Elame maailmas, kus paljud meie igapäevased pakendid on ühekordselt kasutatavad. Alates plastikpudelitest kuni kingakarpideni viskame ära hulgaliselt esemeid, mis on ohtlikud keskkonnale, kui neid korralikult ei töödelda.
Kui mõelda tootmise vähendamisele või pakendite taaskasutamisele, pööratakse siiski kõige rohkem tähelepanu sellele, kuidas pakendeid täielikult ümber töödelda või vähem osta. Tegelikult saad kodus leiduvad pakendeid ka ise taaskasutada ning need kodus praktiliselt käiku panna.
Kasuta ära kõik pappkarbid
Tõenäoliselt on sul kodus mitmeid erineva suurusega pappkarpe, mida eri otstarbel ära kasutada. Olenevalt suurusest ja kujust võib kasutada neid kas riiulil või laua peal mitmesuguste esemete – pliiatsite, kosmeetika või erinevate vidinate – hoidmiseks.
Pappkarpe on lihtne ka ise kaunistada – kleebi liimiga kaunis materjal või värvi karp meelepärase tooniga üle. Selleks sobivad ideaalselt näiteks kingakarbid. Ilmselt ei võta paljud poest kingi ostes karpi kaasa, kuid järgmisel korral tuleks see valik üle mõelda, sest kingakarpe saab lihtsasti kujundada ja oma koju kena sisustuselement valmistada.
Purgid taimepottideks
Klaaspurke saab väga edukalt kasutada taimepottidena – väikesed sukulendid või kaktused on ideaalne suurus purkidesse paigutamiseks.
Kindlasti kuhjub koju aja jooksul kas küünla- või moosipurke, millesse istutada eri suurusega taimi. Kas soovid paigutada taime enda aknalauale või teha armas kingitus tuttavale – eemalda klaaspurgilt sildid ja saad kauni vaasi, kuhu istutada potitaim.
Plastikpudelid on rohkemat kui taara
Enamik inimesi on harjunud viima koju kuhjunud plastikpudelid taaraautomaati, kuid neist võib olla kasu ka sinu kodus. Kuigi ühekordsete plastpudelite taaskasutamine joomiseks on ohtlik inimese organismile, leiab internetist kümneid võimalusi, kuidas kasutada plastikpudeleid käepäraselt ka muuks otstarbeks.
Pudelist saab teha näiteks köögis vajaliku vahendi, et eraldada munavalgest munakollast; plastikpudelist võid ehitada toidualuse lindudele ning kinnitada see enda akna külge; teha pudel ümber pliiatsihoidjaks või meisterdada sellest erinevaid kaunistusi ja dekoratsioone – valikuid on mitmeid!
Klaaspudel kui dekoratsioon
Ära lase raisku minna ka klaaspudelitel, vaid pese need hoolikalt läbi, eemalda sildid ja tee sellest uhke kodukaunistus. Erinevad klaasist alkoholi- või karastusjoogipudelid on huvitava ja erilise välimusega, nii võid kasutada seda näiteks lõikelillevaasi või küünlahoidjana.
Kui endal mõtted otsa saavad, võid otsida ideid ka internetist – mitmed kujundajad soovitavad heita pilk Pinteresti, kus on eri viise ägedate dekoratsioonide meisterdamiseks. Täida klaaspudel kivikeste ja liivaga või paiguta sinna LED-tuled ning saadki endale lihtsa vaevaga efektse kaunistuse.
Paberkotid uuele ringile
Tänapäeval on populaarne valida poes käies plastikkoti asemel paberkott ja oleks ju kahju see koju jõudes lihtsalt prügikasti visata.
Üks idee on kasutada paberkotte eri taimede ajutiseks hoiustamiseks – vala kotti parajas koguses mulda ning aseta taim sinna sisse. Teine võimalus on asetada taimede ümber enne komposti või multšiga katmist tavaline värvitu paberkott. See lisab taimedele täiendava kihi, et vältida umbrohu kasvamist taime ümbruses.
Ära unusta plekkpurke
Kindlasti koguneb kööki pidevalt ka suurel hulgal plekkpurke, millest saab kerge vaevaga teha praktilisi topse esemete hoidmiseks. Võrreldes klaas- ja pappmaterjalist meisterdatud hoidikutega on plekkpurgid vastupidavamad ning sa ei pea muretsema, et need kukkudes puruneks või viga saaks.
Purgi ümbertöötlemine on lihtne – eemalda sildid, puhasta need korralikult kuuma veega ja purgid ongi kasutamiseks valmis. Muidugi on sul ka võimalus purk üle värvida, kuid tegelikult jääb väga kena tulemus ka naturaalsel kujul.
Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.