„Üüriinvestorid on viimastel kuudel valdavalt istunud käte peal – pole mõtet teha investeeringut varasse, millele oodatakse väärtuse langust. Visalt paigal seisev tehingute hinnatase ütleb, et investeerimisotsustega peaks veel ootama, sest oodata on ostmiseks soodsamaid aegu. Tagatipuks on üürihinnad samuti allapoole liikumas,“ kommenteeris Tarvo Teslon.
Omaette küsimus on, kas mõningane hinnalangus aktiveerib koduostjad ja investorid ning tõmbab jahtuvale turule uuesti endise hoo sisse?
„Osa väikeinvestorite rahast kulub igapäevase elu rekordiliselt kõrge hinnatõusu katmiseks. Teine osa rahast kulub juba võetud laenude kasvanud euribori tõttu suurenenud laenumaksete teenindamiseks.
Samuti on uue investeeringu tegemine karmistunud laenutingimuste tõttu muutunud oluliselt keerukamaks, sest pankurid soovivad näha suuremat omakapitali mängu panemise määra. Lisaks on üürihinna ja kinnisvara turuväärtuse suhe ehk üüriinvesteeringu rahavooline tootlus viimase 10 aasta madalaimal tasemel,“ analüüsis Tarvo Teslon tegureid, mis vähendavad üüriinvesteeringute mahtu.
Üüriinvestorite huvi lahtumine on üks põhjus, miks elamispindade tehingute arv väheneb. Vähenev tehingute arv omakorda seab surve hindadele. See jälle paneb nõiaringina toimides investeerimishuviga ostjad veel pikemalt ootele.
„Nii võime üüriinvesteeringute seekordse buumi ametlikult lõppenuks lugeda. Järgmise lainega, mil väikeinvestorid tähelepanu kinnisvaraturule pööravad, läheb oluliselt aega. Väikeinvestorite üürikorteristesse raha panustamise huvi taastumise eeldus on majandustsükli põhjast läbi käimine ja tipule lähenema hakkamine. See on keskkond, kus väikeinvestoritel tekkib piisavalt huvi ja raha, mille paigutamiseks väljundeid otsida,“ prognoosis Tarvo Teslon.