Jõulutuled aias: 5 säästunippi, mida peaksid teadma

Foto: Shutterstock

Advendiajal süüdatakse aedades jõulutuled, aga ilmselt esimest korda mõeldakse seejuures tõsiselt ka kaasuvatele kuludele. K-rauta Tondi kaupluse juhataja Eveli Uibomets jagab nõuandeid, kuidas elektrit säästval moel aias jõulumeeleolu ja helget valgust luua.

Selle talve energiahindade juures on kõige ebamõistlikum mõte otsida välja hõõglampidega jõulutuled ja ühendada need kolmekuningapäevani elektrivõrku.  

Vali leedtuled
Praktilised inimesed annavad töökorras esemetele enamasti uue võimaluse, mis üldjuhul on mõistlik ja jätkusuutlik lähenemine. Hõõglampide aeg on aga praeguste energiahindade juures lõplikult otsa saanud, kuigi muist inimesi kasutab neid jätkuvalt nii toas kui õues. Ühelt poolt tundub ebamõistlik veel toimivaid jõulutulesid kõrvale lükata, aga teisalt peab tõdema, et leedtuled võtavad oluliselt vähem elektrit, lisaks on need vastupidavamad ja põrutuskindlamad kui hõõglambid.

Kasuta hämaruse andurit
Valget aega on detsembris küll vähe, aga ka sellel ajal pole mõtet lasta tuledel särada, eriti kui juhtub olema päikeseline ilm ja tulesid pole nähagi. Üheks võimaluseks elektrit säästa on soetada hämaruse andur, millega lähevad tuled ise põlema päeva pimenedes ning kustuvad hommikuvalguse saabudes.

Kaalu taimerit
Pimedal ajal rõõmustavad aeda ehtivad jõulutuled nii oma perekonda, naabreid kui kogukonna liikmeid, aga enamik inimesi kasutavad öötunde magamiseks. Seega võib kaaluda jõulutuledele taimeri paigaldamist, mis lülitaks tuled näiteks südaööks välja – see aitab rikkalike tulekompositsioonide puhul kuu jooksul tublisti säästa.

Proovi päikesepataresid
Eesti talves on päikest vähe ja päikesepatareidel töötavad valgusketid ja -skulptuurid ei ole tõhusad, kuid see ei tähenda, et neid ei võiks looduslikult päikesele avatud kohas katsetada. Tõenäoliselt pole tuled kunagi intensiivselt säravad ja võivad oma töös ka sootuks pause teha, aga kui sellest pole lugu, siis on tegu hea säästulahendusega.

Anna võimalus elusale tulele
Maalähedus on moes, seega võib jõulutuledena kasutada ka elusat valgust. Kuna tavalised küünlad on üldjuhul tuulekartlikud, siis võiks investeerida väikestesse küünlalaternatesse, mis saavad ehtida majaesist treppi, terrassi või aiaväravat. Samuti võiks kaaluda tõrvikuid või õuetulesid, aga nende mõlema puhul tuleb lugeda kasutustingimusi, sest igasse keskkonda need ei sobi, samuti ei pruugi need sobida lemmikloomade ja väikeste lastega perede aedadesse. 

Millelt säästa ei tasu?

Mõne asja puhul kehtib reegel, et kui nendelt säästma hakata, siis kipub kulu hoopis suurem tulema. Seega iga säästukoht ei ole tegelikult säästmise koht.

  • Ära kasuta siseruumi tulesid õues. Tuppa mõeldud jõulutuled on õue mõeldud valgustitest reeglina soodsamad, sest neilt ei nõuta niiskus- ja külmakindlust. Välitingimustesse mõeldud tooteid võib küll ka toas kasutada, aga vastupidi mitte, meie kliimas jääb tubaste toodete eluiga õues lühikeseks. Lisaks valgusallikale endale peavad olema külma- ja ilmastikukindlad ka kõik muud vajaminevad tarvikud, näiteks pikendusjuhtmed. Infot, kuhu toode sobib, leiab selle pakendilt.
  • Panusta paigaldusse. Erinevate valguslahenduste eluiga sõltub nende käsitsemisest ja õigest paigaldusest, eriti õues. Toas ei pea pelgama, et tuul või torm keti lahti rebib või valguskuju naabrite juurde lennutab, aga õues võiks kõigeks valmis olla. Paigaldusel tuleb tähelepanu pöörata erinevatele ohtudele – teravatele servadele, tuulekoridoridele, koduloomade juurdepääsule. Tavaliselt paigutatakse keerukamad valguslahendused maja külge ja aeda aastateks, neid ei võeta suveks maha, sest valgustusele ei saa saatuslikuks tööiga, vaid füüsilised vigastused.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.