Lemmikut vaevab nahahaigus? Kas teadsid, et selle põhjus võib asuda looma soolestikus?

Suurem osa nahaprobleeme algab lemmiku soolestikust, seega vaata mure korral kõigepealt üle oma lemmiku toit ja maiused.Foto: Depositphotos

Rubriiki toetab

  • Tahad parandada oma lemmiku tervist?
  • Hea ja kindel partner Sinu lemmikule!
  • Vaata pakkumisi!

Koerte tervise ja toitumise kogemusnõustaja ning ettevõtte FendaF kaasasutaja Piret Oper ei olnud enne oma saksa lambakoera Oscari tulekut lemmikloomade allergiate ega toidutalumatusega kokku puutunud ega teadnud sellest teemast suurt midagi. Viimasel viiel aastal on ta aga ennast koerte tervise ja toitumise teemadel korralikult harinud – omandanud muuhulgas toortoitumise spetsialisti sertifikaadi, läbi töötanud sadu holistiliste veterinaaride poolt kirjutatud ja soovitatud artikleid ning lisaks vaadanud ning konspekteerinud sadu tunde holistiliste veterinaaride või holistilise elustiili pooldajate webinare.

Oma artiklites jagabki Piret peamiselt nende teadmisi ja soovitusi, mõnikord lisades juurde isikliku aspekti kas enda koera või mõne kliendi koera tervise parandamisest. Seekordses loos kirjutab Piret lähemalt koerte allergiatest ja atoopilisest dermatiidist.

Ravimid peaksid olema viimane abinõu

Väga paljude jaoks tunduvad holistilised veterinaarid “uhhuu-arstid”, kes ei tea veterinaariast suurt midagi. Tegelikkuses on enamus neist õppinud ning aastaid praktiseerinud tavapärast veterinaarmeditsiini, aga ühel hetkel saanud aru, et nad ei suuda selliselt oma tööd enam teha ning sellepärast on neist saanud holistilised veterinaarid. Nende peamine erinevus tavapäraste veterinaaridega on see, et ravimid peaksid olema viimane abinõu.

Holistiline veterinaar dr Karen Becker näiteks ütleb, et sümptomite leevendamiseks eelistab ta alati ohutuid ja looduslikke vahendeid immuno-suppressantide asemel. See tähendab, et kõigepealt peaks proovima looduslikke vahendeid ning ravimid peaksid tulema mängu alles siis, kui olukord on eluohtlik ja need on vajalikud looma elu päästmiseks. Tema kolleeg dr Matthew Muir on öelnud, et suurem osa nahahaigustest saab alguse soolehaigusest. Dr Edward Beltrani sõnul aga saavad allergiad alguse seedekulglast kuni pole tõestatud teisiti. “Kühmud, käpad, kõrvad ning nahk on kõigest jäämäe tipp. Probleem on soolestikus,” on Beltran veendunud.

Viimasel ajal tundub, et 90 protsenti koertest on kimpus allergiate või allergilise dermatiidiga ning paljud koerad võtavad sümptomite kontrolli all hoidmiseks igapäevaselt ravimeid. Kas see on aga mõistlik ning kas sellele on olemas ka mingi alternatiivne lahendus?

See teema on mul päris pikalt juba mõttes olnud ning FendaFi kodulehel oleme me ka jaganud ühe oma kliendi teekonda ravimitevaba eluni – lemmikloom sai atoopilise dermatiidi diagnoosi ning talle määrati ravim. Tegemist oli noore koeraga. Ütlen ette rutates ära, et praegu elab koer ravimitevaba elu.

Kas allergia puhul on ainus lahendus ravimid?

Viimase tõuke oma kogemuste jagamisele andis paar nädalat tagasi toimunud vestlus ühe hea kliendiga. Nimelt tulid nad meie juurde, sest koer oli pikalt sügelenud, kõhualune oli läinud punaseks ning punniliseks ja kahtlustati allergiat. Kõigepealt määrati koerale lühiajaliselt üks ravim, mis ei toiminud ning seejärel katsetati teist ravimit. See küll vähendas sügelust veidi, kuid probleem jäi endiselt alles. Lisaks soovitati välistusdieeti, mis on igati mõistlik, aga oluline on siiski jälgida mida see välistusdieet sisaldab. Nende puhul oli soovitus kuivtoit, mis ei sisaldanud üldse loomset proteiini ning peamised koostisained olid maisitärklis, sojavalk ja suhkur. Sellest, miks suhkur ei peaks koeratoidus olema, olen ma kirjutanud täiesti eraldiseisva artikli. Välistusdieet minu kliendi lemmiklooma ei aidanud ja koera olukord ei paranenud. Seega pöördusid nad meie poole.

