Võta päikesepaneelidest viimast: miks tasub paigaldada energiasalvesti?

Akusid ei pea kasutama ainult päikeseenergia salvestamiseks, akudesse võib salvestada ka otse võrgust tulevat energiat.Foto: Shutterstock

Päikesepaneele kerkib praegu igasse külla ja linna, kus leidub ettevõtlikke inimesi, kes soovivad oma majapidamises elektrikulud madalal hoida ning ühtlasi rohelist energiat kasutada. Kuidas aga toodetud päikeseenergiat kõige efektiivsemalt ära kasutada? Kui energiat jääb üle ja võrku müümine ei tundu kõige mõistlikum, siis on suureks abimeheks energiasalvesti ehk maakeeli tuleb salvestada energia akusse.

Selge on see, et päikesepaneelide tootlikkus on kõige suurem päevasel ajal. Samas on see aeg, kus suurem osa inimesi on kodust eemal. Kas tööl või puhkusel suvemõnusid nautimas ja kodus elektri ei kasuta. Nii võibki juhtuda, et paneelide toodetav energia jääb kasutamata ning müüksid selle näiteks ilma kasumita võrku tagasi ja kasutegur väheneks. Ja hiljem peaksid elektrit ikkagi võrgust ostma. Siin tulebki välja energiasalvesti suurim kasutegur – kasuta toodetud energiat siis, kui sinul seda vaja on.

Energia salvestamiseks on vaja akupanka ja kahesuunalist muundurit, mille abil saab vahelduvvoolu muuta alalisvooluks ja vastupidi. Päikesepaneelid ja akud toimetavad alalisvooluga, kuid igapävases elektrivõrgus on vahelduvvool.

Energiasalvestitena on enim levinud liitiumioonakud, mille kasuks räägib turvalisus, usaldusväärsus ja kauakestvus. Sarnased akud on kasutusel ka elektriautodel, mis tähendab, et neid on korduvalt testitud ja katsetatud. Akusid leidub erineva mahutavusega, seega leiab igaüks endale sobiva energiasalvesti.

Päikesepaneelide tasuvus suureneb

Inimeste jaoks on päikesepaneelide paigalduse juures alati oluline küsimus, et kui kiiresti paneelid ennast ära tasuvad. Eks see kõik oleneb lõpuks suuresti sellest, kui palju energiat tarbitakse ja millise võimsusega päikesejaam koju paigaldatakse. Üks mis kindel – energiasalvesti kiirendab märkimisväärselt tasuvusprotsessi. Akude olemasolul saab toodetud elektrit kasutada just siis, kui ise soovid, see tähendab, et akude abil võib oma toodetud elektri kasutamist suurendada enam kui 20 protsendi võrra.

Väärt abiline elektrikatkestuste korral

Teine omadus, mis akude olemasolu kasuks räägib, on see, et akudesse talletatud elektrienergiat saab kasutada võrgurikete korral ehk kui elekter kaob, siis saab majapidamises kasutada salvestatud energiat. See on eriliselt tänuväärne, kui on vaja hoida töös külmikuid, et toit ei läheks käest, või pesumasin saaks jätkata oma tööd, kui elektrikatkestus saabub keset pesutsüklit. Lisaks hoiab akupank päikesejaama edukalt töös.

Salvesta soodsat elektrit

Akusid ei pea kasutama ainult päikeseenergia salvestamiseks, akudesse võib salvestada ka otse võrgust tulevat energiat. Nii võib nutikas klient salvestada akusse soodsamat elektrit ning kasutada seda siis, kui võrgust ostetava elektri hind on kõrge. Seda on mõistlik kasutada hilissügisel ja talvel, kui päikeseenergia tootlikkus on madal ning elektrit tuleb niikuinii võrgust juurde osta.

Akude abil hoiad kodumasinad soodsalt töös

Keskmistel koduseks kasutamiseks mõeldud pesumasinatel jääb ühe pesutsükli energiakulu 60-kraadise pesu juures 1,3–1,4 kWh juurde, kõrgema energiaklassiga masinatel on see veelgi vähem. See tähendab, et kui paigaldada koju näiteks 10 kWh mahutavusega akupank, siis saab sellega edukalt 6–7 60-kraadist pesu teha. Kui pesta madalama temperatuuriga, saab pesukordade arvu veelgi tõsta, kuna vee soojendamine on pesumasina töö juures üks suuremaid energiakulusid. 

Väga palju energiat kasutab kuivati, mis kulutab pea kaks korda rohkem energiat kui tavaline pesutsükkel. Seega tasub elektrikatkestuse korral akupanka salvestatud energiat kasutades kuivati tööle panemata jätta ning lasta riietel kuivada õhu käes. 

Pesumasinaga umbes samasse suurusjärku jääb ka pliidi kasutamine, mis kasutab samuti ühe kasutuskorraga umbes 1,4 kWh elektrienergiat. 

Üheks suuremaks energiakasutajaks on külmik. Kui pesumasin ja pliit kasutavad kumbki ligikaudu 260 kilovatti energiat aastas, siis külmikul ulatub see 400-420 kilovatini. Põhjus peitub ka selles, et kui pesumasinat või pliiti kasutad väga kindlal ajal, siis külmik on üldjuhul 24/7 töös, mis tõstabki tema üldist energiakulu.

Seega on näiteks 10 kWh akupangast voolukatkestuse juurest suur abi. Sisuliselt saab hoida tänu akupangale hoida töös nii külmkappi, pesta pesu, kui valmis teha ka sooja söögi perele. Kogu energiatarbimist on võimalik ka ise kujundada. Pesupesemisel kasuta lahjemat tsentrifuugi või söögi tegemisel jälgi, et pliit ja ahi oleks puhas ning kasuta hautamisel ja keetmisel kaant ja külmikut ära hoia liiga tühjana või hoopis üleliia täistopituna – see kõik mõjutab külmkapi energiakulu.

Kui mõtled päikesejaama rajamisele, siis tea, et Elektrumil on käimas kampaania “Elektrum loosib päikeseelektrijaama”. Kõikide eraklientide vahel, kes perioodil 1.03–30.09.2023 sõlmivad päikesejaama ostu-müügilepingu, loositakse välja 5000 eurot. Ja see summa ongi mõeldud elektrijaama ostu-müügilepingu tasumata osa vähendamiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.