Juba kasvuhoonesse istutatud tomatitest tänavu asja ei pruugi saada

Foto: Shutterstock

Paljusid tomatikasvatajaid muudab tänavune külm maikuu väga murelikuks: mis saab tomatitest, mis paljudel juba kuu aega tagasi kasvuhoonesse istutamist nõudsid?

Kodugeeniuse lugeja kurdab muret: tomatid said ettekasvatatud arvestusega, et maikuu on juba suviselt soe, ja mai esimestel päevadel tuli tomatid kasvuhoonesse ära istutada. “Nüüd on aga ilmad püsivalt ikka väga külmad olnud ja näen, et tomatid ei taha sugugi kasvada, mõned lehed kipuvad juba kollaseks. Mis neist saab?”.

Vastab Katrin Valler köögivilja- ja lilletaimi kasvatavast Männiniidu aiandist:

Tomati näol on meil tegu Lõuna-Ameerikast, Peruu ja Ecuadori piirkonnast pärit soojalembelise taimega.Eesti tingimustes on tegu ikkagi kasvuhoones kasvavatava kultuuriga. See ei tähenda automaatselt seda, et kui tomat istutada suvalisse kasvuhoonesse aprilli lõpul või mai algul, siis taim kenasti kasvab ja ka kiiresti saaki hakkab kandma. 

Keskmine aiapidaja hingab sel aastal kergendatult, kui järjekordne kõva öökülm taimed kasvuhoones ellu jätab. Tasub teada, et tomatitaime edukaks kasvamiseks vajab taim päevaseid optimaalseid temperatuure 22-24 ja öised 16-18 kraadi juures, ehk siis parajat toasoojust. Temperatuuril alla 10 kraadi tomatitaime kasv lakkab.

Kui madalad temperatuurid on kestnud pikemat aega, saavad maa alused juured ja maapealsed koed kahjustatud, taim põdema ja lehed omandavad kollaka ilme. Üldiselt kui selline taim ellu jääb, siis pole kindel, kas ta ka tulevikus suuremat saaki kandma hakkab.

Mida siis teha? Koduseid tomateid ju ikkagi tahaks. Juba vana eestlane, kes veel tomatit ei tundnud, teadis seda, et tark ei torma. Kui korralikku küttega kasvuhoonet võtta pole, siis ei tasu kiirustada. Vana eestlane teadis kindlalt, et enne püsivalt sooja ilma oodata ei ole, kui saarepuu lehte läheb. Seadis siis oma tegemised saarepuu järgi. See tarkus kehtib ka tänapäeval: enne ei maksa külmakartlikke taimi õue ja külmapoolsesse kasvuhoonesse istutada, kui saarepuu lehes. 

Kiratsev tomat kasvuhoones. Foto: Shutterstock

Kes siiski tahab kasvuhoonest varem tomateid korjata, sel tuleb kasvuhoonesse ööseks ja külmadeks päevadeks küttekolle paigaldada. Üks väike nipp on vanadelt aednikelt veel: orgaaniline küte. Vanasti roogiti eelmise aasta muld sügavamalt välja ja pandi sügavamasse mullakihti värskemat sõnnikut, mis hakkas “käima” ja muutis mulla soojaks.

Sellega on see oht, et kui värsket sõnnikut panna juurele ligi, siis võib see juuri kõrvetada. Suveks kõduneb sõnnik juba kenasti ära ja annab tomatile vajalikku rammu, sest tomatitaim vajab kasvamiseks ja edukaks saagi kandmiseks orgaanikat. Kurgi puhul sama skeemi kasutamine on riskantne, sest kurk ei talu värsket sõnnikut. Ja muidugi on see probleem, et kus sa seda kvaliteetset sõnnikut praegusel ajal ikka saad…

Katteloor kaitseb ka kenasti taimi ja seda võib taimedele laotada lausa paari kihina ning jätta peale ka päevaseks ajaks. Siiski ei hoia katteloor taime ümber vajalikku temperatuuri, sest kui muld on külm ja tihti ka märg, siis kaitseb loor vaid öökülma eest. 

Kui taimed juba kollakat tooni ja õiget eluvaimu sisse ei saa, siis tasub oodata ning istutada uued taimed siis, kui suur soe käes ja öökülmad möödas. Tomatitaimed on soojas ja valges kasvu keskkonnas väga kiire arenguga ja teevad tasa selle aja, mis nad on hiljem istutatud.

On tulnud ette aastaid, mil oleme omad tomatitaimed istutanud juuni keskel ja kurgid lausa jaanipäeval. Korralik saak pole kunagi saamata jäänud. Ehk võtaks kokku aastatega omandatud tõdemuse: tark ei torma ja endast tugevama vastasega (ehk eestimaise ilmaga) pole lõputult mõtet võidelda. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.