Kas eterniitkatusele võib paigaldada päikesepaneele?

Enne paneelide paigaldamist tuleb veenduda katuse korrasolekus.Foto: Shutterstock

Sageli arvatakse, et päikesepaneele saab paigaldada vaid teatud kindlast materjalist katustele – tavaliselt kivi- või plekkkatustele. Tegelikult saab päikesejaama paigaldada edukalt kõigile Eestis levinud katusetüüpidele.

Kõige suurem müüt on vahest see, et päikesepaneele ei tohi paigaldada eterniitkatusele. Selle müüdi taga on eelkõige nõukogude ajal paigaldatud vanad eterniitkatused, mis on aga tänaseks juba lihtsalt amortiseerunud. 

Teine oluline põhjus, miks päikesepaneele vanadele katustele paigaldada ei tohi, on see, et vanad katused on ehitatud ilma paigaldusjuhiseta ning aluskonstruktsioon on tehtud materjalidest, mis parasjagu kätte õnnestus saada.

Sellest tulenevalt ei saagi ohutusnõudeid järgides lasta paigaldada katusele uusi päikesepaneele, mis tõstavad survet katuse aluskonstruktsioonile. 

Vanad eterniitkatused on aastakümnete jooksul rabedamaks muutunud ning kipuvad purunema. Küll ei ole seda karta kaasaegsete eterniitkatuste puhul – neile võib julgelt päikesepaneele paigaldada.

Elektrum Eesti kasutab oma praktikas lähenemist, et enam kui 10 aasta vanust eterniitkatust tuleb hoolikalt hinnata, kas sinna on võimalik päikesepaneele paigaldada Elektrumi päikeseenergia lahenduste projektijuht Carmen-Carolain Lemeti sõnul tähendab, et eterniit ei tohi olla sammaldunud ega murenemisohuga. Siinkohal võib välja tuua Leedus toodetava eterniidi vastupidavuse, mis on tõestanud ennast vastupidavana ning millel ei ole ka 10 aastat hiljem murenemisohtu. 

“Küll aga kõige olulisem asi, mida eterniitkatusele päikeseparki rajades jälgida, on korrektne roovitus,” rõhutab Lemet. Ainult nõuetele vastava roovituse korral on võimalik päikesepaneelide raame eterniidile kinnitada.

Lase enne paigaldust katus üle vaadata

Seega tuleb enne päikesepaneelide paigaldamist katuse üldine seisukord kindlasti üle kontrollida. Kui katuse elutsükkel on lõppemas, siis on mõistlik enne päikesejaama rajamist teha veel üks investeering – lasta ka katus ära vahetada. 

Sellega tagate, et katus kannab soovitud lisaraskust – päikesejaama rajamine võib aluskonstruktsioonile mõjuvat koormust suurendada umbes poole võrra. Esialgu täiendava kulutusena näiva töö tulemusena ennetate katuse renoveerimist mõne aasta pärast, mille eel tuleks kogu paigaldatud päikesejaama süsteem lahti võtta ja pärast uuesti paigaldada. 

Päikesepaneele võib paigaldada ka lamekatusele

Kui hakkate majal katust vahetama, tasub ühtaegu hinnata ka kallet, millele päikesepaneelid paigaldatakse. Ideaalne kalle meie laiuskraadil on 10–45 kraadi – siis on tootlikkus kõige suurem. 

See muidugi ei tähenda, et madalama kaldega katusele paneele paigaldada ei saaks. Näiteks lamekatusele saab päikesepaneele paigaldada täpselt nii nagu viilkatuselegi. Sellisel juhul tuleb päikesepaneelid panna lihtsalt täiendavale konstruktsioonile, mis hoiab neid sobiva kalde all. Kõige olulisem on, et paneelid katusele päris lamama ei jääks.

Kui soovid oma koju päikesejaama, siis võta ühendust Elektrum Eesti spetsialistidega, kes aitavad leida parima lahenduse sinu kodule.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.