Reisile minnes või kusagile sõites soovitakse sageli kaasa võtta ka oma lemmik – neljajalgne pereliige. Sel puhul peab olema ettevaatlik, sest enamasti ei ole transpordivahendites mõeldud eraldi ka looma turvalisusele.
Kuidas kodulooma transportides õnnetuste ja vigastuste eest kaitsta ning millega neljalagset sõpra reisile kaasa võttes peab arvestama, soovitab If Kindlustuse isikukahjude grupijuht Kait Raudsepp.
Lemmikloom ei ole reisija rollis
Kui lemmiklooma ei transpordita just ärieesmärgil, siis tema autos transportimisele eraldi nõudeid kehtestatud ei ole. Seaduse järgi ei ole lemmikloom sõitja tähenduses, mispärast ei laiene talle ka erinevad nõudmised (näiteks turvarihma kinnitamine) nii nagu inimesele.
Siiski on mõned asjad, mida meeles pidada. Lemmikloom ei tohi transpordil:
- takistada sõiduki juhtimist,
- ohustada inimesi,
- tekitada kahju.
Kuidas tagada looma turvalisus?
Lemmikloomi transportides tuleb arvestada, et ei rikutaks loomakaitset reguleerivate õigusaktide nõudeid. Tõenäoliselt ei tea paljud, et lemmikloom ei tohi sõidu ajal kindlasti olla kellegi süles, sest nii võib ta avariis tekitada lisaohtu.
Kait Raudsepp soovitab transportida väikseid loomi puuris, mida saab autosse kinnitada turvavööga.
Kui tegemist on suuremat sorti lemmikuga, siis saab kasutada spetsiaalseid ohutuid pehmendusega puure, mida tehakse iga automudeli jaoks ning mille saab paigaldada pagasiruumi.
Lisaks on loomadele olemas ka spetsiaalsed traksid või rihmad, mille abiga saab lemmiku turvavööga sõidukisse kinnitada.
Mida veel meeles pidada?
Raudsepp toob välja, et mõnel loomal võib reisi käigus tekkida merehaigus ja sellisel puhul on oluline sõita väga rahulikult.
Kui on teada, et loomal võib selline nähtus esineda, tasub küsida loomaarsti käest ennetavaid ravimeid. Sellisel puhul ei ole ka mõistlik loomale enne sõitu süüa anda.
Raudsepp mainib ka, et autosõidu ajal ei tasu mingil juhul akent lahti teha selleks, et koer saaks sealt pea välja pista. Nii kaitsed looma võimaliku trauma ja ka tõmbetuule eest. Samuti ei tohiks kodulooma järelevalveta autosse jätta, kui just pole teada, et ta oskab ka omaniku juuresolekuta ilusti käituda.
“On teada juhtum, kus omanik jättis koera üksinda autosse ning tagasi sõiduki juurde tulles avastas, et koer oli ära lõhkunud turvavõre salongi ja pakiruumi vahelt ning närinud katki turvavööd ja rooli,” tõi Raudsepp näite.
Kui sinu lemmikul veel lemmikloomakindlustust ei ole, saad selle võimalustega tutvuda siin.
If on Põhjamaade juhtiv kahjukindlustusselts, kellel on Põhjamaades ja Baltikumis kokku üle 3,6 miljoni kliendi.