Väga tihti arvavad lemmikloomaomanikud, et on olemas üks lahendus, mis sobib kõikidele koertele. Siiski tasub koerte, nagu ka inimeste puhul, meeles pidada, et iga indiviid on erinev ning mõnikord võib õige lahenduse leidmine võtta omajagu aega ja on vaja proovida erinevaid toite. Dr Matthew Muir on öelnud, et iga indiviid võib dieedile erinevalt reageerida, seega tulebki olukorda proovida lahendada indiviidipõhiselt.

Kliendiga koos arutades ning vaadates ka koera nahka ja üldist seisundit, olin ma üsna kindel, et tegemist ei ole allergiaga. Allergiline reaktsioon koertel peaks olema üsna sarnane inimestele – tekib äge reaktsioon, mille tulemuseks on kas paistes käpad, silmad vms. Seda ma aga tolle koera puhul ei olnud – tema nahk oli üldiselt kena ja roosa, välja arvatud kõhualune ning samuti lõuaalune, kus olid mõned punnid. Ta keha reageeris küll millelegi, aga tegemist ei olnud allergiaga ning kindlasti mitte sellisega, mille ainsaks lahenduseks oleks ülitugevad ravimid.

Kuna omanik oli andnud koerale erinevaid toite, aga need kõik sisaldasid riisi, siis soovitasin alustuseks jätta vähemalt mõneks ajaks riisi välja ning selle asemel proovida toitu, mis sisaldab riisi asemel kartulit. Lisaks – kuna koera nahk oli peale välistusdieeti olnud üsna kuiv ja kahvatu, soovitasin loomsest proteiinist lõhet, mis sisaldab rohkelt kasulikke rasvhappeid, mis aitavad parandada ka naha ja karvastiku seisukorda. Seega sai esimeseks valikuks Winner Plus Lõhe & Kartuli toit.

Pärast seda ei kuulnud ma neist mitu nädalat ning ausalt öeldes ei olnud mul õrna aimu, kas soovitatud toidust oli abi või mitte. Kuni ühel õhtul helistas mulle koera peremees ning tänas mind abi eest. Ta ütles, et koera olukord on hoopis teine. Sisuliselt läks nahk täiesti puhtaks ning ka sügelus kadus. Omanik ütles, et nüüd on selge, et kartuliga toit on selle koera puhul õige lahendus. Lisaks proovivad nad sama sarja toitu pardiga, et aru saada kas vahelduseks saaksid nad oma lemmikule pakkuda ka mõnda teist loomset proteiini.

Mis on allergia?

Allergia on sinu koera immuunsüsteemi reageering valehäirele. Immuunsüsteem identifitseerib midagi ohutut (nagu näiteks õietolm) ohuna ning ründab seda kui keskkonnaallergiat. Või siis immuunsüsteem arvab, et tervislik toit on vaenlane ning reageerib sellele kas toiduallergia või toidutundlikkusega. Arvesta, et allergia lööb välja väga kiiresti. Sarnaselt inimesele võib ka loomal ilmneda reaktsioon mõne minuti kuni mõne tunni jooksul. Kui reaktsioon lööb välja paari päeva või kasvõi alles nädala pärast, ei ole tõenäoliselt tegemist allergiaga.

Loomaarst dr Betsy Redmond on öelnud, et immuunsüsteem kontrollib kõike, mis kehasse siseneb. Kui koeral on lekkiv soolestik, siis satuvad tema organismi asjad, mida immuunsüsteem ei ole kontrollinud ning see tähendab, et lemmiku immuunsüsteem reageerib nendele. Soolestiku läbilaskvuse korral esineb lemmikutel rohkem toidutalumatust ehk siis reaktsioone toidule, kuna proteiinid pääsevad kontrollimatult kehasse. Kui selline olukord kestab piisavalt kaua, siis tekib lisaks ka põletik.

Minu enda jaoks on probleem selles, et me oleme ühiskonnana läinud väga ravimite teed. Me ootame lahendust kiirelt ning seda ravimid meile ka pakuvad. Siiski on igal ravimil alati ka negatiivsed kõrvaltoimed. Näiteks allergiaravimid suruvad maha allergia sümptomid, kuid ei õpeta immuunsüsteemile, kuidas allergeeniga korrektselt käituda. Selle asemel need nõrgendavad ning isegi hävitavad immuunsüsteemi. See omakorda tähendab, et koer on oluliselt rohkem ohustatud erinevatest haigustest, mitte ainult allergiatest ning toidutalumatustest.

