Pidevalt muutuv ilm on Eesti talvele omane. Kas ja kuidas sellistes tingimustes päikesepaneele hooldama peaks? Kas on vaja iga päev neid puhastamas käia, et efektiivsus säiliks?
Otsest vajadust lume koristamiseks ei ole
Esimese asjana tasub kõrva taha panna, et kui katus ja seal asuvad päikesepaneelid kattuvad lumega, siis otsest vajadust lund päikesepaneelidelt ära koristada ei ole. Ei tasu karta, et paneelid lumeraskuse all katki lähevad – seda ei juhtu vähemalt siis, kui päikesepaneelid on paigaldatud korrektselt ja koormusarvutused on tehtud õigesti. Päikesepaneelid, mis on meie laiuskraadile mõeldud, peavad vastu nii tormituulele, lumesajule kui muudele raskematele ilmastikutingimustele.
Asjatult puhastama asudes võite paneelidele teha rohkem kahju kui kasu – võite kriipida päikesepaneeli või tekitada sinna mõrasid. Sama kehtib ka maapaigaldusega päikesepaneelide puhul.
Paneelid on isepuhastuvad
Keskmise Eesti talve jooksul paneele puhastada ei tule. Võib öelda, et paneelid on hoopis isepuhastuvad: kui valgust on piisavalt, siis tekitab päikesepaneel ise nii palju soojust, et lumi pealt ära sulatada. Lisaks on paneeli klaasist pind libe, mistõttu ei saa lumi väga pikalt paneeli peale koguneda – lumi libiseb lihtsalt paneeli pealt maha.
Kui kiirete temperatuurikõikumiste tõttu peaks paneelile tekkima jääkiht, siis ei tohi hakata seda lõhkuma – õige on lasta see paneelil endal ära sulatada. Kui valgust on piisavalt, siis sulab jääkiht päikesepaneelilt üsna kiiresti.
Kaabitsat ära kasuta
Lumekoristusele tasub mõelda ainult eriti lumerohketel talvedel, kui paneelile kogunenud lumehang kasvab väga suureks. Sellisel juhul võib kevade poole tulla ette, et paneelil olev lume- või jääkamakas hakkab liikuma ja kahjustab oma suure massi tõttu paneeli alumist äärt.
Ilmtingimata tuleb päikesepaneelide puhastamisel vältida tugevaid esemeid, nagu kaabitsad jms – nendega võid kahjustada paneeli pinda.
Puhastades veendu ohutuses
Kui paneelid vajavad siiski puhastamist, siis kindlasti veendu, et tegevus oleks ohutu, eriti kui paneelid asuvad katusel. Katusel tegutsedes kasuta vastavat ohutusvarustust ning libedale katusele ronimist tasub üleüldse vältida.
Kui paneelid on puhastatud, tuleb jälgida, ega nende tootlikkus pole langenud. Kui täheldate muutusi, siis võib see olla märk, et on vaja spetsialisti abi. Jälgige paneelide tööd regulaarselt, et tagada nende optimaalne efektiivsus.
Nagu öeldud, on päikesepaneelid üldjuhul hooldusvabad ning sekkuda tuleb äärmisel vajadusel. Kui talvel sulatab paneel peaasjalikult ise endalt lume maha, siis soojemal ajal on meie kliimas looduslikuks hooldusvahendiks vihm, mis üleliigse mustuse maha peseb.
Kui päikesepaneelide hoolduse või seisukorra osas tekib küsimusi, siis võta ühendust Elektrumi spetsialistidega, kes jagavad professionaalset nõu ja abi.