Esimene lumi on ennast ilmutanud, mis tuletab meelde, et tasub üle vaadata oma maja katuse turvalisus. Kas ohutuse tagamiseks on paigaldatud lumetõkked ning vajalikud seina- ja katuseredelid? Kui ei ole, siis peab hakkama sellega kohe tegelema.
Inimesed, kelle kodu asub kohe tänava ääres, teavad, et eriti oluline on paigaldada katuse tänavapoolsesse külge lumetõkked, et katusele kogunev lumi ei ohustaks tänaval liikujaid ega parkivaid sõidukeid.
Samas on läbimõtlemata lumetõkkest vähe kasu – arvestada tuleb ka sellele mõjuva koormusega. Sageli tuleb ette juhtumeid, kus lumetõkke kinnitus on olnud ebapiisav. Kui palju kinnitusi vaja läheb, sõltub katuse kaldest ja viilu pikkusest, kuid kindlasti ei tasu kinnituste pealt kokku hoida.
Probleemi ei pruugita märgata, kui lumetõkkeid kinnitatakse ise või koos sõbraga. Seetõttu tasub ühendust võtta spetsialistidega, sest nemad oskavad probleeme ette näha ning juhivad neile ka katuseomaniku tähelepanu.
Peale inimeste aitab lumetõke kaitsta ka autosid või teisi objekte, mis katuse all seisavad, nende hulka kuuluvad ka taimed. Seega on kindlasti mõistlik lumetõketesse investeerida.
Katuseaknad vajavad samuti lumetõkkeid
Lumetõkked tuleb paigaldada ka katuseakende kohale, kuigi sageli ei taheta seda teha, sest need lõhuvad visuaalselt puhast vaatepilti. Turvalisuse aspektist on see aga väga oluline, kuna katuseaken on katusepinnast kõrgemal ning katusel koos jääga liikuma hakanud lumi võib kahjustada katuseakna ülaserva.
Rääkimata sellest, et lumetõke aitab vältida liigse lume kogunemist aknale ja selle ümber, võib lumi sulades hakata muid probleeme tekitama. Ja pealegi – kui lumi on katuseaknale kogunenud, siis ei täida aken oma esmast eesmärki, milleks on eluruumidesse lisavalguse toomine.
Samamoodi tasub lumetõkked paigaldada ventilatsioonikorstnatele, et liikvele läinud lumi ventilatsioonitoru endaga kaasa ei võtaks.
Liiga suur hulk lund ja jääd võib lõhkuda ka vihmaveerennid, ehk siis nendegi kaitseks on mõistlik kasutada lumetõkkeid.
Päikesepaneelidega muutuvad lumetõkked eriti oluliseks
Omaette tingimused seavad katusele paigaldatud päikesepaneelid, kuna paneelid on libedad, siis seal on lume ja jää kiire libisemine veel tõenäolisem. Kuna paneelid asetsevad katuse pinnast kõrgemal, siis tuleb sellega arvestada ning lumetõkked peavad olema kõrgemad.
Soe soovitus on jätta katusele piisavalt ruumi paneelide ja lumetõkete vahel, mis takistab lumel hooga üle tõkete langeda.
Küll ei tasu kartam et tõkked takistaksid päikeseenergia kogumist. Oluline on lumetõkked läbimõeldud projekteerida, mis ei tekitaks paneelidele varje.
Katuseredelid ja -sillad on vajalikud lume lükkamiseks
Kui sa ei ole veel oma katusele lumetõkkeid ja teisi turvatarvikuid paigaldanud, siis praegu on selleks viimane aeg, sest kuigi esimene lumi on juba läinud, on suur talv varsti käes.
Lisaks lumetõkkele tasub katusele paigaldada ka katuseredelid. Neid mööda pääseb korstnapühkija korstnale ligi, kuid redelid on väga vajalikud ka juhuks, kui on vaja talvel katuselt lund maha lükata, et see oma raskusega katust kahjustama ei hakkaks. Eriti hoolikas tuleb lumelükkamisega olla lamekatustel, kus lumel ei ole ka parima tahtmise juures võimalik alla vajuda – see koguneb lihtsalt katuse peale, muutudes aina raskemaks. Rääkimata sellest, et lume sulamise aegu võib vesi hakata valguma katusevahedesse ning selle tagajärjel katust kahjustada.
Ruukki on toonud oma katuseredelite valikusse uue toote – Ruukki SafeGrip redeli. Selle redeli pulgad on mehaaniliselt karestatud, tänu sellele on haardumine jalatsitalla ja redelipulga vahel parem ning seega libisemise ja ohtlike olukordade tekkimise risk väiksem.
Ruukki SafeGrip on spetsiaalselt välja töötatud turvalisuse tõstmiseks kõikidel hoonetel. Redel tõstab oluliselt korstnapühkijate ja katuse hooldustöötajate tööohutuse taset.
Trossisüsteem Safeline hoiab käed vabad
Katusel tegutsemine eeldab ka ohutusvarustusele tähelepanu pööramist – niisama, ilma turvaköieta, katusel turnida ei tasu.
Ruukki on välja töötanud mugava trossisüsteemi Safeline, mille saab ühendada erinevate käiguteedega, olgu selleks seinaredelid või katusesillad. Sellega saab turvaliselt katusel töötada, kartmata, et turvavarustus jääks tüütult ette või peaks turvaköit iga natukese aja tagant ümber tõstma. Tross jookseb vabalt ning iga natukese maa tagant on tal kaitseriiv, mis lukustab süsteemi ning püüab töötegija turvaliselt kinni, kui ta peaks mingil põhjusel kukkuma. Ruukki Safeline’i trossisüsteemil on tehniline garantii 50 aastat.
Kindlasti tasub nii vana katust renoveerides kui uut katust ehitades paigaldada kohe ka kogu turvavarustus. Olgu selleks seina- ja katuseredelid, lumetõkked või ka Ruukki pakutav Safeline. See kõik tundub alguses suure väljaminekuna, kuid tuleb kokkuvõttes kindlasti odavam, kui hiljem turvavarustust juurde ostma hakates. Ohutuse pealt ei tasu kokku hoida.