Lihtsam kodune tööriistakast – mis peaks seal tingimata olema?

Foto: Pixabay

Elad sa üksi või kaksi, on ühel hetkel ikka vaja midagi remontida ja parandada. Enamasti läheb miskit katki just siis, kui oled kodus üksi. Muidugi on võimalik ära oodata, kui mõni oskajam koju tuleb ja asja ära parandab, aga pisiremonditööd saab igaüks ise tehtud. Kui vaid õiged tööriistad kodus olemas oleksid. Vaatame siis üle, mis tööriistad võiksid kodus olemas olla, et poleks vaja esimese katkimineva eseme peale kohe appi hüüda, või kui tekib järsku isu mõnest mööbliesemest lahti saada, see lahti lammutada, või hoopis seinu renoveerima asuda.

Igas majapidamises kulub ära akutrell. Lihtsama versiooni sellest tööriistast saab poest kätte kuskil 80 euroga. Võimsamad ja paljude funktsioonidega võivad maksta aga mitusada eurot, lisaks sõltub selle tööriista hind ka sellest, kas osta see koos akuga või ilma või kas ostad elektrilise akutrelli või laetava. Viimase miinuseks on see, et kui sellega kaua töötada, pead vahepeal seda laadima ja oma töödesse pausi tegema, aga et pisiremont ei kesta tavaliselt kaua, siis see ei tohiks olla takistuseks. Akutrellil võiks aga olla kaks põhilist funktsiooni – päri- ja vastupäeva pöörlemise funktsioon. Esimesega saad kruvi kinni ja teisega lahti. Ning komplektis mitme erineva peaga kruviotsikuid.

Kui akutrelli peale raha ei taha kulutada ja käed on niisamagi tugevad, siis on selle asemel võimalik kasutada ka vahetatavate otsikutega kruvikeerajat. Töö käib samal põhimõttel, ent võtab lihtsalt rohkem aega. Minul oli uude koju kolimisel kaasas just selline komplekt, väga kasulik asi.

Mutrivõtmete komplekt või tellitav mutrivõti kulub ka teinekord marjaks ära. Kasulik on omada selle juurde ka pisikest tutsakat takku või keermetihendit (see on selline veniv peenike niit), sest enamikul juhul on neid vaja ikka millegi tihendamiseks, et vesi kuskilt läbi ei tilguks. Näiteks kui dušivooliku ots hakkab läbi tilkuma, kuluvad need kohe ära.

Äärmiselt tänuväärt riistapuud on sõrg. See ei pea olema mingi sinusuurune jäme ja raske asi, mida ehitusel kasutatakse, piisab lihtsamast ja oluliselt väiksemast. Sellega saab raskeid mööblitükke maast ülespoole nihutada, kui tahad sinna alla midagi paigutada, ning seinast välja vanu naelu. Mul oli tore kogemus aastate eest, kui pidin puhastama oma vana talumaja seina mitmest kihist paberist ja tapeedist – mingil ilmelikul põhjusel oli vana aluspaber seina väikeste naeltega löödud. Seina puhastamine naeltest sai tehtud just väikse sõraga. Mõne eriti jonnaka naela, mille peale sõrg ei hakanud, lõin seina sisse puuhaamriga lihtsalt sügavale tagasi, et ta oleks seinaga tasa. Mis viibki järgmise teema ehk haamrite juurde. Minu isikliku kogemuse järgi oleks hea omada kahte eri haamrit. Üks tavaline metallist ja teine puuhaamer. Puuhaamer on hea kasutada siis, kui pead vanu seinu parandama, sinna naelu lööma, sest see ei jäta löömisjälgi. Kuigi paljudel metallhaamritel on tänapäeval sõrg teises otsas ja nii on hea kasutada seina puhastamisel kord sõrga, siis jonnakamate naelte sisse löömiseks kohe ka metallhaamri pead, jätab viimane seina oma jälje, kui liiga tugevasti lüüa.

