ALFAEKSPERDID  Kümme aastat tagasi peeti maasoojuspumbaga jahutamist heaks huumoriks. “Aga nüüd me ehitame maju, mida on vaja jahutada”

Järjest enam tuleb küttesüsteeme paigaldades mõelda ka sellele, et see suudaks kodu soojendamise kõrval seda ka vajadusel jahutada.Foto: Shutterstock

Ehkki peagi saabub talv ja paljudes majapidamistes on käivitatud soojuspumbad, et soojas püsida, on ka praegu kohane rääkida maasoojuspumpade jahutusvõimalustest. Alfaeksperdid selgitavad, kuidas see toimib. 

Alfaekspertide nime taha koonduvad Eestis õhk-vesi- ja maasoojuspumpade müügiga tegeleva Alpha innoteci spetsialistid, kel on selles vallas  aastatepikkune kogemus. 

“Kui kümme aastat tagasi Eestis jahutamisest rääkisime, siis kuulus see peamiselt huumori valdkonda või oli akna lahti tegemise teema. Tänapäeval on reaalsus hoopis teine – suvised temperatuurid ületavad tihti 30 kraadi ning jahutamisvajadus on üha suurem,” räägib Ait-Nordi ekspert Raido Malõshev. 

Tema sõnul pole vahest veel kõik majapidamised jahutuse vajalikkusest teadlikud, kuid tulevikus see kindlasti muutub. “Ehitame järjest enam päikesele avatud planeeringuga maju, kus on suured aknad, ning see toob kaasa vajaduse jahutamise järele.”

Kuivjahutuse olulisust ei tasu alahinnata

Kuivjahutus tähendab, et temperatuur ei lange alla kastepunkti ja kondensaati ei teki. “Näiteks põrandaküttesüsteemis ei lasta vee temperatuuril langeda alla 18 kraadi. Seega, isegi kui päikesekiirgus soojendab põrandat päeva jooksul kuni 30–40 kraadini, püsib põranda pind temperatuuril 21–22 kraadi,” selgitab Malõshev. 

Kuigi põrandaküttesüsteemi abil ei saa tuba sama jahedaks kui konditsioneeriga, on see siiski jahedam kui ilma igasuguse abita, samuti ei teki tuuletõmbust, nagu siis, kui kasutada ventilaatoreid või õhk-õhk-soojuspumpasid.

Malõshev selgitab veel, et kuivjahutuse korral hoitakse hoone massi suhteliselt stabiilses temperatuurivahemikus ja ehkki tuba võib päeval veidi soojeneda, jahtub see öö jooksul märkimisväärselt. “Põrandajahutusega on võimalik hoida hoone sisetemperatuur stabiilselt umbes 23 kraadi juures.”

Maasoojuspumba kuivjahutuse eelised

Energiatõhusus: jahutamine maasoojuspumbaga on energiatõhusam kui traditsiooniliste kliimaseadmetega.

Ökoloogiline: maasoojuspumpade jahutusvõimalus on keskkonnasõbralikum valik, kuna kasutatakse looduslikku soojusvahetus.

Mugavus: maasoojuspumbad pakuvad mugavust aasta läbi – talvel kütavad, suvel jahutavad.

Kulude kokkuhoid: kogu maja saab kuivjahutust kasutades jahutatud kõigest loetud eurode eest kuus. 

Jahutussüsteemi vaikus: maasoojuspumba jahutussüsteem on vaikne, mis tagab mugava sisekliima.

Põgus ülevaade on tehtud, aga kui tahad teemasse põhjalikumalt kaevuda, siis kirjuta  info@aitnord.ee või küsi alfaeksperdilt otse!

Youtube link

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.