Uus katusematerjal näeb välja kui tavaline plekk-katus, aga nutikal moel toodab see päikesest elektrit

Järgnevate aastate trend on panna katus tootma päikesest rohelist elektrit ning vähendada seeläbi elektriarveid ja ökoloogilist jalajälge.

Eesti innovatiivseim katusetootja Roofit.solar on alustanud uut tüüpi katusematerjalide väljatöötamist: kaugelt vaadates näeb katus välja nagu tavaline plekk-katus, aga nutikal moel toodab see päikesest elektrit. Kogu katusele langev päikesepaiste kasutatakse majapidamises ära või müüakse automaatselt tagasi elektrivõrku. Selline katus on investeering, mis on mõistlik katusevahetuse või uue maja ehituse korral, juhul kui eelistatakse elegantse ja põhjamaise stiiliga teraskatust või -fassaadi.

Teras- või kiviprofiil

Roofit.solar on arendamas kivikatuse imitatsiooniga metallkatuse profiile, mis on kergemad ja lihtsamini paigaldatavad kui tavalised kivikatused. Sajandi jagu tuntud käsivaltskinnitusega teraspaneelid nõuavad kogenud katusemeistri oskusi, aga üha enam koguvad populaarsust nn Classic- ehk Click-kinnitusega katusepaneelid. Nende paigaldamisega lihtsa kujuga katusele saab hakkama iga ehitusmees, vaja ei ole ka spetsiaalseid tööriistu.

Tavalist katust pole enam mõtet panna, sest turule on jõudnud elektrit tootva funktsiooniga katusematerjalid. Päikeseenergeetika seisukohalt on väljakutseks olnud ühildada Click-tüüpi paneelid moodsate monokristalsete päikeseelementidega. 

Kumb on ilusam, kas iPhone või katus?

Moodne katusematerjal on õhuke nagu nutitelefon, kuid väga tugev. Materjaliteaduse tippsaavutus ühendab spetsiaalse karastatud  nn solar-klaasi paljude imeõhukeste kihtidega ja lamineeritakse tugevale terasele, mis annab katusematerjalile vastupidavuse.

Tehnoloogia töötas 2016. aastal välja TTÜ teadlane ja Roofit.solar asutaja Andri Jagomägi. Nutika materjali masstootmise alustamine, tehase rajamine ja CE-sertifikaadi saamine on olnud ligi 5-aastane teekond. Eestlaste ettevõte on uusi katusematerjale arendanud ja testinud aastaid, esimesed tooted on saadaval ja 10 riigis paigaldatud.

Katsetatud on erinevaid Click-tüüpi katuseprofiile, metalliliike ja eri mõõte, et leida kõige optimaalsem materjal nii elektri tootmise omaduste kui ka katuse paigalduse lihtsuse seisukohast. Tootearendust on saatnud edu ja peatselt üllatatakse uudistoodetega.

Kuidas valida katusele õige kate?

Lihtsa kaldkatuse korral, kui ei ole korstnaid ega katuseaknaid, tasub eelistada Click-kinnitusega katusepaneele. Ent kui on väga keerulise disainiga katus, siis on parim valik käsivaltspaneelidega sarnaselt paigaldatav Roofit.solar valtskatus, mida saab osavasti kombineerida tavalise terasega.

Kõige paremini sobitub Roofit.solari elektrit tootvate päikesepaneelidega Eesti tuntuima katusetootja Ruukki must valtsprofiil.

Rohetehnoloogilised arendusprojektid

Roofit Solar Energy uute toodete protüübid on juba valminud, käib nende testimine, masstootmiseks vajaliku tootmistehnoloogia väljatöötamine ja mahukate investeeringute kaasamine. Kuna monokristalsete ränielementidega integreeritud teraskatus on ainulaadne, pole sellist tootmisliini kusagil maailmas ja kõik tuleb Eestis kohapeal ära lahendada. Roofit.solar avas esimese tootmishoone 2019. aastal Tallinnas, nüüdseks on tootmispinda laiendatud kaks korda. 

Eestlaste innovatsiooni on toetanud Norra Green ICT rohetehnoloogiate programm ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus, mille eesmärk on toetada Eesti ettevõtjate jätkusuutlikku arengut.

Tootearendusprojekti eesmärk on välja arendada kaks uut nn solar metal’i toodet, mis võimaldavad inimestel päikeseelektrit toota oma katusel ja seega vähendada CO2 heidet. Uued elektrit tootvad materjalid jõuavad katustele tõenäoliselt kevadel 2022, kuid eeltellimusi on juba asutud vastu võtma.

Iga 10 kW (u 66 m2) võimsusega Roofit.solar katuse positiivne keskkonnamõju katuse eluea jooksul (üle 30 aasta) on sama, kui inimene jätaks autoga sõitmata 78 tiiru ümber maakera.

Arhitektide unistus

„Click-kinnitusega päikesepaneelide paigaldus on kiirem ja soodsam. Majatootjad, arhitektid ja kinnisvaraarendajad on juba ootel. Plaanime selle tootega turule tulla järgmisel aastal, sest nõudlus päikeseenergia lahenduste järele kasvab pidevalt,“ lisab Roofit.solar tegevjuht Andri Jagomägi.

Oluline on ka keskkonnasõbralike ehitusmaterjalide arhitektuurne ja visuaalne mõju. Roofit.solar hoiab ära linnade ja külade visuaalse reostuse. Uued elektrit tootvad materjalid on tänavalt silmale peaaegu nähtamatud.

Elektrikatus toodab tulu igal aastal

Enamik Roofit.solar päikesekatuse omanikke ei pea aasta kestel elektrienergia eest juurde maksma. Suvel jagatakse rohelist energiat teistega ja talvel kasutatakse suvist krediiti. Küll tuleb juurde maksta võrgutasud.

Esimesed Roofit.solar päikesekatused paigaldati Eestis 2017. aasta kevadel ja nende katuste investeeringu tasuvusaeg on peaaegu poole peal. Tootja annab katusematerjali elektritootmisele 25 aastat garantiid, mis tähendab, et ainuüksi garantiiajal toob nutimaterjal omanikule kogu soetusmaksumuse tagasi. Eelkõige on aga see, et ilusa katusega on võimalik keskkonnasõbralikku elektrit toota, esteetiline kingitus endale ja naabritele. 

Hea aeg katusevahetuseks

Peaaegu iga päikesele avatud maja katust või fassaadi on võimalik panna tootma rohelist elektrit. Oluline on aga see, et ees ei oleks puid, teisi hooneid või varje tekitavaid objekte.

Roofit.solar moodsad materjalid sobivad katusevahetuse või uue maja ehituse korral, need kinnitatakse puidust roovituse peale. Rohkem infot innovaatiliste elektrit tootvate katusematerjalide kohta leiad Roofit.solar kodulehelt siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.