Arvesta, et 70–80 protsenti sinu lemmiku immuunsüsteemist asub tema soolestikus. Seega see, mis kvaliteediga toitu sa oma lemmikule annad, määrab ka selle kui heas korras on tema immuunsüsteem ning kui palju tema organism ennast ise kaitsta suudab. FendaFil on mitme kliendi tagasiside, kes on saanud koera allergia kontrolli alla lihtsalt Winner Plus toidule üleminemise, keha puhastamise ning immuunsüsteemi tugevdamisega.

Kui arst soovitab su lemmikule mõnda allergiaravimit, siis uuri esiteks ravimi ohutuse kohta ning selgita välja ka see, kui pikalt on sellele tehtud ravimiuuringuid. Suurema osa ravimite puhul viiakse katseid läbi vaid seitsme päeva kestel ning selle põhjal öeldakse, et see ravimit on ohutu kasutada kasvõi elu lõpuni.

Piret Operi saksa lambakoer Oscar oli väiksena hädas nii mädaste nahapõletike kui ka sügelusega, kuid elab nüüd tavapärast ravimitevaba elu.Foto: erakogu / Piret Oper

Mis on atoopiline dermatiit?

Tohutult sügelev nahk ei ole naljaasi ning kahjuks kannatab selle all liiga palju koeri. Üks asi on ajutine sügelev koht, mis sisuliselt laheneb, kui sa seda sügad või määrid sellele kohale kreemi. Hoopis teine asi on see, kui sügelust ei suudeta mitte kuidagi leevendada. Paljud koerad on kimpus atoopilise dermatiidiga, mis on allergiline nahaseisund ja mis põhjustab pikaajalist sügelust. Seda võrreldakse inimestel ekseemiga.

Atoopiline dermatiit on kõige sagedamini põhjustatud kas ülitundlikkusest toidus või keskkonnas olevate allergeenide suhtes, sealhulgas õietolm, hallitus, tolmulestad ning putukate antigeenid. Dr Karen Shaw Beckeri kogemusel võib rolli mängida ülitundlikkus ka keemiliste vahendite suhtes. Enda kogemuse põhjal ütlen, et üks atoopilise dermatiidi põhjus on kindlasti ka toit – eriti kehva kvaliteediga tooraine, mida kasutatakse enamiku lemmikloomatoitude tootmiseks. Paljud toidavad oma lemmikuid toorainega, mida ei peeta inimesele ohutuks, miskipärast aga leitakse, et see on ohutu lemmikloomale.

Dr Becker ütleb ka, et kui koer on kimpus atoopilise dermatiidiga, on oluline üles leida algpõhjus, olgu see siis toit või keskkond. Pea meeles, et ravimid “ravivad” tihtipeale sümptomeid, mitte aga algpõhjust. Paljud integreerivad veterinaarid näevad ülisuurt sümptomite paranemist elimineerides põletikku tekitavad ning GMO-allikad (mis on saastunud glüfosaadiga), tarbetud säilitusained, sünteetilised vitamiinid ja toksilised töötlemistehnikad ning lisades dieeti omega-3 rasvhappeid. Toit kas parandab või kahjustab tervist!

Mida soovitavad holistilised veterinaarid?

Holistilised veterinaarid leiavad, et me peame hakkama sümptomite asemel ravima algpõhjust. Senikaua kuni me leevendame kõigest sümptomeid, ei saa me olukorrale lahendust. Inimeste puhul me hakkame aru saama, et toit mõjutab meie tervist. Holistilised veterinaarid ütlevad, et keha suudab ennast ise tervendada, aga selleks peame me oma tervist toetama ka ise.

Kahjuks on seaduse mõttes lemmikloomad veel asjad ning seetõttu ei nähta tihti seost tervise ja toidu vahel. Puhta ja loodusliku toiduga on võimalik imesid teha ehk sisuliselt allergiatest vabaneda, aga see võtab aega. Me oleme harjunud, et ravimite puhul toimub muutus paremuse poole sisuliselt 1–2 päevaga ning sama oodatakse ka looduslikelt vahenditelt. Looduslike vahendite puhul on aga kindlasti vaja arvestada vähemalt 30 päevaga ning muuhulgas võib olukord alguses paariks päevaks ka hullemaks minna. Tegemist on tavapärase Herxheimeri reaktsiooniga.

