5 minimalismi põhitõde: kuidas elada vähemaga ja väärtustada enamat?

Kunstiliikumisest alguse saanud minimalism on tänaseks jõudnud kunstimaailmast ka inimeste kodudesse ja igapäevaellu. Disainis ja arhitektuuris tähistab termin ‘minimalism’ ideed, et subjekt tuleks taandada võimalikult algeliste elementideni.

Tõenäoliselt tuleb paljudele sõna ‘minimalism’ peale mõeldes silme ette pilt äärmiselt organiseeritud riiulitest, korrapärasest ja kindla arvu särkidega riidekapist või inimesest, kes suudab kogu oma elamise seljakotti mahutada.

Tegelikult ei ole minimalismi põhimõte oma maisest varast loobumine ning õhust ja armastusest elamine. Pigem tähendab see filosoofiat, et elada võiks võimalikult pahnavabalt ning keskenduda olulistele väärtustele ja olla võimalikult vaba tänapäevasest tarbimiskultuurist.

Anname viis nõuannet, mida järgides saad oma ellu ja koju rohkem korda, rahu ja vabadust luua.

1. Võta samm tagasi ja pane oma prioriteedid paika

Minimalistliku elustiili algpunktiks on vaatlus. Vaata oma kodu, oma asju, oma vara ja püüa seda teha võimalikult objektiivsest vaatevinklist.

Kas su riidekapp on pidevalt sassis ja ajab üle? Kas köögis on õiges suuruses pottide ja pannide leidmine paras peavalu? Milliseid asju sa igapäevaselt kasutad ja mis sul kodus lihtsalt “õiget hetke” oodates juba pikalt seisab ja ruumi võtab?

Asjade omamises ja ka uute asjade soetamise ei ole midagi halba, kuid tihtipeale omistavad inimesed esemetele liialt väärtust, mis võib lõpuks hoopis rohkem stressi tekitada ja ka materiaalselt kulukaks osutuda.

Korralagedus tekitab stressi ka siis, kui inimene seda endale ei teadvusta.

2. Korrasta oma kodu

Kui oled enda jaoks oma prioriteedid selgeks teinud, tuleks järgmisena oma kodu korda seada. See ei pruugi olla sugugi kerge ülesanne, aga hea uudis on see, et kõige raskem on alustamine ja kõike ei pea korraga tegema.

Olgu öeldud, et see etapp hõlmab tõesti asjadest loobumist, äraviskamist või taaskasutusse suunamist. Enamikul meist on elu jooksul kogunenud kraami, millele lihtsalt pole enam otstarvet, aga millest ühel või teisel põhjusel pole seni loobutud.

Alustada võiks nende asjadega, millest sul on mitmeid sarnaseid versioone. Kas sul on vaja seitset paari teksasid või piisab tegelikult kahest? Vanad ajakirjad võivad olla küll heaks meenutuseks minevikust, kuid kui sa neid ei loe, koguvad need lihtsalt tolmu.

Oluline on siinkohal see, et loobuda võiks mitte ainult asjadest, mida sa ei kasuta ega vaja, vaid ka nendest, mis ei too sulle rõõmu.

Kodu korrastadess tasub lähtuda põhimõttest, et igal asjal on oma koht.

3. Pane hoiule asjad, millest sa ei suuda loobuda

Meil kõigil on esemeid, mida me hoiame alles lihtsalt selleks, et need alles oleksid. Sentimentaalne väärtus on ka väärtus ja selles pole midagi halba. Kuid asju saab hoiustada ka nii, et need ei võta su kodus üleliigselt ruumi.

Vanad teeserviisid, perereliikviad ja muud ainult sinu jaoks väärtuslikud esemed püsivad täpselt samamoodi alles ka näiteks hoiuruumis või pööningul.

4. Mõtle, enne kui hakkad uusi asju soetama

Üks minimalisti olulisimaid omadusi on põhjalik mõttetöö enne uute asjade ostmist või kojutoomist. Minimalisti jaoks on oluline endalt enne mõne impulssostu tegemist küsida: miks ma seda praegu tahan?

Kas sirutasid poes käe uute tasside järele, sest sa tõesti vajad neid või on mängus hoopis punasega tähistatud 50-protsendise allahindluse silt? Siinkohal küsib minimalist endalt, kas allahindlus on piisav põhjus millegi soetamiseks?

Endalt selliste kohati raskete ja ebamugavate küsimuste küsimine võib esialgu olla harjumatu, kuid aitab tuua korda ja teha selgeks sinu jaoks tõeliselt olulise, rääkimata kodu liigsest kraamist puhtana hoidmisest.

Minimalism ei tähenda, et su elus võib olla ainult 10, 20 või 30 asja. See on põhimõte, et väärtustada tuleks olulist ja mitte olla liialt kinni materiaalsetes asjades.

5. Hinda seda, mis sul on

Elu ei seisne asjades. Jah, me kõik teame ütlust, et parem on nutta Mersus kui Opelis, aga emotsioon on tegelikult mõlemal juhul sama. Elu tegelikud väärtused seisnevadki emotsioonides – kogemustes ja suhetes teiste inimestega.

Õppides oma väärtusi lähemalt tundma ja vähem rõhku materiaalsetele asjadele panema, suudab minimalist hinnata paremini juba olemasolevat ja nautida elu ka ilma pidevalt tarbimata.

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.