Korraliku jahutuse puudumine kortermajas on risk nii inimese tervisele kui ka varale

Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Mai kuumalaine sunnib taas küsima, kuidas saada hakkama kortermajas, mille ülemistel korrustel võib temperatuur tõusta kolmekümne soojakraadi ligi.

„Kui majas on selline probleem olemas, tuleb korteriühistul sellega ka tegelda, sest niisugune temperatuuritõus on juba inimesele ohtlik,“ tõdeb Eesti Korteriühistute Liidu (EKÜL) juhatuse esimees Andres Jaadla.

„Kliimamuutused ning sellega seotud kuumalained on tulnud Eestisse selleks, et jääda ja küllap kahetseb nii mõnegi korrusmaja ühistu oma kinnistul kasvanud suurte puude mahalõikamist,“ rääkis Jaadla.

Suurte puude, eriti lehtpuude kasulikkust klassikalise haljastuse osana rõhutab liidu värskes ajakirjas Elamu ka TalTechi ehituse ja arhitektuuri instituudi direktor Jarek Kurnitski.

„Suvel varjavad puud päikest, talvel lasevad jällegi päikesesoojusel majale paista. Aga päikesevarjestuseks on ka muid lahendusi – välised varjestused, vajadusel saab kasutada ka päikesekaitseklaase. Korterelamutel on tihti ka lõunapoolsed rõdud, mis töötavad samuti väga hea passiivse varjestusena,“ rääkis Kurnitski intervjuus Elamule.

„Oluline on varjestuste ja õigete klaaside valik projekteerimise käigus läbi arvutada, sest kõige lihtsam sissepuhkeõhu jahutus on piiratud võimsusega,“ selgitas Kurnitski. „Kuna see väike võimsus on kasutada 24/7, siis koos õigete varjestuslahendustega saab liigset ülekuumenemist edukalt vältida. Enne jahutussüsteemi paigaldamist väga oluline rakendada passiivseid meetmeid, et väiksema süsteemi võimsusega hakkama saada.“

Suvekuumus ja sellega kaasnevad avatud uksed meelitavad paraku ligi ka pikanäpumehi. „Tihti soovitakse leitsakut leevendada trepikoja pärani akende-ustega. See aga tähendab ka, et ilma suurema vaevata pääsevad muidu fonolukuga suletud hoonesse soovimatud pahade kavatsustega võõrad,“ rääkis Eesti Korteriühistute Liidu õigusosakonna juhataja Urmas Mardi.

Ta soovitab ruume tuulutada järelevalve all ja hilisõhtul või varahommikul, kui õues on jahedam. „Samuti tuleks tähelepanu pöörata teistele võimalikele passiivsetele jahutusmeetmetele, millest eelnevalt juttu oli.“

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.