Murutrimmer või rohulõikur – kumma kasuks otsustada?

Ehkki murutrimmer ja rohulõikur võivad kaugemalt vaadates paista üsna sarnased tööriistad, on need mõeldud siiski erinevat laadi töö jaoks.Husqvarna

Sobiva aiatööriista valimine sõltub eelkõige sellest, milliseid töid sa koduaias läbi soovid viia. Et murutrimmer ja rohulõikur paistavad kogenematule silmale võrdlemisi sarnased, teeme ühes Husqvarna ekspertidega selgeks nende peamised erinevused ning anname nõu, kumma kasuks oma aias otsustada.

Nimi annab vihje

Ehkki murutrimmer ja rohulõikur võivad kaugemalt vaadates paista üsna sarnased tööriistad, on need mõeldud siiski erinevat laadi töö jaoks. Vastus peitub juba ainuüksi mõlema tööriista nimes: nimelt on murul ja rohul erinev tähendus.

Murutrimmer on loodud muru lõikamiseks – muru tähendab üldjuhul tavalist murukamarat, mida niidukiga sagedamini niidetakse. Kui räägime rohulõikurist, siis rohu puhul on tegemist juba ülekasvanud muruga, kus kõrs võib olla 30 cm või isegi pool meetrit kõrge ning oluliselt jämedam,” selgitas Husqvarna järelhoolduse spetsialist Aivo Smitt.

Trimmerit võiks võrrelda juuksuri juures äärte piiramisega, kuna põhimõte on sama. “Trimmerit kasutatakse pärast tavapärase muruniidukiga või robotniiduki niitmist kohtades, kuhu tavaniiduk ligi ei pääse,” tõi Husqvarna müügi- ja tootespetsialist Andrus Soomer välja. Näiteks trimmerdatakse sellega põõsa- ja pingialust muru, aga ka majaümbrust ja aiaääri.

Võll ja lõikeseade

Murutrimmer on tavaliselt ümara käepidemega ning töö tegemisel kantakse seda käes, mitte ei kinnitata keha külge. Laias laastus erinevad trimmerid üksteisest võlli kuju poolest: saadaval on sirge ja kõvera võlliga murutrimmerid. Viimasest sõltub ka masina hind.

“Kõvera võlliga trimmer on tavaliselt lihtsama trimmerdamise jaoks mõeldud masin, sirge võlliga trimmeriga annab seevastu paremini põõsaste ja pinkide alt niita,” selgitas Soomer. Trimmeri lõikeseadmeks on jõhvidega trimmipea, mis teeb kasutamise korraga nii mugavamaks kui ka ohutumaks.

Murutrimmeri lõikeseadmeks on jõhvidega trimmipea. Foto: Husqvarna

Sarnaselt teiste aiatööriistadega on ka trimmeritele võimalik lisavarustust soetada. “Kui tegemist on ümmarguse käepidemega, sirge võlli ja reduktoriga masinaga, saab lisavarustusena juurde osta rohuketta, millega tuleb kaasa j-kujuline käepide, mis on abiks ohutuse tagamisel,” sõnas Soomer.

Rohulõikur on võimsam

Kui klassikalise murutrimmeriga on võimalik kasutada vaid trimmipead, siis rohulõikuri puhul lisanduvad varustusse metallist rohuterad, millega võib lõigata juba kõrgemat rohtu ja heina. Ühtlasi on rohulõikurite mootor võimsam, kuna töö, mida sellega läbi viiakse, on trimmeriga võrreldes nõudlikum. Küll aga tuleb rohulõikuriga kaasa ka trimmipea, et vajadusel trimmerdamist läbi viia. “Võrreldes murutrimmeriga on rohulõikur universaalsem tööriist, kuna erinevaid lõiketerasid saab hõlpsasti vahetada,” sõnas Aivo Smitt.

Rohulõikuri puhul lisandub varustuse hulka metallist rohutera. Foto: Husqvarna

Metallist rohuteraga masina kasutamine eeldab suuremat ohutust, mis tähendab, et rohulõikur kinnitatakse kandetraksidega inimese külge. Ühtlasi on rohulõikuril jalgratta lenksule sarnane käepide, millest kahe käega mugavalt kinni hoida. “Rohulõikuriga niites imiteeritakse justkui vikatiga niitmise liigutust,” märkis Andrus Soomer.

Universaalne kombilõikur

Lisaks trimmerile ja rohulõikurile leiab Husqvarna tootevalikust eestlaste seas mitte kuigi populaarse, ent väga kompaktse ja universaalse tööriista: kombilõikuri, mille võlli saab poolitada ning soovi korral muuta kerge liigutusega täielikult masina funktsiooni.

