Tartu näitel: kuidas toimib linnaelanike ühisaed ja kes seal kasvatatud söögi endale saab?

Foto: Shutterstock

Käesolev nädal tõi uudise, et Tartu linn saab endale suurejoonelise ühisaia. Paljudele jääb aga häguseks, kuidas sellist ühist aeda peetakse. Tartlased selgitavad.

Tartu ühisaia üks eestvedaja Gloria Niin räägib, et aia eesmärgiks on rikastada linnalooduse mitmekesisust ning tutvustada permakultuuri ning linnaaiandust. “Aed on külalistele avatud ja võimaldab soovijatel saada ka kogukonnaaednikuks. Aias saab permakultuuri põhimõtete alusel toitu kasvatada ning kohtuda inimestega, kes jagavad nägemust elurikkast Tartust,” räägib Niin.

Aed on avatud päevasel ajal ning külastuse käigus saab tutvuda permakultuuril põhineva elurikkust toetava demonstratsioonaiaga.

Ühisaia elule saab kaasa aidata külalise, vabatahtliku, kogukonnaaedniku või toetajana. “Aias on plaanitud luua ühiselt hooldatavad peenramaad ja toidusalu, püsikute ala ning ka väike individuaalsete taimekasvatuskatsetuste katseala. See, kuidas asi täpselt toimib ja mida kasvatatakse, otsustatakse ühiselt kogukonnaaednike koosolekutel. Samamoodi ka see, kuidas hoole ja vaevaga kasvatatud viljad jagada,” tutvustab Niin plaani.

Üldine põhimõte, millest Tartu aednikud alustavad, on see, et kasvatatud saaki saavad tarbida need, kes panustavad aiapidamisse. “Seega siis eelkõige kogukonnaaednikud või vabatahtlikud,” selgitab Niin.

Aed on liigendatud ja kõik sellest ei ole avalik. Avalikust osast, kus kasvavad tulevikus püsikud, mis vajavad vähest hoolt (näiteks piparmündid ja erinevad marjapõõsad), saavad möödakäijad ise endale midagi põske pista. “Kuid seda siis mõistvas ja teistega arvestavas mahus. Nii, et ka teised möödakäijad saavad vaarikatest ja muudest söödavatest taimedest rõõmu tunda,” ütleb Niin.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.