Kinnisvara

Üürniku tekitatud võlgnevuste eest vastutab tegelikult üürileandja

Kortermaja Tallinnas.Foto: Mihkel Maripuu, Postimees

Üüriäri on peen kunst: kinnisvarakäsiraamatute autor Tõnu Toompark räägib, et kommunaalkulude tasumisel tuleb üürileandjal olla ettevaatlik, et mitte ise ebamugavasse olukorda sattuda.

Üürileandja peab üürilepingut sõlmides otsustama, kuidas toimub üürikorteri kommunaalkulude tasumine. “Kas üürnik maksab kommunaalkulud otse ühistule? Või tasub üürnik kulud üürileandjale, et viimane need ise ühistule edasi maksaks?” ütleb Toompark.

Üürileandja peab läbi mõtlema, kumb lahendus on mõistlikum. Oma osa mängib siin kindlasti mugavus: kas lasta üürnikul kommunaalkulud endal otse ühistule kanda, et üürileandjal selle teemaga vähem toimetamist oleks?

“Kindel soovitus üürileandjale on lasta kõrvalkulud üürnikul maksta üürileandjale, mitte ühistule. Nii saab üürileandja need ise teenusepakkujale õigeaegselt ja ilma viivisteta edasi maksta,” soovitab Toompark.

Sellisel viisil asju korraldades on ühistule ja teistele teenusepakkujatele tehtavad maksed üürileandja kontrolli all ning välistatud on võimalus, et tekivad võlgnevused, millest omanik ei tea.

Kõrvalkulusid vahendades tulevad üürniku makseprobleemid aga kiiresti välja ja nendega saab juba ennetavalt tegelema hakata.Nii saab üürileandja koheselt astuda rangeid samme kas üürniku maksedistsipliini parandamiseks või äärmuslikul juhul koguni üürilepingu lõpetamiseks.

Kui kommunaalkulud tasub ühistule üürnik, siis ei pruugi makseprobleemide ehk võlgnevuste info õigeaegselt üürileandjani jõuda. See võib omakorda tähendada makseprobleemide kuhjumist. Üürileandja peab arvestama, et ühistu ees vastutab võlgade (sh viiviste) eest ikkagi omanik sõltumata sellest, kas üürnik kui teenuse reaalne tarbija on vastava summa omanikule maksnud või mitte.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.