Kas koduaeda sobib trimmer või rohulõikur? Teeme selgeks, mis vahe neil on

Murutrimmerit kasutatakse tavaliselt pärast muruniiduki või robotniidukiga niitmist kohtades, kuhu niiduk ei pääse.Foto: Husqvarna

Kuigi murutrimmer ja rohulõikur võivad esmapilgul tunduda sarnased, on neil siiski erinev eesmärk. Erinevus peegeldub juba nende nimedes: muru ja rohi on erineva tähendusega. 

Selleks, et selgust aru, millist masinat täpselt vaja läheb, tasub läbi mõelda kõik vajalikud tööd ja arvestada maa-ala eripäradega, kus masinat kasutatakse. 

Husqvarna spetsialistide sõnul on kuldreegel see, et niitmise viimistlemiseks sobib hästi murutrimmer, suuremate maalappide ja kõrgema rohu lõikamiseks tasuks eelistada rohulõikurit ning kui soov on teha palju erinevaid aiatöid, võiks mõelda kombilõikuri peale.

Lisaks tasub meelde jätta, et murutrimmer on mõeldud tavalise muru lõikamiseks, samas kui rohulõikur on mõeldud ülekasvanud muru, kõrge rohu ja heina niitmiseks. Aga vaatame nüüd neid kolme masinat veidi lähemalt ja teeme selgeks nende kõik erinevused.

Trimmer on muru piiramiseks

Murutrimmeri tööd võib võrrelda juuksuri juures juuste piiramisega, kuna selle põhimõte on sarnane. Murutrimmerit kasutatakse tavaliselt pärast muruniiduki või robotniidukiga niitmist kohtades, kuhu niiduk ei pääse. Trimmer on varustatud trimmipeaga, mis sobib hästi trimmerdamiseks ja eelkõige põõsaste ja pingialuste, maja- ja aiaäärse muru viimistlemiseks.Tänu kergele kaalule ja nutikatele funktsioonidele on murutrimmerid paindlikud ja lihtsalt kasutatavad.

Linnalähedastesse eramukvartalitesse ja ka tiheasustusega aladele sobivad Husqvarna spetsialisti Andrus Soomeri sõnul hästi  Husqvarna akutoitega murutrimmerid, sest need töötavad vaikselt, on kerged, hästi tasakaalustatud, lihtsalt kasutatavad ja saavad hakkama ka kõige nõudlikumate töödega. Tänu vaiksele tööle on võimalik valida tööaega ja päeva, ilma et naabreid segaks.

Akutoitega murutrimmeritel on liitium-ioonakud, mis pakuvad kauakestvat toidet ning on saadaval erineva mahutavusega. Tänu Husqvarna tõhusatele kiirlaadijatele saab aku kiiresti täis laadida ja poolelioleva tööga jätkata. “Kahe akuga saab töötada põhimõtteliselt terve päeva ilma tööseisakuteta,” sõnab Soomer.

Murutrimmeri jõhvid. Foto: husqvarna

Bensiinimootoriga trimmerid 

Husqvarna valikus on ka bensiinimootoriga trimmerid, mille mootor ja starter on varustatud ainulaadse Smart Start® funktsiooniga. See tähendab, et masin käivitub minimaalse pingutusega ja kiiresti.

Lisaks on Husqvarna murutrimmeritel automaattagastusega stopplüliti, mis tähendab, et kui masin on välja lülitatud, lülitub stopplüliti lihtsamaks käivitamiseks automaatselt käivitusasendisse. Sel moel on murutrimmer alati töövalmis.

Kombitrimmer

Kuna kõik aiad on erinevad, siis on neis vaja teha ka erinevaid töid. Sellisel juhul on mõttekas kaaluda kombitrimmeri soetamist. Husqvarna kombitrimmeritel ja rohulõikuritel on näiteks kiirühendussüsteem, mis võimaldab hõlpsalt lisatarvikuid vahetada. 

Husqvarna kombitrimmeri saab erinevate lisatarvikute abil muuta murutrimmeriks, hekilõikuriks, servalõikuriks, oksasaeks, mullafreesiks või pühkijaks. Lisatarvikutel on vastupidav konstruktsioon ning nende ühendamine käib kiiresti ja lihtsalt. Piisava võimsuse tõttu sobivad kombitrimmerid rohu trimmerdamiseks, põõsaste lõikamiseks, lehtede kokku puhumiseks ja prahi koristamiseks. Husqvarna tootevalikus on saadaval ka akutoitel kombitrimmerid, mis on mõeldud eelkõige vaikust ja kasutuslihtsust hindavatele koduomanikele.

