Ära viivita: miks tasub auto müümisel teha esimese sammuna omanikuvahetus?

Kui müüd auto, vormista kindlasti Transpordiametis omanikuvahetus.Foto: Shutterstock

Kui auto vahetab omanikku, ei piisa ainult sõiduki, dokumentide ja võtmete ostjale üle andmisest, vaid tuleb kohe korda ajada ka muu paberimajandus. Ehk registreerida sõiduki omanikuvahetus transpordiametis. See on oluline, et vältida hilisemaid juriidilisi probleeme ja ebameeldivaid üllatusi, räägib ERGO sõidukikindlustuse portfelli juht Kaido Naarits.

Kuigi ka praegusel ajal võivad ette tulla harvad olukorrad, kus peab sõiduki omanikuvahetuse vormistamiseks minema transpordiametisse kohale, saab enamjaolt kõik toimingud teha mugavalt kaasaegsete digilahenduste abil. Küll tasub olla tähelepanelik, et kogu omanikuvahetuse protsess mõlema poole pealt ka lõpuni saaks viidud. Lisaks tuleb osapooltel kokku leppida, kes maksab riigilõivu. 

Kui oled auto müüja, on kõige lihtsam viis omanikuvahetustest teavitada Transpordiametit nende e-teeninduses. Sõiduki müüjana alustad omanikuvahetust, mille järel peab uus omanik selle kinnitama. Kui viie päeva jooksul omanikuvahetust ei kinnitata, võib tabada uut omanikku ebameeldiv üllatus – auto kustutatakse ajutiselt registrist, millega katkestatakse ka kehtiv liikluskindlustuse leping. 

Viivitamine võib kurjalt kätte maksta

Kui aga nende sammudega liiga kaua viivitada või hoopis tegemata jätta, võivad mured tabada eelmist omanikku. Näiteks parkimis- ja kiiruskaameratrahvid või ka sundkindlustuse teavitused, mis auto registrijärgse omaniku postkasti potsatavad. Rääkimata uue omaniku põhjustatud õnnetustest, mille kahjude hüvitamise eest võib vastutada sõiduki registrijärgne omanik.

“Kui õnnetuse ajal on registris auto omanikuks veel eelmine omanik ja sõidukil puudub näiteks liikluskindlustus, hüvitab kindlustus küll kannatanule tekkinud kahju kuid hiljem esitab nõude registrijärgsele omanikule,” selgitab Naarits ja lisab, et sellises olukorras ei päästa ostu-müügileping, kuna seaduse järgi vastutab kahjudega õnnetuse korral sõiduki registrijärgne omanik. Seega tasub auto müüjal olla eriti hoolikas ja proaktiivne, et omanikuvahetus saaks õigeaegselt tehtud. 

Kuigi plaanitavast automaksust on avalikkuses juba üsna palju räägitud, pole maksu detailid veel paika saanud. Kuid suure tõenäosusega on maksu kogumisel oluline osa just registrijärgsel omanikul. Seetõttu tuleb hoolikalt jälgida, et müüdud auto registris kindlasti uue omaniku nimele saaks. Vastasel juhul võivad plaanitava automaksu arved endise omaniku postkasti maanduda. Kui omanikuvahetus on jäänud korrektselt vormistamata, on juba keeruline ka selle sõiduki registrist kustutamine.

Sõiduki müümisel võib kokku leppida erinevalt, kuid tavaliselt tasub omanikuvahetuse riigilõivu sõiduki ostja. Just odavamate autode puhul peetakse seda liigseks kuluks, mille arvelt tahetakse kokku hoida, keelitatakse müüjat piirduma ainult paberi peal oleva lepinguga ja lubatakse ise kõik registris korda ajada. Selliste kokkulepetega ei ole mõistlik kaasa minna. Kindlasti tasub endal veenduda (ise teatada), et registrisse saaks vastav teave edastatud.

Ära unusta kindlustust

Kõikidel liikluses osalevatel sõidukitel peab olema kehtiv liikluskindlustuse leping, sõiduki müümisel läheb see üle uuele omanikule. Seepärast tasub autot müües aegsasti mõelda ka sellele, kas see leping osana sõiduki müügikokkuleppest anda uuele omanikule kaasa või mitte. Kui on tingimata soov liikluskindlustuse leping lõpetada, saab seda teha ennetavalt ainult enne omanikuvahetust, kuna pärast omanikuvahetuse vormistamist registris sõiduki vana omanik seda enam teha ei saa.

Liikluskindlustuse lepingu lõpetamiseks tuleb müüjal teha kindlustusandjale avaldus, et tema leping lõpetatakse soovitud kuupäeval. “Kuna kindlustusseltsil võib lõpetamise avalduse menetlemine võtta aega paar tööpäeva, tasub avaldus esitada aegsasti,” ütleb Naarits. Samamoodi on sellisel juhul mõistlik lepingu lõpukuupäeva ütlemisel arvestada, et kõik müügiga seotud toimingud (sh 5-päevane aeg ostja poolseks ostutehingu kinnitamiseks) jääksid liikluskindlustuse lepingu kehtivuse aega. Ja seda pigem mõne varupäevaga. Niikaua, kui registris uut omanikku ei ole, vastutab senine omanik. Lepingu katkestamisest on viisakas teavitada ka ostjat, et ta saaks õigeaegselt sõlmida uue kindlustuslepingu.

Teine võimalus on, et uus omanik sõlmib uue liikluskindlustuse. Sellisel juhul lõpeb eelmine leping automaatselt. Kui eelmisel omanikul on jäänud kindlustusseltsile ettemaks, saab pärast ümberregistreerimist selle tagasi küsida uus omanik esitades vastavale kindlustusseltsile avalduse.

Liikluskindlustus on Eestis kohustuslik vastutuskindlustus, millega kindlustatakse kahju, mida sõiduki omanik kolmandale isikule tekitab. ERGO liikluskindlustuse hinna saab mugavalt arvutada e-kontoris. Lisaks liikluskindlustusele on mõistlik uurida ka kaskokindlustuse pakkumisi ja tingimusi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.