Igal pool räägitakse, kuidas nutikell sinu elu paremaks muudab. Näiteks võib see motiveerida sind rohkem liikuma või oma unerežiimi üle vaatama. Kuid mis saab siis, kui võtad kella soovitusi täie tõsidusega ja teed oma elustiilis reaalseid muudatusi? Tegin nädalase eksperimendi ja tulemus oli üllatav!
Nutikell, mis on naistele loodud
Garmin Lily 2 on trendikas naistele mõeldud nutikell, mis aitab tervisenäitajatel pilku peal hoida ja suurendada igapäevast aktiivsust. Kell näeb hea välja ja on samas varustatud erinevate sportlike funktsioonidega, nagu sammulugeja ja stressijälgija. Ühesõnaga on tegemist stiilse aksessuaariga, mis sobib nii jooksurajale kui business meeting’ule!
Otsustasin, et järgin nädala jooksul kella soovitusi nii hästi kui suudan ja vaatan, kas ja kuidas see mu enesetundele mõjub.
Esimene väljakutse ootas mind ees seoses liikumisega – istuva töö tõttu samme eriti kokku ei tule. Varasemast olin võtnud endale eesmärgiks teha keskmiselt 5000 sammu päevas, kuid Lily 2 pani juba esimesel päeval paika üle 7000 sammu ja sealt edasi see arv aina kasvas, kuniks algoritmi poolt ette seatud 8000 selle “jada” lõpetas.
Sammude eesmärgi suurenemine lisas aga meeldivat adrenaliini ja motiveeris päevakava üle vaatama, et leida võimalusi rohkem liikumiseks. Saan kinnitada, et keskmine sammude arv eksperimendi käigus suurenes: kui varasemalt oli see 4000–7000 päevas, siis nüüd pigem 5000–8000. Ja loomulikult kehtib ka teada-tuntud tõde – mida rohkem liigud, seda paremini end tunned!
Kuid, kui täpne Lily 2 sammude jälgimisel on? Võrdlesin ühel päeval iPhone Health äpi ja nutikella sammude arvu. Kell näitas, et tegin 6222 sammu ja äpp 5668 sammu. Kui võtta arvesse fakti, et telefon ei ole kogu aeg kaasas, siis tunduvad Garmini andmed igati tõesed.
Sammude algoritm suurendab või vähendab sammude eesmärki vastavalt sinu liikumisele. Lily 2 maksimaalne eesmärk on 30 000 sammu päevas – oled valmis proovima?
Stressi tuvastamise üllatav täpsus
Lisaks pulsile ja hapniku tarbimisele hoiab Lily 2 pilku peal ka sinu stressitasemel skaalal 0–100, kus 0–25 on puhkeolek, 26–50 madal stressitase, 51–75 keskmine stressitase ja 76–100 on kõrge stressitase.
Usk selle funktsiooni toimimisse tekkis hetkel, mil tegelesin ühe oma hobiga, pokkeriga. Enne olin selles osas pisut skeptiline.
Olin parasjagu mängimas mängu, kus tuli langetada oluline otsus. Seepeale andis kell märku, et minu stressitase on tavapärasest kõrgem ja tuleks teha paus koos mõneminutilise hingamisharjutusega. Kohe pärast mängu järgisingi kella ettekirjutusi: hingasin sisse, hoidsin hinge kinni, hingasin välja ja hoidsin hinge natuke kinni. Mõju oli üllatav! Poleks iial osanud arvata, et enne seda n-ö stressis olin, kuid kinnitan, et pärast pisikest mediteerimist oli olemine tunduvalt rahulikum.
Taolisi “mediteerimisehetki” tuli nädala jooksul teha veelgi, kuid juba praegu, mõni nädal hiljem, saan öelda, et neid on jäänud vähemaks ja viimastel päevadel polegi ette tulnud.
Hakkasin ka stressi vähendamise kohta rohkem uurima. Mitte et ma eriti tihti stressi tunneks, aga … vahel ju ikka! Garmini lehelt leidsin, et üle tuleks vaadata oma toitumis- ja liikumisharjumused ning unerežiim. Ja seda ma tegingi!
Nädalaga pool aastat nooremaks
Lisaks stressitaseme jälgimisele on Lily 2-l veel üks põnev funktsioon – “Fitness age” (ee vormisoleku vanus), mis annab hinnangu sellest, kui heas vormis sa oled võrreldes oma tegeliku vanusega. Olen 26, kuid kui ma kella esimest korda käele panin, siis näitas see, et olen 30,5 ja eesmärk oleks saada see 22 juurde.
Selleks, et saaksin oma vormisoleku vanuse allapoole tuua, andis kell neli soovitust:
- vähenda kehamassiindeksit;
- rohkem kõrgema intensiivsusega päevi (pulss 70–85 protsenti minu maksimaalsest pulsisagedusest);
- vähemalt 150 minutit kõrgema pulsiga liikumist nädalas;
- alanda puhkepulssi.
Hakkasin siis rohkem liikuma, kauem magama ja toidulauda üle vaatama. Panin menüüsse ohtralt puu- ja köögivilju, suurendasin veetarbimist (1,5 liitrit päevas) ja käisin kaks korda päevas kiirkõndi tegemas. Selle tulemusena võtsin nädalaga 900 grammi kaalust alla ja sain vormisoleku vanuse pool aastat nooremaks – imeline!
Mis veel muutus?
Olen nüüd kella kasutanud peaaegu kolm nädalat ja muutusi on olnud rohkem kui üks. Siin on mõned olulisemad.
- Parem uni. Hakkasin jälgima, kui palju veedan öö jooksul REM, kerge ja sügava une faasides. Kui veel paar nädalat tagasi oli sageli REM või sügava une defitsiit, siis nüüd on kell mu unerežiimiga palju sagedamini rahul. Olen jälginud, et läheksin magama enam-vähem samal ajal (alati see ei õnnestu) ega sööks kaks tundi enne voodisse heitmist. Märkasin, et kui jäin magama enne keskööd, olin järgmisel päeval palju energilisem ja ka une kvaliteet oli hoopis teine.
- Vähem stressi. Olen teadlikult võtnud aega liikumiseks ja kvaliteetseks uneks. Tunnen, et see on mõjunud positiivselt minu keskendumisvõimele ja enesetundele – ja ka Lily soovitatud hingamispausid on aina haruldasemad!
- Rohkem liikumist. Suurema osa ajast püüan täita sammu-eesmärki. Pea alati olen võtnud arvesse ka kella soovitust end liigutada, kui olen liiga kauaks end arvuti taha unustanud.
Koos Lily 2-ga saad elustiili muuta stiilselt ja mugavalt! Uuri nutikella kohta lähemalt siit.