Muutus algab sinust! Mis on roheenergia ja miks seda eelistada?

Lastes rohelise energia oma ellu, vähendad süsihappegaasi õhkupaiskumist ja oma keskkonnajalajälge.Foto: Depositphotos

Rohepööre, keskkonnasäästlik mõtteviis ja jätkusuutlikud energialahendused on teemad, mis muutuvad aasta-aastalt üha aktuaalsemaks. Puhtama tuleviku loomisel on igaühe harjumustel mõju ja rohelise energia tarbimine on üks lihtsamaid viise, kuidas sel teekonnal esimene samm astuda.

Lastes rohelise energia oma ellu, vähendad süsihappegaasi õhkupaiskumist ja oma keskkonnajalajälge. Kohe räägimegi lähemalt, mida roheenergia tähendab ja kuidas seda toodetakse, ning anname nõu, kuidas säästliku tarbimisega alustada.

Mis on roheline energia? 

Roheenergia on energialiik, mis on toodetud taastuvatest allikatest. Teisisõnu on taastuvad energiaallikad need, mille kogus kasutamisel ei vähene ning mida tekib looduslikul teel pidevalt juurde. Enefitis toodame taastuvenergiat näiteks:

  • päikesest,
  • tuulest,
  • veest,
  • biomassist.

Juhul, kui meie elektrivõrgus jääb roheenergiat väheseks, ostame puuduoleva teistelt Euroopa elektritootjatelt. 

Roheenergia peamine eelis taastumatute energiaallikate ees on asjaolu, et see ei tekita kahjulikke ühendeid ja ei saasta seeläbi meid ümbritsevat keskkonda. Seega, mida rohkem on kasutusel roheenergiat, seda puhtamaks jäävad meie loodus ja õhk. 

Kuidas oma tarbimist rohelisemaks muuta?

Roheenergiale ümberlülitumine on arvatust hõlpsam ning viise, kuidas säästliku ja jätkusuutliku energiatarbimisega alustada, jagub igasse majapidamisse.

Elektripakett. Taastuvenergial põhineva elektripaketi valimine on üks lihtsamaid keskkonnasõbralikke muudatusi – juhtmeid ega pistikuid kodus ümber vahetama ei pea. Enefitis saab kõiki olemasolevaid elektripakette valida rohelisena. Seega, sõltumata sellest, kas sul on börsi- või fikseeritud pakett, tead, et sinu pistikust tulev elekter pärineb 100% taastuvatest allikatest.

Kui ostan rohelist energiat, kas siis tuleb pistikupesast ka roheline elekter?

Pistikupesast tulevatel elektronidel ei ole värvi ega nime ning füüsikaseaduste järgi jõuab pistikupesasse kliendile kõige lähemal toodetud elekter. Rohelist energiat saab tarbida tänu elektribörsile, millega Eesti liitus 2010. aastal.

Börsile müüvad elektrit sajad Põhjamaade ja Baltikumi elektritootjad – tuuleenergiafirmadest tuumajaamadeni. Elektrifirmad müüvad elektrit edasi lõpptarbijale. Kui valid rohelise energiaga paketi, siis saab tagatud, et sinu poolt tarbitud mahus on toodetud taastuvatest allikatest toodetud elektrit.

Päikesepaneelid. Paigaldades koduse päikesejaama, saad paneelidega katta kogu oma hoone energiavajaduse. Lisaks keskkonnasäästule aitavad paneelid kokku hoida elektrikuludelt. Sääst tekib erinevate tasude ja maksude, nagu võrgutasu, taastuvenergia tasu, aktsiisi ja käibemaksu arvelt, mida võrgust elektrit ostes tuleb juurde maksta.

Juhul, kui päikesepaneelid toodavad rohkem energiat, kui tarbimispunktis vaja läheb, on võimalik ülejäänud osa tagasi võrku müüa ja tulu teenida.  

Elektriauto laadimine. Transpordieelistused mõjutavad oluliselt meie keskkonnajalajälge. Kui jalgsi, jalgratta või ühistranspordiga liiklemine ei ole võimalik, sõida sisepõlemismootoriga auto asemel elektriautoga, mis ei paiska õhku heitgaase ja hoiab keskkonna puhtamana.

Elektriauto ökoloogilisuse taset mõjutab ka elekter, millega auto akut laetakse. Seetõttu toimub kõikides Enefit Volti avalikes laadijates laadimine ainult rohelise energiaga. Endale lähima laadija leiad kaardilt.

Kui soovid lisainfot või sul on tekkinud mõni küsimus, oleme sulle hea meelega abiks. Selleks võta meiega ühendust ja kirjuta teenindus@enefit.ee, helista numbril 777 4040 või jäta konsultatsiooni soov meie kodulehel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.