LukuExperdi blogi

Mida teha, kui lukk jäätub ja võtmega seda enam avada ei saa?

Foto: Shutterstock.

Kuigi krõbedad miinuskraadid pole veel meieni jõudnud, siis sellegipoolest on ööd muutunud juba võrdlemisi külmaks ning võime olla üsnagi veendunud, et ega talvetaat ka tänavu tulemata jäta. Ent teadagi kipub krõbe pakane tegema liiga ka ukselukkudele ja tihtilugu jäätuvad need juba esimeste külmakraadide juures.

Kuidas aga jäätunud ukselukk uuesti toimima saada ja mida selle vältimiseks saaks teha?

Oluline on ennetada

Lukkude jäätumist on õnneks lihtne ära hoida. Enne külmade saabumist on soovitatav välitingimustes olevad lukud üle õlitada, kasutades selleks eraldi lukuõli. Õli moodustab lukkude metallosade pinnale õhukese kaitsekihi ning miinuskraadide tulekuga ei külmu niiskus liikuvate osade vahel enam kõvasti kinni. Korralikult õlitatud lukku on võimalik kasutada ka pärast jää tekkimist. 

Aga mis saab siis, kui lukk ikkagi ära jäätub? LukuExperdil on sulle hea uudis: ka tagantjärele tarkuse vastu on arstirohtu. 

Esimene abimees on lukusula. Usu või ära usu, aga jäätunud lukkude lahtisulatamiseks on olemas spetsiaalne vedelik, mis sulatab jää ning kannab niiskuse lukust välja.

Aitab ka luku kuumutamine

Kui sul lukusula kohe käepärast pole võtta, siis näiteks tabalukke on võimalik ka avada vana hea kuumusega. Vala lukk keeva veega üle või soojenda seda leeklambiga. Lahtise tulega mässates tasub mõistagi tuleohutuseeskirju järgida.

Kui said luku lahti, vii see sooja ruumi ning soojenda seda veel, kuni niiskus on lukust aurustunud. Pärast õlita lukk kindlasti üle ning võid selle uuesti selle enda ülesannet täitma panna.

Kuidas toimida aga siis, kui keevat vett pole kusagilt võtta? Sellisel juhul võib pääseteeks olla luku „klassikaline” soojendamine. Tegu on küll mõnevõrra aeganõudvama viisiga kui lukusula või leeklamp, ent kuidagi peab ju luku uuesti töötama saama.

Proovi autost midagi sooja leida, millesse lukk mähkida. Pea silmas, et võtmeavale oleks endiselt ligipääs. Kasuta luku soojendamiseks välgumihklit (kes ütles, et suitsetamisest kasu pole?) või proovi auto sigaretisüütajat korduvalt kuumutada ja see vastu lukku suruda. . 

Kui aga tahad, et su lukk talvel tõrgeteta töötaks, siis:

  • Kaitse lukku otseste sademete eest
  • Õlita lukku enne külmade saabumist
  • Õlita lukku paar korda talve jooksul
  • Kasuta luku lahtisulatamiseks lukusula
  • Võta tabalukk aeg-ajalt sooja ruumi ning soojenda seda niiskuse eemaldamiseks. Õlita lukku enne kasutuselevõttu
  • Kasuta ainult spetsiaalset lukuõli

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.