki sisenemisel on vajalik viisa. Kui passi aegumise tõttu lennukile ei pääse, siis paraku pole ka kindlustusest kulude hüvitamisel abi.

5. Kiirus ja põhjalikkus aitavad

Kahjujuhtumist tuleks kindlustusseltsile teatada võimalikult ruttu. Ootamatutes olukordades on tavapärane, et kiputakse unustama kõige elementaarsemad käitumismustrid. Siis võib ööpäevaringne reisiabi osutuda hindamatuks – kui mobiiltelefoni on õige number salvestatud, saab igal ajal asjakohast nõu küsida.

Telefonitoru tasub haarata ka seetõttu, et reisiabi tunneb välisriikide olusid reisijast tihti paremini. Näiteks mõnes riigis tegutseb ka terve hulk meditsiiniasutusi, millel puudub tegevuslitsents ning hotellid või taksojuhid võivad patsiendid just sinna suunata.  

6. Kasuta fotokaamerat või telefoni

Kahjude võimalikult täpseks fikseerimiseks tuleks alles hoida kulutustega seotud tšekid või teha kahju saanud varast, lennu hilinemise korral tabloost lennujaamas või ka liiklusummikust fotosid. Hiljem on nii palju lihtsam juhtunut selgitada ja seda kiiremini kõik sujub.

Rohkem infot reisikindlustuse ja erinevate kaitsete kohta leiad ERGO kodulehelt. Küsimuste korral helista infotelefonile (+372) 610 6500. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.