Uus kodu sisustatakse enamasti uue mööbli ja esemetega. Vahel aga on jäänud meile mõni vana mälestusese , mille väärtus on emotsionaalselt suur, kuid mida välimuse tõttu võib olla keeruline uude koju sobitada.
Õnneks on erinevate stiilide miksimine tänapäeval muutumas üha trendikamaks ning just modernse ja vana kooslus võib mõjuda vägagi kaunilt. Seetõttu soovitame julgelt katsetada ning toome välja näiteid, kuidas erinevaid vintage esemeid uute asjadega kokku sobitada.
Mis on vintage?
Tänapäeval võib vintage’iks nimetada kõike, mis on vana ja kena. Tegelikult on aga vintage-perioodi üritatud piiritleda ka täpsemalt.
Näiteks, kui antiigiks loetakse ajastut, mis jääb vähemalt 100 aastat tagasi ning retroks peetakse eelkõige 80-90ndaid, siis kõike, mis jääb antiigi ja retro vahele, kutsutakse vintage’iks.
Tihti on mõisted vintage ja retro väga põimunud, mistõttu vaatleme siin mitmeid eri laadi vanu ja väärtuslikke kodusisustusdetaile.
Katseta vintage-tekstiilidega
Vanasti oli inimestel rohkem aega tegeleda käsitööga. Tänu sellele võib otsides leida erakordselt vahvaid vanu tekstiilitooteid – vaipu, padjakatteid, laualinasid – mida kõike tasub proovida kokku sobitada uute modernsete mööbliesemetega.
Vanade tekstiilide eeliseks on nende kvaliteetsus, looduslike materjalide kasutus ja oskusliku käsitöö kogemus, mis nüüdseks on pahatihti unustuse hõlma vajunud.
Padjakatted fotol on käsitsi tikitud ning saadud kingituseks vanaema naabrinaiselt Setomaalt. Põnev geomeetriline muster on muutunud uuesti trendikaks ning juba 2-3 ühesuguse stiiliga tehtud patja võib lisada rõõmsa värvilaigu monotoonsesse põhjamaisesse interjööri.
Padjakatetele lisandub muidugi ka põnev saamislugu ja kindel teadmine, et täpselt samasuguseid ei leia kellegi teise kodust.
Kui kirjud esemed ei ahvatle ja soov on rohkem tagasihoidlikumat stiili hoida, tasub taaskasutuspoodides silma peal hoida täisnaturaalsetel kangastelgedel kootud vaipadel-tekkidel.
Aastatega võib loomulikult tekkida tekstiilidesse koiauke või pisut pleekimisjälgi, kuid õigesti presenteerides ei jää sellised ajaloomärgid küll kedagi häirima. Tihti värviti villa ise koduste vahenditega, mistõttu on ka toonid mahedad ning sobivad põhjamaisesse kodusse hästi.
Nutika planeerimisega võib saada vintage-esemest hoopis toa pilgupüüdja. Heaks näiteks on siidist sall, mis oma kõrge väärtuse ning ilu poolest sobitati kandmise asemel toa seinale kunstiteoseks. See vintage-siidsall pärineb Pariisi moemajast GRÈS ning tänapäevases raamis mati klaasi all, kokku sobitatuna teiste toa värvidega, loob ideaalse uue ja vana koosluse.
Lisa mängulusti vintage-lauanõudega
Pidulikkust nii jõululauale või ka muule tähtpäevale saab lisada üsna vähese vaevaga – kaunista laud pisut uhkemalt kui tavaliselt! Selleks sobivad suurepäraselt vintage-nõud, mis loovad eripära ning toovad esile ka erinevaid mälestusi.
Mõned nõud leiab taaskasutuspoodidest väga soodsa hinnaga, teised on muutunud aga rariteetideks, mida tuleb otsida kaua ning välja käia samuti suuremaid summasid.
Kõige toredam on loomulikult, kui on alles jäänud mõned vanavanemate nõud, mida hästi hoituna saab edasi pärandada nagu mööbliesemeidki. Kogumist alustades või lauda sättides on hea nipp valida üks kindel põhitoon siis jääb üldmulje ühtlasem.
Üksikute keraamikast vintage-esemete ilu tuleb hästi esile, kui presenteerida neid üksi või grupina riiulitel. Miks mitte anda vanale esemele hoopis uus funktsioon, näiteks kannust teha tore vaas?
Loo vanadele mööbliesemetele värskem ilme
Tihedamini julgetakse uues interjööris kasutada vanu mööbliesemeid. Põhjuseid, miks vana mööbel on au sees, on mitmeid, kuid üheks eeliseks on kindlasti see, et võrreldes uue masstoodanguga on need kvaliteetsemad ja kergemini renoveeritavad.
Palju vaadatakse Skandinaavia 50-60ndate disaini suunas, aga üha rohkem leiab ka juba eesti toodangut ja isegi nõukaaegset retrot.
Vintage-mööblit saab olemasolevaga siduda näiteks katteriide vahetusega, toonides puiduosa kodus olemasolevate puiduosadega sarnast tooni või asendades vanad nupud ning muud mööblidetailid uutega. Hetkel on trendikas hoida naturaalset joont ning õnneks puit oma olemuselt ei vajagi palju, et silma paista.
Soovime kõigile rohkem julgust, kasutamaks vintage-elemente kodusisustuses. Vanu asju taaskasutades oleme keskkonnasõbralikumad, väärtustame traditsioone ning kujundame eripärasemaid kodusid.
Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.