Ekspert: hirm kodulaenu võtmise ees pole põhjendatud

Foto: Shutterstock

Sageli keerleb kodulaenu võtmise ümber hulganisti müüte ja eksiarvamusi, mis inimestes põhjendamatult hirmu tekitavad. Luminori eraisikute panganduse juhi Tanel Rebase sõnul võib kodulaenu teenindamine olla noore inimese jaoks alguses küll väljakutsuvam, kuid aeg töötab iga kinnisvaraomaniku kasuks.

Tihti võrreldakse kodulaenu võtmist “võlaorjusega”, mis laenuvõtja aastakümneteks pangaga seob ning kust väljapääsu pole. Tanel Rebase sõnul pole selline võrdlus kindlasti põhjendatud, kuna soovi korral saab kohustuse teenindamisest alati loobuda ja vara maha müüa.

„Kui inimesel tekib raskusi või soov on üks kinnisvara teise vastu vahetada, siis alati saab teha vajalikke ümberkorraldusi selleks, et koormust vähendada. Seetõttu ei ole laenu võrdlemine võlaorjusega kindlasti asjakohane, seda enam, et selle abiga ostetakse endale eluase, mis võib ühtlasi olla ka investeering,” sõnas ta. „Kinnisvaraturul toimuva kiire hinnakasvu tõttu on kinnisvarahind kasvanud viimasel paaril aastal isegi 50% võrra – seega on kinnisvaraomanikul võimalik müügist märkimisväärset kasu teenida.“

Samuti ei tohi unustada, et laenu teenindamine muutub aastate jooksul aina lihtsamaks, kuna töökogemuse kasvades ja üleüldise palgakasvu tingimustes makstakse töötajale ka potentsiaalselt rohkem töötasu. „Kui alguses võib kodulaen moodustada kuni 40% sissetulekutest, siis viie aasta pärast võib see olla kahanenud 30%le ning seejärel juba 20% peale,” märkis ekspert.

Ühtlasi ei vasta tõele eksiarvamus, nagu kodulaen võetaks reeglina kogu eluks – ehkki kodulaenu puhul seatakse laenuperioodi pikkuseks sageli 30 aastat ehk maksimaalne aeg, on Rebase hinnangul palju näiteid, kus laen tagastatakse ennetähtaegselt.

„Kodulaen makstakse pangale tagasi keskmiselt kümne aastaga. Kindlasti ei tasu unustada, et 30 aastat on küllaltki pikk periood ja selle aja jooksul võib väga palju muutuda. Näiteks õnnestub paljudel maksta kodulaen tagasi lihtsalt elukohta vahetades, saadud pärandusest või teistest allikatest, mistõttu tasub koduostu investeerida võimalikult varakult.” Samuti pole harvad juhtumid, kus kodulaen võetakse esialgu üksi, kuid kaaslase leidmisel õnnestub muid kulusid omavahel jagada.

„Kinnisvaraturule sisenemine on kõrgete intresside tõttu praegu küll keerulisem ning selle tõttu leidub järjest rohkem inimesi, kes enne 35. eluaastat laenu võtta ei soovi. Küll aga ei tasu seda otsust igavesti edasi lükata – kui rahalised võimalused on olemas ning soov kodu ostuks suur, tasub pangaga ühendust võtta ja nõu pidada,” sõnas Rebane kokkuvõtteks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.