Sisustus

Pildid: Tallinnas sai valmis kolm aastat renoveeritud funkvilla

Funkvilla Kalamajas.Fotod: Meeli Küttim

Rubriiki toetab

Kalamajas Kotzebue tänaval asuv funkvilla on läbinud põhjaliku uuenemise ja avatakse peagi linnarahvale.

Rahvasuus Valgeks Luigeks kutsutud 1930. aastate hoone renoveerimisprojekti tegi Eesti Ehitusprojekt, fassaadi ja välialad kujundas arhitekt Helle-Triin Hansumäe ning sisearhitektuuri loojad on Andres Labi ja Janno Roos Ruumilaborist.

Kunagi elamuks ehitatud hoone sisemus on nüüdseks põhjalikult uuendatud ja säilinud sisekujunduselemendid ka taastatud. Rajatud on uus kaasaegne ventilatsioonisüsteem.

Nagu väljast, nii on ka interjööris seinad lumivalged. Teise korruse põrandatele on asukohanimest inspireeritult paigaldatud kalasabaparkett ning ka esimese korruse kivipõrand on laotud kalasabamustrisse.

Esimest ja teist korrust ühendab majas ainsana säilinud algupärane puutrepp koos piirde ja trepikäsipuuga. Maja siseustele ja piiretele on joonistatud Kalamaja miljööväärtuslike majade uksed ja trepikäsipuud: ära võib tunda Salme 12, Salme 25, Linda 9 ja Tööstuse 23.

Septembri lõpus alustab majas tegevust Tallinna Linnamuuseumi filiaal, Kalamaja kogukonnamuuseum.

Kotzebue 16 on üks väheseid funkstiilis hooneid, mis 1930. aastatel Kalamaja piirkonda kerkis ning pea ainus, mis linnaosas ka säilinud. Hoone valmis aastal 1934 arhitekt Herbert Johansoni projekti järgi, Tehnikaülikooli mehaanikaprofessori Hans Einbergi pere jõudis seal elada 10 aastat.

Pärast 1944. aasta märtsipommitamist ja põlengut sai Valgest Luigest kööktubadega tihedalt täis pikitud elamu seitsmele perele, elati isegi garaažis. „Ühe aknaga ruumi pidid ära mahtuma pliit-ahi, kraanikauss, raamaturiiul, kapid ja kahepeale vaid üks voodi. Esimesel korrusel asus ühistualett, keldris aga pesuköök,“ meenutas Kalamaja muuseumile jagatud mälestustes maja kunagine elanik.

1985. aastal võeti hoone kasutusele muuseumina. Ajal, mil praegune Põhja-Tallinn ja osa Haaberstist kandsid Kalinini rajoon nime, tegutses siin Tallinna linnamuuseumi filiaal „M. I. Kalinin Tallinnas“. 

1988. aastal avati teisel korrusel Eesti esimese ooperi „Vikerlased“ looja Evald Aava mälestustuba. Aasta varem oli esimesel korrusel alustanud tegevust mänguasjade avahoidla, millest kasvas välja Tallinna Linnamuuseumi nukumuuseum, hilisema nimega lastemuuseum. Alates 2014. aastast kuni 2018. aasta septembrini, mil hoone suleti renoveerimiseks, tegutses siin Kalamaja lastemuuseum Miiamilla.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.