Aed

Vaarikakasvatuses õnnestumiseks peab teadma paari nippi

Foto: Shutterstock

Vaarikakasvatus tundub paljudele aiaomanikele ahvatlev, aga selle magusa marjani jõudmiseks kulub pisut vaeva ja aega, päris iseenesest nad reeglina kasvama ei kipu.

Kõik algab juba sellest, et vaarikamaa ettevalmistamisel tuleb olla äärmiselt põhjalik. Kanepi Aiandi puukooli aednik Reelika Mehine ütleb, et kõige paremini valmistab maa ette mõne sobiva eelkultuuri nagu kartuli või juurvilja kasvatamine. “Eelnevalt kasvatatavaid kultuure tuleb korralikult harida ja tugevasti väetada,et vaarikale jääv muld oleks toitaineterikas, kobestatud ning umbrohust puhas. Enne vaarikate istutamist kobestatakse mulda 40 cm sügavuselt ja vajadusel lisatakse veel komposti,” juhendab Mehine.

Kui aias on üks koht, kus multši kasutamine on väga õigustatud, siis on see vaarikamaa – vastasel juhul hakkab seal umbrohi kiiresti vohama ja vaarikaid rohida ei ole ülearu lihtne. Paljud kasutavad multšina saepuru, aga see ei pruugi olla parim mõte. “Saepuruga multšides peaks arvestama,et saepuru seob lämmastikku,mida taim vajab kasvamiseks. Sellisel juhul peaks olema muld eelnevalt korralikult väetatud,” ütleb Mehine. Nii et mõnevõrra lihtsam on ilmselt kasutada kooremultši.

Vaarikaid hoolda kevadel

Sügisel vaarikaid talveks kuidagi eriliselt ette ei valmistata. “Kuivanud vilja kandnud oksad võib sügisel välja lõigata, kuid asendusokste harvendamine peaks kindlasti kevadeks jääma, sest kunagi eit ea, milline tuleb talv ja kuidas paraja tiheduse peale harvendatud asendusoksad talvituvad, ” selgitab Mehine. Nii võib juhtuda, et sügisel korrastatud taimedel on kevadeks paljud oksad murdunud ja uus vaarika-aasta tuleb väga kesine.

Seepärast jäetakse vaarikate hooldamise tööd suures osas kevadeks. “Varakevadel esimesel võimalusel on hea aeg kõik olulised lõikustööd korraga teha. Viljakandnud oksad on siis täiesti kuivanud ja asendusokste talvitumisest on ülevaade olemas ning neid võib vajaduse korral
harvendada,” sõnab Mehine.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.