Volta blogi

Võimalus elada la dolce vita ehk kuidas oma rõdust või terrassist sel suvel maksimumi võtta?

Foto: Endover

Suviselt ilusad ilmad on kohe käes ja on aeg vaadata üle oma rõdud ja terrassid, et seal saaks suvel mõnusalt pere ja sõpradega aega veeta. Volta kvartalis kuulub pea iga kodu juurde rõdu, terrass või lausa õueala, mis tähendab, et mänguruumi on maa ja ilm. Endoveri loovjuht Maarja-linda Taur ja Rannamõisa aiasalongi asutaja Sirje Nikolajeva jagasid koos nippe, kuidas rõdud ja terrassid uueks hooajaks korda teha.

Mida annab kodule juurde rõdu või terrass?

Viimastel aastatel on inimesed hakanud veetma üha rohkem aega kodudes, mis tähendab, et kodu peab täitma senisest rohkem funktsioone. Kodust on saanud koht, kus inimene puhkab, töötab, teeb trenni ja veedab aega pere ja sõpradega. Maarja-Linda sõnul on just see muutus loonud olukorra, kus inimesed ihkavad just rõdu või terrassiga kodu. 

“Rõdul saab võtta endale vaikse puhkehetke värskes õhus raamatu lugemiseks, soojemate ilmadega trenni tegemiseks või päevitamiseks. Suurem terrassiala võimaldab kodus pidada ka mõnusaid grillipidusid ja istumisi.”

Volta kvartalis kuulub pea iga kodu juurde kuni 56-ruutmeetrine terrass või suur rõdu. Volta Galerii Loftides on lisaks privaatsele terrassile igal loftil päris isiklik õueala. 

Volta Residentside rõdud

Millist mööblit rõdule valida?

Maarja-Linda sõnul laienevad interjööri disainitrendid ka välialadele ning naturaalsed, orgaanilised ja skulpturaalsed vormid ning materjalikasutus on märgatav ka välimööbli tootevalikus. Covid-19 ajal hakkasid brändid panema üha rohkem rõhku koduga seotud toodetele ja mugavusele. “Nii nagu riidebrändide valikus on rohkem mugavaid kodurõivaid, on rõõm näha, et tuntud sisustustootjate valik on laienenud välimööbli seeriatega,” rääkis Maarja-Linda. “Kõik selleks, et anda uuele põlvkonnale võimalus elada la dolce vita.” 

Üks hiljutine hea näide on tunnustatud Taani tootja Gubi, kelle armastatud Patcha tugitoolid on nüüd saadaval just välitingimustes kasutamiseks. Isikupära aitavad aga lisada ka erinevad kunstipärased abilauad

Materjalidest on omapärane ja vastupidav näiteks tsementkiust valmistatud mööbel. Orgaanilised voogavad vormid jõulisse materjali valatuna mõjuvad ühteaegu industriaalselt kui ka kutsuvalt. Hea näide on Swisspearli välimööbel, eriti just stiilne Sponeck Chair lamamistool. 

Kuidas muuta terrass või rõdu õdusaks?

Terrassile ja rõdule õdusa atmosfääri ja meeleolu loomiseks tuleks lisaks välimööblile valida juurde ka valgustid, et õhtupimeduse saabudes või sombuse ilmaga ei peaks ilmtingimata tuppa kiirustama. Välivalgustid või naturaalse leegiga tulease muudavad suveõhtud mõnusalt pikemaks. 

Foto: Gubi

Selleks, et tuua rõdule pehmust ja soojust, võiks katsetada erinevate tekstiilidega. Vaibad, pleedid ja dekoratiivpadjad on hea viis, kuidas muuta terrass või rõdu kodu laienduseks ning siduda kokku interjööri ja välialad. 

Kolmas soovitus on tuua rõdule veidi rohelust. 

Millised taimed rõdule sobivad?

Selleks kevadeks on öökülmad läinud ja rõdule või terrassile võib julgelt istutada kõiksugu lilli, potitaimi, maitse- ja söögitaimi või väiksemaid ilupuid. See on hea võimalus linnakodus elavatel rohenäppudel aiarõõme nautida või kasvõi tomateid kasvatada. 

Õielistest soovitab Sirje rõdule istutada näiteks võõrasemasid, mis kannatavad ära ka kehva ja tuulisema ilma. Soojema ilmaga õitsevad kaunilt hüatsindid, petuuniad või lobeeliad. Püsikutest kasvavad rõdul potis hästi ka erinevad roosisordid nagu Aspirin või Frankfurter. Lehtdekoratiivsetest taimedest tunnevad end värskes õhus hästi tõlvlehikud, mis on küll toataimed, aga kasvavad suviti hästi ka rõdul või terrassil. 

Maarja-Linda sõnul on näha, et mujal Euroopas tänavapildis pikalt domineerinud potitaimed on jõudmas ka Eestisse. “Üha rohkem julgetakse rõdudele ja terrassidele valida ka püsitaimi,” lisas ta. “Suuremad istutuskastid ja potid lubavad istutada rõdule-terrassile ka troopilisemaid taimi nagu palmid, banaanipuu ja oliivipuu.”

Troopiliste taimede puhul tuleb jälgida, et intensiivne päike või tuul neile õues kahju ei teeks. “Kui inimene läheb pärast talve esimest korda kaitseta päikese kätte, saab ta päikesepõletuse ja taimedega on sama lugu,” selgitas Sirje. “Taimed ei ole pärast pikka talve intensiivse päikesega harjunud ja esialgu tuleks need tõsta pisut varjulisemasse kohta või harjutada kas hommikuse või õhtuse päikesega.”

Õie- ja leheilu kõrval kasvavad Sirje sõnul rõdul eriti hästi erinevad kõrrelised, mis sobivad neile, kes eelistavad taimi, mis ei vaja eriti hoolt. Kõrrelised on hea kasvuga, vähenõudlikud ja püsivad kaunitena hilissügiseni välja. “Kõrrelisi on igasuguseid: madalaid ja kõrgeid, eri värve, triibulisi või tuttidega,” rääkis Sirje. “Hooajaliste variantide kõrval on ka liike, mis tärkavad järgmisel kevadel uuesti.”

Ruumikamale rõdude või terrasside puhul võib mõelda ka suurtele taimedele. Ilupuud nagu sirelid, õunapuud ja magnooliad, aga ka näiteks pukspuud, väiksemad männilised, elupuud või küpressid, jätavad rõdul väga efektse mulje. “Need  viimased on kõik igihaljad puud, mida ei pea talveks tuppa tõstma, vaid võib soojustusega rõdule talvituma jätta,” selgitas Sirje. “Nende puhul tuleb aga jälgida, et kevadine kuum päike neid ära ei kõrvetaks.”

Kindlasti võiks rõdule istutada mõne poti lavendlit, sest see on taim, mis lõhnab hästi ja peletab eemale tülikad sääsed. Õied saab pärast õitsemist ära kuivatada ja teha neist ise tuppa looduslikud lõhnakotikesed. 

Kõige huvitavama tulemuse saad siis, kui sobitad omavahel kokku erinevaid taimeliike, värve ja vorme. Selleks võib julgelt küsida nõu ekspertidelt, kes tulevad huvilistele kasvõi koju külla, et aidata rõdu või terrass kliendi oma maitse järgi kauniks teha. 

Volta Galerii Loftid

Volta kvartali uute kodudega saad tutvuda Volta kodulehel.

Endover on 25-aastase tegutsemiskogemusega Eesti kinnisvaraarendaja, mis loob väärtust linnaruumi ning rajab terviklikke elu- ja ärikeskkondasid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.