Tuues välja akutoitel või bensiinitoitel murutrimmeri vahel, siis  näiteks akutoitel trimmerid pakuvad mugavust, vaikset tööd ja keskkonnasõbralikkust. Samas sobivad bensiinitoitel trimmerid paremini suurematele aladele ja intensiivsemaks kasutamiseks, pakkudes suuremat võimsust ja tööaega.

Husqvarna kombitrimmeritel ja rohulõikuritel on näiteks kiirühendussüsteem, mis võimaldab hõlpsalt lisatarvikuid vahetada. Foto: Husqvarna

Rohulõikur tuleb toime ülekasvanud muru ja kõrge heinaga

Rohulõikur sobib hästi aga sinna, kus on vaja tegeleda ülekasvanud muru  ja kõrgema heina lõikamisega. Kuna ajaga on akutehnoloogia arenenud, siis on nüüd olemas ka akutoitel rohulõikurid, millega on võimalik niita kõrget ja puitunud rohtu. 

Rohulõikuri komplektis on tavaliselt metallist rohutera, millega saa lõigata kõrgemat ja puitunud rohtu ning heina. Lisaks on rohulõikuri komplektis trimmipea, et vajadusel trimmerdada. Rohulõikurid on varustatud ka kandetraksidega, mis kergendavad pikaajalist tööd. Soomeri sõnul on rohulõikur universaalsem tööriist, kuna on võimalik kasutada erinevat lõikevarustust.

Olenevalt kasutatavast mudelist võib Husqvarna rohulõikur olla mitmekülgne abiline. Rohulõikurite pikem võll ja spetsiaalse nurga all olev reduktor tagavad paraleelse asendi maapinna suhtes, mis jätab ühtlasema niidutulemuse.

Trimmipead saab vajadusel lihtsalt vahetada, muutes lõiketera tüüpi vastavalt tööle alates täpsest trimmimisest kuni raske tööni ebatasasel maastikul. Magnetlukustiga reduktor laseb tera vahetada ohutult, kiirelt ja lihtsalt.

Ka käepide on Husqvarna rohulõikuritel reguleeritav ja ergonoomilise kujuga, et tagada tõhus kasutamine. Lisaks on rohulõikuri komplektis kaasas ka mugavad kanderihmad mis muudavad võsalõikaja kandmise ja töötamise lihtsamaks ja mugavamaks.

Ära unusta ohutust!

Ükspuha, kas valid trimmeri, rohulõikuri või kombitrimmeri, on oluline järgida ohutusnõudeid. Kindlasti tuleb kasutada kaitsevarustust. Kõige olulisem on kaitsta oma nägu. Selleks sobivad minimaalselt kaitseprillid, kuid kindlasti soovitab Soomer kasutada prillidega koos ka pleksiklaasist või võrgust näokaitset.

Häälekamate masinate puhul tasub mõelda ka kõrvaklappide peale, mis kaitsevad kasutajat müra eest, ning käte kaitseks kindaid. 

Jalgadele mõeldes peab murutööde tegemise ajaks plätud ja lühikesed püksid nurka jätma ja kandma kinniseid saapaid või kõrgemaid tugeva ninaga jalatseid ning pikki pükse. Husqvarna valikus on olemas ka spetsiaalsed trimmerdamiseks mõeldud püksid, mille sääre esiosa on pehmendustega.

Põhjus, miks muru trimmerdamisel kaitsevahendeid kasutada, on lihtne. Nimelt tõuseb muru trimmerdamisel lendu  nii niidetud muru, tolmu kui ka väikeseid kivitükke ja muid osakesi. Need võivad sattuda silma ja põhjustada vigastusi või ärritust. Samamoodi võivad lendavad kivid või näiteks oksatükid vigastada kaitsmata jalgu. 

Hoolda masinat vastavalt vajadusele

Pärast iga kasutust tuleks trimmer või rohulõikur liigsest prahist ja murujääkidest puhastada. Bensiinimootoriga masin tuleks kord hooaja jooksul viia hooldusesse ja puhastada filtrid ning vajadusel need vahetada. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.