Ekspert: aasta alguses jõuab kinnisvarastatistikasse karm reaalsus

Foto: Shutterstock

Eesti suurima kinnisvarabüroo Uus Maa analüütiku Risto Vähi sõnul toimus vanemate korterite hinnalangus suuresti ära, kuid statistikasse jõuab see alles aasta esimeses kvartalis.

Risto Vähi kinnitusel on kinnisvarahinnad ja tehinguaktiivsus terve aasta juba langenud, kuid statistikast see oluliselt välja ei paistnud. „Tipuhindadega müüdud uusarendused said sel aastal valmis ning anti ostjatele üle, mis hoidis ka statistikat üleval. Osaliselt peegeldas statistika aastatagust minevikku. Kuna uute korterite tehingute arv on praeguseks võrreldes tipuga pea poole võrra langenud, siis jõuab tegelik reaalsus numbritesse uue aasta esimeses kvartalis,“ ütles Vähi.

„Paljude jaoks, kes seni küsisid hinnastatistikast lähtuvalt veel kõrgemat hinda, jõuab kohale ka tegelik reaalsus. Vanemate korterite tehinguhinnad on Tallinnas tipust paarkümmend protsenti alla tulnud, aga müügiportaalides küsitakse ikka tihti veel vanu hindasid. Kes praegu müüa tahab, sel tuleb ostjale rohkem vastu tulla,“ kommenteeris Vähi.

„Kui järelturu korterite müügitehingutes on langus üldiselt juba toimunud, siis uusarenduste osas olulist korrektsiooni endiselt pole. Selleks, et tehingud jälle liikuma hakkaks, peaks ilmselt ka uusrendusi 10%-20% soodsamalt pakkuma,“ lisas Uus Maa analüütik.

„Paistab, et majanduslanguse põhi jõuab kätte talvel. Nii maksutõusud kui töötuse kasv mõjutavad ka kinnisvarasektorit, aga 2007. aastaga võrreldavat äkilist langust oodata pole. Pigem on see kinnisvarahindade puhul suuremas osas juba toimunud. Halbade kodu- ja arenduslaenude protsent on madal ning kiirmüüke laiemalt oodata pole,“ ütles Vähi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.