Ideaalne keskkond paremaks magamiseks

Hea ja tervisliku ööpuhkuse tagamiseks tuleb hoolitseda selle eest, et magamiskeskkond oleks võimalikult mugav.Foto: Pexels

Hea ööuni on väljapuhkamiseks ja järgmiseks päevaks valmistumiseks hädavajalik. See mitte ainult ei taga heaolu, head tuju või produktiivsust, vaid hoolitseb ka tervise eest. Hea ja tervisliku ööpuhkuse nautimiseks tuleb aga esimese asjana hoolitseda selle eest, et magamiskeskkond oleks korralikult hooldatud, mugav ja meelepärane.

Magamisruum on koht, kus me kõik püüame puhata ja päevamuredest taastuda. Kuid õige magamiskeskkonnaga – madrats, voodipesu, temperatuur ja valgustus – võib lõõgastumine olla veelgi lihtsam. Kuigi mõned neist asjust võivad tunduda tühised, aitavad need tegelikult kehal lõõgastuda ja paremini magada.

Voodi

Voodi on hea une kõige olulisem osa, seega veenduge, et see oleks õige suurusega, et te ei peaks magama kõverdatud jalgadega ega muretsema voodist välja kukkumise pärast. Kui olete selle eest hoolitsenud, kuid ärkate siiski valutavate luude või tuimade jäsemetega, on aeg leida uus madrats.

Ekspertide sõnul tuleks madratsit tavaliselt vahetada iga 7–8 aasta tagant. Madratsi vahetamine vähema aja tagant kulutab madratsi liiga ära ja muudab magamise mitte ainult ebamugavaks, vaid ka ebatervislikuks. Mõelge sellele, millal ostsite oma vana madratsi, hinnake selle kvaliteeti ja otsustage, kas on aeg osta uus madrats või peaksite ostma lihtsalt kattemadratsi, et olemasolevat madratsit tõhusalt pehmendada ja magamisalasid siluda.

Kui otsustate osta uue madratsi, ei tasu aga kiirustada. Väga oluline on valida keha vajadustele vastav magamisalus, mis toetab keha, võimaldab lihastel lõõgastuda ja puhata, seega enne madratsi vahetamist pöörake tähelepanu oma keha signaalidele ja otsustage, milliseid madratsi omadusi eelistate.

Erinevate kehakujude jaoks mõeldud madratsitüüpide tundmine aitab saadaolevate madratsite laia valikuga kursis olla. Lülisamba kahjustamise vältimiseks peate isegi magades hoidma head kehahoiakut, seega pidage meeles, et kõva või pehme madrats ei pruugi kõigile sobida. 

Kuni 90 kg kaaluvatele on soovitatav pehme madrats, 90 kuni 110 kg kaaluvatele on soovitatav keskmiselt kõva või keskmiselt pehme madrats ning üle 110 kg kaaluvatele sobib kõige paremini kõva madrats.

Õige madratsi kõvaduse valimine tähendab, et te ei tee oma kehale haiget, saate öö läbi segamatult magada ja ärgata värskena.

Voodipesu

Voodipesu on veel üks tervisliku ja kosutava une lahutamatu osa. Loomulikult peaksite selle valima ka oma isiklike kriteeriumite alusel – soovitud kangatugevus, paksus, vastupidavus, kuid te ei tohiks kunagi unustada mõju, mida valik tervisele avaldab.

Esiteks padi. Teie jaoks kohandatud padi peaks hoidma pea õlgade ja selgrooga samal tasemel, nagu seisaksite püsti. See annab teie kaelale õige toe, vähendab survet kogu kehale ja hoiab ära kaelavalu. Ärge unustage pöörata tähelepanu oma magamisasendile, sest külili magamine nõuab tugevamat patja kui selili magamine.

Loomulikult on sama oluline jälgida, et padi ja tekk oleksid korralikult täidetud. Kui teil on kalduvus higistada, on soovitatav valida villane voodipesu, mis mitte ainult ei kaitse temperatuurimuutuste eest, vaid hoiab ära ka hallituse, bakterite ja muu kodutolmu tekkimise. Sulgedega täidetud voodipesu sobib ideaalselt tundliku nahaga inimestele. Kui teil on aga allergia, siis valige linane voodipesu, mis loob allergikute nahale parima mikrokliima.

Kui olete oma vajadustele kõige paremini vastava voodipesu välja valinud, ärge unustage selle eest korralikult hoolt kanda. Ainult pestes ja kuivatades vastavalt juhistele püsib teie voodipesu parimas seisukorras ja aitab teil saada parima kvaliteediga und.

Temperatuur

Tõenäoliselt on igaüks kogenud aega, mil öösel magama jäämine tundub võimatu. Tavaliselt on see tingitud ruumi valest temperatuurist. Kui see on liiga kõrge, kipume higistama, kui see on liiga madal, tunneme külma ja meil on raske lõõgastuda.

Magamistoa õigeks temperatuuriks peetakse 16–19 kraadi. Seda seetõttu, et öösel kehatemperatuur langeb ja kui ka magamistoas on jahe, ei pea keha pidevalt kehatemperatuuri reguleerima, muutes uinumise lihtsamaks.

Loomulikult ei aita toatemperatuuri jahutada ainult konditsioneer või avatud aknad. Kui soovite säilitada loomulikku kehatemperatuuri, valige hingav madrats, mis laseb õhul ringelda ja loob parima kliima kosutavaks uneks. Samuti ära tehke enne magamaminekut sporti ega muud aktiivset tegevust. See ainult äratab teie keha ja muudab lõõgastumise veelgi raskemaks.

Valgus

Pole saladus, et valgus juhib organismi ööpäevast kella ja annab teada, millal on aeg magama minna. Kui näeme valgust, arvab keha, et on aeg ärkvel olla, samas kui valgus on hämar, tunneme end unisena ja lõdvestunult. Seega on hea une saamiseks soovitatav enne magamaminekut välja lülitada kõik elektriseadmed, mis võivad teie tähelepanu hajutada, vältida väga eredat valgust magamistoas või reguleerida õhtuti tuled mahedamaks.

Muidugi võivad und häirida ka muud valgusallikad, nagu tänavavalgustid, autode esituled või isegi tõusev päike. Selleks, et saaksite piisavalt magada ja varem ärkvel püsida, veenduge, et teil on õiged aknakatted. Piisavalt paksud ja piisavalt tumedad aknakatted hoiavad soovimatu valguse toast eemal ja võimaldavad magada hästi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.