Bonava blogi

Murra kastist välja: Milliseid ettevõtmisi koos naabritega korraldada?

Terviklik, oma identiteediga elamupiirkond või asum pakub suurepäraseid võimalusi mitmesuguste kogukonnaürituste korraldamiseks.

Ühised ettevõtmised tugevdavad kogukonda ja tekitavad ühtekuuluvustunde. Korraldustöödes või üritusel osaledes saab naabreid paremini tundma õppida ja koduümbrust avastada.

Loe näiteid vahvatest kogukonna ettevõtmistest ning mõtle, kas häid ideid oleks võimalik ellu viia ka oma naabruskonnas.

Toetust saab küsida omavalitsuselt

Kogukonnaüritusi korraldatakse Eestis üsna aktiivselt ja neid on väga eriilmelisi.

Nimetagem kasvõi kohvikutepäevasid, laatasid, garaažimüüke, kohtumisõhtuid ja spordivõistlusi.

Korraldajad teevad organiseerimistööd enamasti vabatahtlikult ja tasuks on hea emotsioon. Kuid nii mõnelegi üritusele võib rahaliselt õla alla panna ka kohalik omavalitsus. Näiteks Tallinna Pirita linnaosavalitsus on toetanud üritusi, mis liidavad kogukonda, elavdavad suhtlust ja suurendavad omavahelist ühtsustunnet.

Kohtumiseni kohvikutepäeval

Üks tuntuim koostegemise viis on kohvikutepäev, mis sai alguse Hiiumaal juba 2007. aastal. Formaat, kus piirkonna elanikud avavad oma aiad ning pakuvad külastajatele maitseelamusi, on üle Eesti kiiresti populaarsust kogunud.

Lisaks pikemate traditsioonidega Tallinna asumitele on viimastel aastatel kohvikutepäeva korraldatud näiteks Pirital Mähel ning Haaberstis Veskimetsa ja Mustjõe asumis. Koduste puhvetite avamine on armastatud sündmus ka väljaspool pealinna paljudes väikelinnades, külades ja mõisates.

Tutvu naabritega ja vabane ülearustest asjadest

Roheline mõtteviis on aina moodsam ja mis seal salata – ka vajalikum. Nii-öelda seitse ühe hoobiga saab tabada naabritega ühiselt “laadapäevasid” korraldades.

Ühe ettevõtmise raames vabaned enda jaoks kasutuks muutunud kraamist, mis saab kellegi teise kodus uue elu. Ühtlasi tutvud lähikonnas elevate inimestega, kellega koos müügiplats püsti panna ning kes kodusele kirbuturule uudistama tulevad. Just selline vahva garaažimüüginädal on praegu käimas Harjumaal Viimsi vallas ja Muugal.

Koristustalgud kodukohas

Üleilmselt on tuntud Eestist algatuse saanud talgupäev “Teeme ära”. Sarnast ettevõtmist saab aga oma kodukoha heaks korraldada ka sootuks pisemas mastaabis.

Miks mitte osaleda kogukonna tegemistes sel moel, et organiseerida koristuspäev linnas uuselamurajoonis, kui näed, et see on vajalik. Koos saab nautida ilusat ilma, jagada rõõmu sellest, et ümbruskond saab puhtaks ning ka püsib puhas.

Liigu koos naabritega

Eesti üks vanemaid ja järjepidevalt toimunud spordiüritusi on Restu küla spordipäev.

Valgamaal Otepää vallas asuva Restu spordipäev tähistas möödunud aastal 85. toimumiskorda. Mõõduvõtmisel osales enam kui 100 kergejõustiklast, võrkpallurit ja sangpommi rebimise entusiasti. Osalejaid oli nii oma külast kui ka teistest lähematest ja kaugematest paikadest. Taas plaanitakse kohtuda 2020. augustikuu esimesel nädalavahetusel.

Veidi vähem auväärses eas kogukonna spordiüritusi on Eestis teisigi ning kuna sport ühendab ja pakub suurepärast emotsiooni, mahub selles formaadis üritusi kindlasti pildile veelgi.

Sel suvel jäävad paljud toredad ettevõtmised ära, et vältida rahvahulkade kogunemist. Seda enam tasub võtta initsiatiiv ning korraldada oma hoovis koos naabritega mõni väiksema haardega üritus. Olgu selleks siis filmi- või luuleõhtu, laste lauluvõistlus või lihtne grillpidu.

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.