Et mitte igale poole küünte, hammastega või kääridega kallale minna, on heaks vahendiks näpitsad. Mul on näpitsatega kaks erinevat kogemust, üks hea, teine halb. Mul olid pikka aega nn multifunktsionaalsed näpitsad, mis nägi kokku pannes välja nagu liigendnuga, samas näpitsatega ei saanud suurt midagi haarata, sest näpitsahaaratsid ei läinud piisavalt tugevalt kokku – kogu see liigendsüsteem lihtsalt segas kokku vajutamist. Ehk et kui tahad omale poest osta multinäpitsaid, siis veendu enne, et näpitsad tugevalt haaraksid. Mina näiteks viskasin omad nurka ja muretsesin nende asemele täiesti tavalised näpitsad, mis töötasid kui kuld. Näpitsatega saab välja tõmmata näiteks klammerdaja löödud klambreid, mööbliriide vahetamisel seega hädavajalik tööriist. Mis toobki mind järgmise riistani ja selleks on klambripüstol, sellega saab kinnitada kilet, mööbliriiet, mida iganes. Kahjuks kipuvad klambripüstolid kergesti katki minema, nii et võibolla tasuks mõelda hoopis pisinaelte peale.

Et asjad oleks kodus silmale ilusad vaadata, läheb lisaks silmamõõdule vaja loodi ja mõõdulinti – viimane võiks olla vähemalt viiemeetrine. Kui mõõdulinti pole, ajab asja ära ka tavaline õmbluslint, millega paljud naised on harjunud opereerima. Samas – kui tegutsed näiteks palkmajas, siis teinekord pole loodist tuhkagi kasu. Kui hakkad loodiga näiteks mõnd suuremat pilti palkseinale paigutama, siis tulemuseks on silmale viltune pilt. Siis on targem usaldada silma ja kaugelt vaatamist, nagu teed seda siis, kui imetled impressionistide töid. Mõõtmise juurde läheb sageli vaja ka märkimisvahendeid: harilikku pliiatsit või kriiti ja tihti ka nööri ning joonlauda.

Kellel ei läheks vaja pussi? Puss on tõesti hea asi, sest see on universaalne abiline paljude tööde juures, kus vaja midagi lõigata. Mina teen pussiga näiteks tulehakatuseks väiksemaid laaste. Hea, kui see oleks terav ja pidevalt hooldatud ehk puhas ja seisaks puhkehetkel tupes, mitte teiste tööriistade seas niisama paljalt. Pussi teritamist ära tee mitte mingil juhul tavaliste noateritajatega, kõige parem oleks seda lasta teha käia peal – nii seisab see ka pikalt terav. Kui käiamise võimalust aga pole, siis muretse omale koju kiviviil – voolava vee all ja kiviviilil teritades saab ka pussi teravaks.

Teine hea asi on vaibanuga, millega saab pea kõike lõigata: paksemat kattematerjali, tuuletõket, kilet, tapeeti jne. Sellega tuleb ainult äärmiselt ettevaatlik olla, sest peale vajalike esemete lõikab see ka valusalt näppu. Enne sellega tegutsema hakkamist tasuks kellelgi ette näidata, kui kaugele tera välja lükata ja mismoodi seda käes hoida ning kui kaugel teine käsi sellest asetada. Kaitsekindad peaksid käes olema.

Erinevad teibid aitavad välja päris mitmest plindrist. Nii kulub igas majapidamises marjaks ära üks rull korralikku majapidamisteipi ehk seda, mida rahvas nimetab MacGyvery teibiks. See niiskuskindel teip aitab siis, kui enam mitte midagi muud üle ei jää, kas või ajutiselt lekke kinnipanemiseks, kuniks torumees kohale tuleb, või millegi kiireks parandamiseks. Teipidest rääkides, siis on kahepoolne teip näiteks hea millegi seinale kinnitamiseks, kui ei taha sinna naela lüüa või kruvi panna.

Ajapikku oskused täienevad ning vastavalt sellele saab lisa ka kodune tööriistakast. Tööriistapoes omale sobilikke tööriistasid valides hoia neid kindlasti ka käes, proovi teha nendega neid liigutusi, mida sa tööolukorras teeksid, nii tunnetad, kas see, mida vajad, on su käe jaoks mugav ja piisavalt kerge. Mida lihtsam on tööriist, seda lihtsam on teda ka kasutada. Ja lõpetuseks – ära viska ära vanu kruvisid ja polte, mis jäävad kuskilt remonditöödest üle ja mille keermed on korras, neid saab edaspidi kasutada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.