Remont&ehitus

Mida pead kontrollima, kui aknad “higistavad”?

Foto: Pixabay

Akende “higistamine” on paljude majapidamiste probleem ning seda tuleb sagedasti ette just külmal ajal, kui temperatuuride vahemikud väli- ja sisetingimustes aina suuremalt erinevad. Tegu on füüsikaline nähtusega, kus õhk külma aknaklaasiga kokku puutudes jahtub ja saavutades teatud temperatuuri (kastepunkt) on õhk niiskusest küllastunud ning ülejäänu muutub veepiiskadeks ehk kondenseerub – aknaklaasile tekib udu. Eesti aknatootja Fenestra akende hooldustiim on kokku pannud hea juhise, mida jälgida akende higistamise puhul ning mida eri puhkudel ette saab võtta.

Kui higistab akna sisemine klaasipind

Sisemise klaasi sisepinnale kondenseerunud niiskus on märk ruumide õhu ülemäärasest niiskusest, mille põhjuseks on üldjuhul puudulik või olematu ventilatsioon. Kui ruumi õhus sisalduv niiskus ei pääse tuulutades ruumist välja, koguneb ja kondenseerub ta külmadele pindadele. Kuna aknad on paratamatult kõige külmem osa seinast, tekibki kondensaat just klaasi pinnale. Kondensaati võib tekkida ka mujale külmadele pindadele, aga klaasil on kondensaat nähtav kohe tekkimise hetkel. Muudel pindadel ei märka me seda enne, kui avastame hallitavad laigud. Näiteks ruumi temperatuuril 21 ºC ja õhuniiskusel 55% on kastepunkti temperatuur 10 ºC. Seega tekib kondensaat kõigile pindadele, mille temperatuur on alla 10 ºC. Kondensaadi tekke vältimiseks on vaja eelkõige vabaneda ülemäärasest õhuniiskusest ruumides ja teiseks tuleb hoida klaasi sisepinna temperatuur võimalikult kõrge.

Selleks tee nii:

–     Kontrolli ja vajadusel täiusta ruumide ventilatsiooni. Tuuluta regulaarselt ruume aknaid avades.
–     Kindlusta sooja õhu juurdepääs akendele (takistuseks on sageli liiga laiad aknalauad akende all ja ka erinevad kardinad akende ees).
–     NB! Kui kondensaat aeg-ajalt ikkagi tekib, tuleb see hallitusseente tekkimise vältimiseks regulaarselt ära kuivatada.

Toa siseruumi õhuniiskuse tase võiks talvisel ajal olla 30-45% ja seda saab mõõta lihtsa niiskusmõõtjaga.

Kui higistab klaaspaketi vaheruum, on viga klaaspaketis ja see tuleks ära vahetada.

Kui higistab kaheraamilise akna välimise klaasi sisepind

Välimise klaasi sisepinnale kondenseeruva niiskuse põhjuseks võib olla siseraami ebapiisav tihedus või välisraami halb tuulutus ja/või ruumis olev ülerõhk. Kuna ka korralikult reguleeritud ja suletud siseraam ei ole absoluutselt hermeetiline, siis ruumis oleva ülerõhu mõjul pääseb soe ja niiske õhk kahe raami vahele kas tihendi pragudest või näiteks ribikardina avast. Ruumi rõhu erinevust on lihtne testida kas küünla, tiku või välgumihkliga, avades tuulutusakna kergelt praokile ja jälgides seal akna vahel leegi suunda. Kui leek kaldub toa poole, on ruumis alarõhk ja ventilatsioon toimib õigesti. Kui aga leek kaldub õue poole, näitab test ruumis ülerõhku ja on põhjust kontrollida ventilatsiooni väljatõmmet. Eriti sage on ülerõhk ruumides ülemistel korrustel, kus nn korstnaefekt tekitab alumistel korrustel alarõhu ja ülemistel ülerõhu.

Välisraami ei tohi täiendavalt tihendada ja samuti peavad olema puhtad vastavad tuulutusavad lengikattealumiiniumite liitumiskohtades, et raamide vaheline tuulutus oleks tagatud.

Siseraami tiheduse kontrolliks tuleb ca 5 cm laiune pabeririba asetada lengi ja raami vahele ning raam sulgeda. Kui paber tõmmates väljub erilise takistuseta, on raami vaja reguleerida. Alati tuleb raame sulgedes sulgeda kõik raami lukud. 

Kui higistab akna välimise klaasi välimine pind, siis pole põhjust muretseda

Tänapäeva akendel on väga hea soojusisolatisoon, mis on üheks udu tekkimise põhjuseks välimise klaasi välimisel pinnal. Seda juhtub eriti siis, kui niiskuse kontsentratsioon välisõhus on kõrge ja õhutemperatuur õues tõuseb kiiremini (tüüpiline kevadel ja sügisel eriti hommikuti) kui akna välimise klaasi temperatuur ning klaasi välispinnale kondenseerubki välisõhu niiskus. Kui akende välisküljele kipub aeg-ajalt tekkima udu, on see märk sellest, et oled soetanud kvaliteetsed ja energiasäästlikud aknad.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.