“Kõik mesi on ju mahe, sest tuleb taimedelt!” Mesinik Allan Sarap selgitab, miks see arvamus on vale

Mesinik Allan Sarap Metsaserva talus. Ta räägib, mis teeb meest mahemee ja miks seda eelistada võiks.Foto: Metsaserva mesi OÜ

See, et mesi on tõeline supertoit ning armastatud ka rahvameditsiinis, pole enam ammu uudis. Aga kas tead, mis vahe on mahemeel ja n-ö tavalisel meel? Tuleb välja, et tegemist pole lihtsalt müügijutuga ning erinevusi on rohkem, kui arvata võiks. 

“Sageli öeldakse, et ah, mis vahet seal on – kõik mesi on ju mahe! Kõik tuleb taimedelt,” räägib kaheksa aastat tagasi meemaailma sukeldunud mesinik ja Metsaserva mesi OÜ omanik Allan Sarap. “Tegelikult erineb see tavameest väga palju.”

Mis muudab mee “mahedaks” ning miks seda eelistada? Miks on üks mesi tume, teine hele? Ja kas mee kasulikud omadused kaovad tõesti juba 40 kraadi juures? 

Mesilased teevad meie eest töö ära 

Mesi koosneb peamiselt lihtsuhkrutest, ensüümidest ja vitamiinidest. “Mesi annab palju energiat. Puhast energiat!” toob Sarap ühe põhjuse, miks see supertoit oma menüüsse lisada. “Igapäevaselt saame energiat süsivesikutest, kuid enamasti tuleb see aga liitsuhkrutest.”

Selleks, et organism saaks liitsuhkrust (nt tavaline suhkur) energia kätte, peab ta lõhustama selle fruktoosiks ja glükoosiks, ehk tegema üleliigset tööd. Mesilased aga teevad selle meie eest ära ning organism saab meest otse energia kätte. 

Sarap räägib, et kuumadesse jookidesse võiks kindlasti suhkru asemel mett panna. “Teatud vitamiinid kuumutamisel küll kaovad, kuid kindlasti mitte kõik. Jääb alles ka kasulikke omadusi.”

Võimalusel tuleks tee kõrvale ampsata ka lusikatäis puhast mett – nii ei lähe ükski mee kasulik omadus kaduma. 

Millest kasulikud omadused tulevad? 

Sarap räägib, et ravimtaimede omadused kanduvad nektarilt meele üle. Niisiis, mida mitmekesisem on taimestik, kus mesilane korjet teeb, seda rohkem kasulikku ka mee sisse saab. 

Metsaserva mee mesitarud asuvad Otepää maastikukaitsealal, Alutaguse metsas ja Hara soos, kus kasvavad paljud taimeliigid – nende seas ka tunnustatud ravimtaimed, nagu näiteks võilill, vaarikas, angervaks, põdrakanep jpt. 

Mee puhul on väga oluliseks näitajaks diastaasarv, mis näitab mees olevate bioloogiliselt aktiivsete ensüümide sisaldust. See toob selgelt välja ka mahemee ja tavamee erinevuse. Keskmisel Eesti turul oleval meel jääb see 20 ühiku juurde. 

Analüüsidest selgus, et Sarapi müügihiti Metsik Mahe Mesi diastaasarv jääb aga 35–45 kanti. “See näitab, et selles on rohkem ensüüme ja palju “elu”,” täpsustab mesinik. “Ka maitsebukett on Metsikul Mahe Meel rikkalik. Kui anda inimesele proovida tavalist ja mahemett, siis enamasti peetakse mahemett maitsvamaks.”

Metsik Mahe Mesi on saadaval ka Meelitaja kaubamärgi all. 

Mis teeb meest mahemee?

  • Eesti turul olevast meest on vaid 6 protsenti mahemesi
  • Mahe-mesilaspesade korjeala on kontrollitult puhas. 3 kilomeetri raadiuses (tarude ümbruses) ei ole intensiivset põllumajandust ega kasutata taimekaitsevahendeid või teisi aineid, mis keskkonda võivad reostada. 
  • Mesindusvõtetele ja mesilaste kasvatamisele kehtivad reeglid. Kuna kärgedesse võivad ladestuda taimekaitsevahendid ja raskmetallid, siis ka kärjed ja vaha on pärit ainult mahemesindusest. Tarud peavad olema võimalikult looduslikult – üldjuhul puidust. 
  • Mesilasi tuleb ravida vaid orgaaniliste vahendite ja hapetega. Mesilasi kimbutavad erinevad parasiidid (näiteks lestad), mis levitavad viiruseid. Mesilaste ravimisel kasutatakse ainult selliseid orgaanilisi vahendeid, mis ei ladusta meesse ega vahasse jääke. 
  • Suhkrulahus peab olema “mahe”. Mesilastele antakse lisatoitu suhkrulahuse näol ning mahemesinduses peab ka selles sisalduv suhkur olema mahesuhkur.
  • Põllumajandus- ja toiduamet kontrollib. Mesilasperedele seatud nõuete täitmist kontrollitakse aastas 1-2 korda. 
  • Ökomärgi järgi tunneb ära. Mahemee tunned ära Eesti / Euroopa Liidu mahemärgi või ökologo järgi. 

Allikas: mesinik Allan Sarap 

Miks üks mesi on tume ja teine hele? 

Poes meeriiulit silmates võib märgata, et meed on erineva konsistentsi ja värvusega. Sarap räägib, et see sõltub taimedest ja ajast, mil mesi on korjatud. Kevadised meed on üldjuhul heledamad ning kristalliseeruvad kiiresti. Mida rohkem sügise poole, seda tumedam on mesi ning seda aeglasemalt see ka kristalliseerub. 

Kristalliseerumine on mee loomulik protsess ning see ei vähenda selle kasulikke omadusi. 

Apimaja – teraapia kehale ja meelele

Neile, kes soovivad kogeda veel rohkem mee kasulikke omadusi, on loodud Apimaja. See on koht, kus saavad kokku mesilaste, mee ja taruvaigu jõud. Apiteraapia pakub leevendust ja ravi erinevate tervisemurede korral. Valida on kolme teraapia vahel: 

  • Taruõhu inhalatsioon. Taruõhu hingamine leevendab hingamisteede probleeme, sh astmat, bronhiiti ja allergiaid, aitab tõsta immuunsust jpm.
  • Taruvaigu inhalatsioon. Taruvaik toimib põletikuvastasena, suurepärase antibiootikumina ning loodusliku antioksüdandina.
  • Tarudel lamamine ehk vibratsiooniteraapia. Hõlbustab keha jääkainetest puhastumist ja ainevahetuse normaliseerumist. Parandab unekvaliteeti, leevendab väsimust, stressi ja pingeid.

Vaadake ka videot Metsaserva mee toodete ja teenuste kohta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.