Miks on hea vahetada loomset proteiini?

Viimasena tahaksin ma kummutada ka ühe aastakümneid püsinud müüdi – kui sa leiad ühe toidu, mis su lemmikule sobib, siis ei ole põhjust toitu vahetada. Ma olen seda teemat uurinud üsna palju ning üha rohkem soovitatakse toitu vahetada just loomse proteiini mõttes ning peamine põhjus on see, et me ei tekitaks ise tahtmatult koerale toidutalumatust või allergiat. Nimelt kui me anname oma lemmikule kogu aeg ühte ja sama loomset proteiini võib ühel hetkel tekkida kehas üleküllus ning lemmiku enda rakud hakkavad sellele vastu töötama. Üldine soovitus on kuiv- ja märgtoidu puhul vahetada loomset proteiini vähemalt iga 3–4 kuu tagant.

Lisaks võimalikule toidutalumatuse või allergia kujunemisele on veel mõningad põhjused toidu vahetamiseks.

  • Koerad, nagu kõik imetajad, on loodud tarbima erinevaid toite ning omandama neist erinevaid vitamiine ja mineraale. Koerad ei ole loodud sööma ainult lamba- või kanaliha, vaheldus pakub nende kehale vajalikku mitmekesisust.
  • Igal toidul on olemas plussid ja miinused. Perioodiliselt toidu vahetamine võib aidata välistada toitainete puudujääkide tekkimist (võid proovida lihtsalt ka sama tootja teist sarja).
  • Mitmekesisus toob ellu vürtsi. Kas sa ise tahaksid süüa iga päev, kolm korda päevas ühte sama toitu ja niimoodi aastaid? Aeg-ajalt kuivtoidu vahetamine aitab tagada, et su lemmikul ei saa oma toidust kõrini ega teki tülgastust. Toidu vahetamine ei muuda koera valivaks, sest me ei meelita teda millegi ahvatlevaga sööma, vaid pakume talle oodatud vaheldust.

Kokkuvõtteks

Kuigi ma väga tahaks, siis kahjuks ei ole olemas ühtset ega kiiret lahendust, mis sinu lemmiku sügelemise võluväel ära võtab. Osade koerte puhul tulevad tulemused kiiremini kui teistel, osadele sobib kohe esimene proovitud toit, teised aga peavad proovima 2–3 toitu, enne kui sobiva leiavad. Olen selle kadalipu läbi teinud ka enda saksa lambakoera Oscariga, seega ma tean, kui raske on näha sügelevat koera. Samas olen ma täna väga tänulik, et võtsin ette keerulise looduslike vahendite teekonna ning nüüd saab Oscar elada ravimitevaba elu.

Mõned soovitused

  • Suurem osa nahaprobleeme algab lemmiku soolestikust, seega vaata mure korral kõigepealt üle oma lemmiku toit ja maiused. Jäta ajutiselt maiused ära, vaheta toit veidi parema vastu ning vaata, kas sügelus väheneb. Tee korda oma lemmiku soolestik ning suure tõenäosusega kaob ära ka sügelus.
  • Kui proovid oma lemmikut aidata looduslikul teel, arvesta pikema ajaga muudatuste nägemiseks – muutus ei toimu 1–2 päeva jooksul, vaid peaksid andma aega isegi kuni 30 päeva.
  • Isegi kui sa ei saa ravimite andmisest täielikult lahti, võib kvaliteetsemale toidule üle minekuga õnnestuda vähendada antava ravimi kogust. Mida väiksem on ravimikogus, seda väiksem on organismile tehtav kahju.
  • Kaalu oma koera toitmist üks kord päevas ehk iga 24 tunni järel. Tegemist on intervallpaastuga ning see võib aidata parandada nii soolestiku läbilaskvust kui alandada kehas põletikku.
  • Anna oma lemmikule kindlasti ka toorest toitu – kui sa ei saa seda lubada igapäevaselt, siis proovi seda teha nii tihti kui võimalik. Liha paku oma lemmikule toorelt (mitte keedetult või praetult) ning lisa toidule vähesel määral ka püreestatud rohelisi köögivilju, mis võivad aidata vähendada vähiriski.

Kui sul tekib küsimusi või tahaksid selle teekonna küll ette võtta, aga vajad toetust, siis kirjuta aadressile info@fendaf.ee.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.