ALFAEKSPERDID Ühe töömehe hingel on 300 valesti pandud soojuspumpa – räägime küttesüsteemi hooldusest

Sarja 3. osa

Kord aastas tehtud hooldusest piisab täiesti ja enamasti võtab tehnik kliendiga ise ühendust ja pakub aja, mis võiks sobida.Foto: Shutterstock

Kui tahad, et soojuspump kaua kestaks ja oma töö hindele viis ära teeks, siis vajab kogu süsteem pärast paigaldamist regulaarselt hooldust. Alfaeksperdid selgitavad, miks ja kui tihti tuleb seda teha.

Alfaekspertide nime taha koonduvad Eestis õhk-vesi- ja maasoojuspumpade müügiga tegeleva Alpha innoteci spetsialistid, kel on selles vallas  aastatepikkune kogemus. 

Ait-Nord ekspert Raido Malõshev toonitab, et soojuspump ei ole hooldevaba asi, kuigi osa ettevõtteid kultiveerib arusaama, et soojuspumba juures pole vaja midagi hooldada. Tegemist on siiski üsna keeruliste süsteemidega, mis tagavad siseruumides mõnusa temperatuuri. 

Kui mõni ehk arvab, et tuleb mees ja ronib peadpidi soojuspumba sisse, siis nii see muidugi ei käi. Tehnik hooldab süsteemi kui ühte tervikut. “Soojuspumba sisse ronime alles siis, kui näeme, et seal on midagi tõsist juhtunud või juhtumas,” täpsustab Malõshev. Hooldusel keskendutakse ikkagi kogu süsteemile tehnoruumi piires.

Üks kõige olulisemaid elemente kogu süsteemis on küttevee kvaliteet. “Füüsikatunnist on ehk meelde jäänud, mis on elektrokeemiline korrosioon, hapniku korrosioon. Selleks, et seda kõike ennetada ja vältida, et süsteem töötaks kaua ja laitmatult, peab ka vesi olema kvaliteetne,” selgitab Malõshev.

Hooldus on iga-aastane vajadus

Kord aastas tehtud hooldusest piisab täiesti. “Reeglina võtame kliendiga ise ühendust ja pakume, et me tuleks vaataks korraks süsteemi üle. Mõistlik klient on sellega alati ka nõus,” ütleb Malõshev.

Kliendilt jah-sõna käes, läheb tehnik kokkulepitud ajal kohale ja teeb hoolduse, mis kestab umbes tunni. “Meil on olemas loetelu töödest ja kontrollüksuste toimingutest, mida me seal teeme. Vaatame, milline on vee kvaliteet, kas ülerõhuklapp töötab, millised on paisupaakide vasturõhud, mida teevad ringluspumbad,” loetleb ta. 

Kuigi soojuspumpa paigaldades alati selgitatakse kliendile, kus mis asub, ei jää kogu jutt keerulisest süsteemist sageli meelde ja nii tulebki hoolduse käigus mõningaid nüansse üle seletada. “Näiteks teinekord on kliendid ise oma parima teadmise juures midagi paigast ära keeranud, aga selgub, et see ei pruukinud olla päris õige tegevus. Sellisel juhul seadistame need asjad kliendiga koos tagasi õigeks. Ja loomulikult käib hoolduse juurde ka see, et vastame kõigile kliendi poolt tekkivatele küsimustele.” 

Hoolduse käigus tuleb alati üle vaadata ka maakontuuris toimuv, timmida veesurvet või kontrollida, kas vee ja piirituse vahekord segus on ikka õige.

Hoolduse käigus on avastatud …

Kui rääkida kõige hullemas seisus küttesüsteemidest, mida Ait-Nordi tehnikute silmad on näinud, siis ei saa Malõshev üle ega ümber paisupaakidest, kus rõhk on vale või paagi membraan on katki.

“Torustikku satub hapnik ja nii tekib seal hapniku korrosioon. Seal on soe vesi, seal on hapnik, seal on metallid. Rooste on ülikiire tekkima, see on üliagressiivne, see tekitab tänapäevastes üliõhukeste seintega torudes kiiresti lekkeid ja põhjustab torustiku purunemise.” 

Ta toonitab, et enam ei kasutata nii-öelda nõukaaegseid paksu seinaga torusid, mis võisid roostetada 10 aastat ja pärast veel aastakese vastu pidada. Kriitilised olukorrad tänapäevastes soojuspumpades tekivadki just siis, kui jätta kogu süsteem hooldamata. 

300 valesti paigaldatud pumpa

Üks, mida mõlemad mehed järjekindlalt rõhutavad, on see, et odavaim lahendus ei pruugi alati olla kõige parem. “Kõige odavam paigaldaja ei pruugi teha kõike, mis vaja, ja teid nõustada, sest tal on natukene ükskõik. Mul oli hiljuti vestlus ühe paigaldajaga, kes ütles torustiku diameetri üle vaieldes, et ta on 300 pumpa niimoodi pannud. Aga need 300 pumpa on kahjuks valesti paigaldatud. Paigaldatud pumpade arv ei tee viga õigeks ega muuda füüsikat,” toob Malõshev näite. 

See tähendab, et Eestis on töös 300 soojuspumpa, mille kasutegur ei ole pooltki seda, mis võiks olla. 

Odavamalt tegijatest paremini arusaamiseks tunnistab Malõshev, et surve selleks on väga suur, sest konkurents on tihe ja klient loeb raha. Nii nad ütlevadki, et ei saa hinda tõsta, kuna siis kaovad ka kliendid. “Siinkohal tasuks kõik pakkumised kriitilise pilguga üle vaadata ja veenduda et kõik süsteemi veatuks toimimiseks vajalik on hinnas arvestatud. Praktikas tuleb välja, et esialgu kallim variant osutub pikemas plaanis oluliselt odavamaks võrreldes esialgu valesti ja hiljem ümber tehtud lahendusega.”

Oluline on teada, et igal detailil on soojuspumba süsteemis oma koht. Nii ongi reeglina paigaldusega seonduvad hinnavahed tingitud ikkagi sellest, et ühel pakkujal on kõik vajalik pakutud, kuid teine ehk odavam pakkuja on jätnud mitmed olulised detailid välja. 

Just see on ka põhjus, miks alfaeksperdid soovitavad iga pakkumise detailselt läbi vaadata ja nende spetsialistiga konsulteerida. 

Põgus ülevaade on tehtud, aga kui tahad teemasse põhjalikumalt kaevuda, siis kirjuta  info@aitnord.ee või küsi alfaeksperdilt otse!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.