“Kombilõikurile on võimalik külge panna näiteks äärelõikur, puhur, hekipügaja, oksasaag ja isegi kultivaator peenra või kasvuhoone kobestamiseks,” kirjeldas Husqvarna Eesti tegevjuht Jaanus Vahesalu.

Tänu sellele, et võlli saab poolitada, on masinat mugavam transportida ja hoiustada, kuna see ei võta majapidamises kuigi palju ruumi.

Millise kasuks otsustada?

Et teha selgeks, millist masinat sul vaja läheb, tuleks läbi mõelda, millised on vajalikud tööd, millega aiatööriist hakkama peaks saama. Kindlasti tuleks arvestada ka maa-alaga, kus töid läbi viiakse.

Kuldreegel on, et niitmise viimistlemiseks sobib hästi murutrimmer, suuremate maalappide ja kõrgema rohu lõikamiseks tasuks eelistada rohulõikurit ning kui soov on teha palju erinevaid aiatöid, võiks mõelda kombilõikuri peale.

Samuti tuleb selgeks teha, kas soovitakse bensiinimootoriga või akutoitel töötavat masinat. “Nagu iga teise bensiinimootoriga aiatööriista puhul, tuleb meeles pidada, et seda on keerulisem käivitada, samuti on masina hooldusvajadus suurem,” tõi Vahesalu välja.

Kasutusmugavus on oluline

Lisaks tuleb selgeks teha, kuidas masinat kasutada soovitakse – ent mida see tähendab? Siinkohal tulevad mängu kasutusmugavus ja ergonoomilisus. “Kui on vaja maja ümber ainult trimmerdada, aga inimesele ei meeldi, et trimmerit on vaja käes hoida, siis võib valida rohulõikuri ja panna masinale külge trimmipea, mis teeb trimmeriga samaväärset tööd,” kirjeldas Vahesalu.

Kui trimmeri puhul saab reguleerida nii käepidet kui ka võlli pikkust, siis rohulõikuri puhul viimast teha ei saa. Küll aga mängivad töö läbiviimisel rolli keha külge kinnitatavad ja reguleeritavad traksid. “Kui soetada rohulõikur, tasub traksid ära reguleerida juba Husqvarna volitatud edasimüüjate juures, kes oskavad parimal viisil abistada ja juhendada,” soovitas Andrus Soomer.

Ohutus ennekõige

Murutrimmeriga või rohulõikuriga töötades on väga oluline meeles pidada, et kasutataks vastavat kaitsevarustust. “Kõige olulisem on kaitsta oma nägu: see tähendab, et minimaalselt peaksid inimesel olema peas kaitseprillid,” selgitas Jaanus Vahesalu. “Et kogu nägu oleks kaitstud, on olemas ka selleks sobivad kaitsesirmid ja -võrgud,” jätkas ta.

Väga oluline on hoolitseda oma kõrvade eest – selleks sobivad hästi erinevad kuulmiskaitsmed ehk kõrvaklapid. Bensiinimootoriga masina puhul soovitatakse kasutada kindaid, mis aitavad mootorist tingitud vibratsiooni leevendada. “Kindlasti kuuluvad kaitsevarustuse hulka pikad püksid ning soovitatavalt ka pikkade varrukatega särk,” tõi tegevjuht välja.

Kaitsevarustus on trimmeri ja rohulõikuri puhul ülioluline. Foto: Husqvarna

Iga hoolika aiapidaja garderoobi võiksid kuuluda turvaninaga kinnised saapad või kõrgemad tugeva ninaga jalanõud. “Plätudega või paljajalu ei tohiks kindlasti masinaid nõudvaid aiatöid teha,” rõhutas Vahesalu.

Kuidas hooldada?

Murutrimmerit või rohulõikurit tuleks hooldada vastavalt masina vajadustele. Et masina puhastamine pärast iga kasutuskorda peaks olema siililegi selge, tasub bensiinimootoriga masinat viia sarnaselt teiste omataolistega kord hooajas hooldusesse, kus masin hoolikalt üle vaadatakse. “Kindlasti tuleks puhastada õhufiltrit ning seda vajadusel vahetada,” rõhutas järelhoolduse spetsialist.

Paljudele valmistab segadust trimmipea jõhvi vahetamine, eriti kui seda tehakse harva. “Siinkohal võib juba toote soetamisel lasta seda protseduuri endale tutvustada. Jõhvi vahetamine on tegelikult väga lihtne ning midagi ülemäära keerulist ei tohiks olla,” sõnas ta.Milline võiks aga olla jõhvi õige pikkus? “Õige pikkusega jõhv ulatub kaitsel asuva terani, see tähendab umbes 15–20 sentimeetrit,” kirjeldas Smitt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.