Nipp

Kasulik amps! Ära viska tooreid kõrvitsaseemneid ära – neid saab kodus ise röstida

foto: Pixabay

Praegu on kõrvitsatoitude kõrghooaeg ja paljudes kodudes tehakse kõrvitsast mõnusaid püreesuppe, ahjuroogasid ja ka kooke. Kõrvitsa puhastamise ja lõikumise käigus tuleb aga rinda pista ka kõrvitsaseemnetega, mille nii mitmedki parema idee puudumisel lihtsalt ära viskavad. Seda aga ei maksa teha. Pole ju mõtet minna poodi raha kulutama, et eraldi kõrvitsaseemneid osta. Neid saab kodustes tingimustes kenasti ise röstida.

Kõrvitsaseemneid võib süüa ka toorelt ja koos kestadega või ilma, vastavalt sellele, kuidas meeldib. Olgugi et kõrvitsaseemned koos kestadega on hammaste all veidi puisemad kui ilma kestadeta, on kestades väärtuslikke mineraalaineid ja vitamiine, kõrvitsaseemnetest on abi seedesüsteemi ja kuseteede süsteemi korrastamisel, ja koorimata seemneid tunti vanal ajal kui tõhusaid sooleparasiitide ehk usside vastu võitlejaid.

Kõrvitsaseemnete röstimiseks tee nii. Kui sul peres lapsi, siis kutsu nad appi – kõrvitsaseemnete kõrvitsa viljalihast välja nokkimine ja viljakiududest puhastamine on nende väikeste näppude jaoks ideaalne töö. Pärast puhtaksnokkimist tuleb seemned majapidamispaberi või rätikuga korralikult kuivatada ning jätta küpsetuspaberile mitmeks päevaks kuivama.

Keera ahjukuumus 150-160 kraadi peale ja laota kõrvitsaseemned küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ühe kihina. Rösti neid ahjus umbes pool tundi. Ahjusoe paisutab kesta sees olevaid seemneid pisut, nii et röstides võivad kestad pisut puruneda, tehes nõnda plõksuvat häält. Seemneid võid enne ahjupanekut ka kergelt soolaga maitsestada.

Kui sa aga ei armasta kestaga kõrvitsaseemneid, siis pärast kuivatamist noki kestad ümbert ära (mis ei ole just kerge töö) ja talita seemnete röstimiseks sama juhise järgi.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.