Kinnisvarahinnad püsivad kõrgel ja kodulaenuturg tõuseb. Pank: oleme tagasi normaalsuses

Kortermaja Tallinnas.Foto: Shutterstock

Eesti Panga andmetel ulatus jaanuaris välja antud kodulaenude maht 101 miljoni euroni. Jaanuarile ajalooliselt omaselt oli see möödunud kuudega võrreldes tagasihoidlikum, kuid viimaste kuude koondvaade näitab, et ka praeguses majanduskonjunktuuris on oma kodu soetamine inimestele oluline ning seda toetab mõnevõrra ka kinnisvara hinnaralli peatumine.

Luminori eraisikutepanganduse juht Tanel Rebane kommenteeris, et oleme viimase kuue kuu keskmisi arvestades mahtudes tagasi 2021. aasta tasemel, mil kuine kodulaenude käive oli 150 miljoni euro juures. “See on umbes viiendiku võrra madalam võrreldes 2022. ja 2023. aasta kinnisvararalli tipukuudega ehk võime öelda, et oleme tagasi normaalsuses.”

Praegune kodulaenude väljastamise maht peegeldab Rebase sõnul selgelt Eesti inimeste soovi oma kodu järele – olgu siis üüripinnalt isiklikku koju kolides või siis ka vajaduse korral näiteks uut ja suuremat elamist hankides.

Viimastel kuudel on kinnisvaraturg Rebase sõnul selgelt rahunenud ja ehkki hinnad pole küll märkimisväärselt alla tulnud, on nad stabiliseerunud. Seeläbi on ka kinnisvara ostjatele mõnevõrra atraktiivsemaks muutunud.

„Ehkki stabiliseerunud, on kinnisvara hinnatasemed, eriti just Tallinnas, siiski väga kõrgel tasemel. Näiteks keskmise palga juures saab osta suhteliselt väikese korteri,” lisas Rebane. “Kuid sellegipoolest eelistab Eesti inimene võimalusel endale kuuluvas kodus elamist ja nõustub pigem vähemaga, et näiteks tulevikus see suurema vastu välja vahetada.”

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.