Teeme selgeks, mida päikesepaneele valides tähele panna 

Päikeseelektrijaam koos kvaliteetsete päikesepaneelidega võimaldab soodsate tingimuste korral saavutada kuni 70 protsenti madalamad elektrikulud.Foto: Shutterstock

Päikesepaneelide kasutamine on muutunud üha populaarsemaks, kuna inimesed soovivad investeerida taastuvenergiasse ja vähendada oma ökoloogilist jalajälge. Enne päikesepaneelide paigaldamist on oluline teha selgeks, milliseid paneele ja kuhu täpselt paigaldada. 

Päikeseelektrijaam koos kvaliteetsete päikesepaneelidega võimaldab soodsate tingimuste korral saavutada kuni 70 protsenti madalamad elektrikulud, mis on tänases majandusolukorras kõigi tarbijate prioriteet. Päikesepaneelidega on võimalik iseseisvalt toota päikeseenergiast elektrienergiat, mida kasutada majapidamises rohelise energiaallikana, muutudes seejuures sõltumatuks turumuutustest tingitud elektrihinna kõikumistest.

Energiavajadus ja eelarve 

Esimene samm päikesepaneelide valimisel on hinnata oma energiavajadust ja eelarvet. Hoolikalt tuleb läbi mõelda, kui palju elektrit soovite päikesepaneelidega toota ning millist osa oma üldisest elektritarbimisest tahate sellega katta. See aitab valida õige suurusega päikesepaneelide süsteemi ja hinnata sobivat eelarvet. 

Kui sellise kalkulatsiooni tegemine tundub liiga keeruline, siis saab abi näiteks päikesepaneele paigaldavast ettevõttest  Elektrum, mille ekspert tuleb ja hindab iga majapidamise või ettevõtte vajadusi ja tekkivaid üksikasju. 

Tõhusus ja kvaliteet 

Päikesepaneelide tõhusus on oluline tegur, mis mõjutab nende võimet muundada päikeseenergiat elektrienergiaks. Vaadake tootja spetsifikatsioone ja võrrelge erinevate paneelide tõhusust. 

Kvaliteetsetel paneelidel on tavaliselt pikem garantii ning need säilitavad oma tõhususe pikema aja jooksul. Näiteks kehtib Elektrumi päikesepaneelidele 25-aastane garantii, mis tagab, et garantii lõppedes on 80 protsenti tootlikkusest säilinud.

Katusel või maapinnal?

Oluline küsimus on ka see, kas paigaldada päikesepaneelid katusele või maapinnale, sest päikesepaneelide tõhusus sõltub nende õigest paigaldamisest. Elektrum saab päikesepaneelide komplekte paigaldada nii katustele kui ka maapinnale. Katustele paigaldades tuleb hoolikalt jälgida katuse vastupidavust raskusele ja tuulekoormusele. Maapinnal on oluline jälgida, et päikesepaneelid oleksid suunaga otse lõunasse. Kvaliteetsed alusraamid on tugevalt maapinnas kinni ning tugevamad tuuled ega tormid neid välja ei tõmba. 

Katusepaigalduse eeliseks on see, et paneelid ei võta lisaruumi ära, kuid samas ei saa paneelide suunda ja kallet ise valida. Ühtlasi on ruum piiratud ja katusel on tavaliselt rohkem varje tekitavaid elemente (korstnad, antennid, vintskapid jne). 

Maapaigalduse eeliseks on see, et saab valida suunda, miinuseks aga see, et päikesepaneelid võtavad hoovis lisaruumi. 

Kindlasti tuleb veenduda, et paigalduskoht saaks maksimaalse päikesevalguse. Optimaalne suund on lõunapoolne, kuid ka teised suunad võivad sobida sõltuvalt asukohast ja päikese liikumisest. Lisaks tasub vaadata, et päikesepaneelidele ei satuks näiteks hoonete, puude või muude takistuste varju. 

Kvalifikatsioon ja sertifikaadid 

Kontrollige päikesepaneelide tootja ja paigaldaja kvalifikatsiooni ning sertifikaate. Veenduge, et nad vastavad kehtivatele standarditele ja omavad kogemust päikesepaneelide süsteemide paigaldamisel. See aitab tagada, et paigaldus teostatakse professionaalselt ja vastavalt nõuetele.

Kohalikud regulatsioonid ja lubade vajadus

Enne päikesepaneelide paigaldamist uurige kohalikke regulatsioone ja lubade nõudeid. Mõnes piirkonnas on vaja saada ehitusluba või eriluba päikesepaneelide paigaldamiseks. Veenduge, et olete kursis kõigi nõuetega ja täidate kõik vajalikud protseduurid enne paigalduse alustamist. 

Kui endal ei ole asjaajamiseks aega, tasub tellida Elektrumist “võtmed kätte” lahendus ehk Päikese klõps pakett, kus kogu asjaajamine ja jaama ehitus on Elektrumi kanda. 

Hooldus ja järelteenindus 

Päikesepaneelide süsteem vajab perioodilist hooldust, et tagada nende optimaalne jõudlus ja pikaealisus. Uurige, millist hooldust ja järelteenindust pakub päikesepaneelide tootja või paigaldaja. Kvaliteetne teenindus tagab, et teie süsteem toimib tõrgeteta ning vajadusel saate abi ja parandusi.

Finantseerimisvõimalused

Päikesepaneelide süsteemide paigaldamine võib olla suur investeering. Seega tasub kindlasti enne ostu uurida erinevaid finantseerimisvõimalusi, nagu laenud või toetused, mis aitavad seda rahastada. 

Oma tarbeks ehitatud päikesejaamadele paraku aktiivseid toetusi hetkel ei ole. Küll aga aitavad kõrged elektrihinnad lühemale tasuvusajale kaasa. Päikesepaneelide toetust on võimalik taotleda KredExi väikeelamute rekonstrueerimistoetuselt, mille voor avatakse kord aastas. Küll aga on selle maht üsna väike ning minevik on näidanud, et eelarve ammendub üsna kiiresti. Päikesepaneelid moodustavad sellest vaid teatud osa.

Kahesuunaline arvestus

Kahesuunaline mõõtmine ehk NET-metering sobib kodumajapidamistele, kes kavatsevad päikeseelektrijaamades toodetud elektrit oma isiklikuks tarbeks kasutada ning ülejäägi võrku müüa. 

Juhul, kui päikesepaneelidega toodetud elekter ületab majapidamises kasutatavate elektriseadmete kogutarbimist, edastatakse omatarbest ülejääv kogus automaatselt võrku. 

Selleks, et elektrivõrku tagasi müüdud elektrienergia summa tasaarveldataks automaatselt igakuisest elektriarvest, on vajalik elektrimüüjaga sõlmida mikrotootjaleping. 

Juhul kui omatarbest ülejääv ja elektrivõrku tagasimüüdud elektri eest olev summa on suurem kui elektrivõrgust võetud ja tarbitud elektri eest, jääb teile ettemaks järgmisse kuusse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.