“Näiteks ühel juhul kirjutas üürileandja meile pärast korteri tagasisaamist, et tema köögi tasapinnal on kuumast praepannist tekkinud jäljed. Kahjustuste likvideerimiseks oli vaja välja vahetada aga kogu töötasapind. Kuna kahju tekkis üürniku süül, siis hüvitas Rendin remonditööd üürileandjale ning olukord leidis kiiresti lahenduse,” kirjeldas jurist.
Selliste olukordade ennetamiseks tuleks üürnikule selgitada, kuidas eluruumi eest õigesti hoolt kanda. “Kui köögitasapind ei kannata kuumust, siis tuleb üürnikku sellest teavitada ning selgitada, et panni tohib asetada köögikapile ainult koos kuumaalusega,” soovitas õigusekspert.
Kindlasti peaks üürileandja üürnikule mainima sedagi, et söögitegemisel tuleb kasutada köögikubu ning käima üle selle hooldusega seotud asjaolud. “Esiteks tõuseb ventileerimata köögis hallituse tekke oht, teiseks on rasvane filter ka väga tuleohtlik. Regulaarne filtri puhastamine või vahetamine aitab ära hoida väga paljusid probleeme,” lisas Siht.
Vii üürnik eluruumi eripäradega kurssi
Kui üüripinnal on mingeid puudusi või eripärasid, siis peab üürileandja üürniku nendega kurssi viima. “Üürileandja võiks eluruumi üleandmisel üürnikule selgitada, kuidas üüripinnaga heaperemehelikult ümber käia, et vältida lihtsasti ärahoitavaid probleeme. Kui üürnik ei ole murekohtadega kursis, siis ei saa ta nende vältimiseks rakendada ka vajalikke meetmeid,” nentis Siht.
“Talveperioodil on näiteks väga levinud torude külmumisega seotud juhtumid. Üürnikud ei oska sageli arvestada, et puuküttega korteris või majas elades tuleb kütmisega väga hoolikas olla ning kütta isegi neid ruume, mida ei kasutata. Lisaks ei teata, et õhksoojuspump või radiaator tuleks tööle jätta ka siis, kui plaanitakse pikemaks ajaks kodust ära minna,” tõi õigusekspert välja.
“Näiteks pöördus talvel meie poole üks üürileandja, kes üüris välja puuküttega eramaja. Üürnikud küll kütsid maja peamisi ruume, kuid jätsid kütmata ühe tualettruumi, mida nad igapäevaselt ei kasutanud. Selle tulemusena külmusid ära vannitoa veetorud, mille parandamiseks tuli kutsuda torumees ning järgnes vaidlus, kes peab kandma kulud,” kirjeldas ta.