Kodutehnika blogi

Targa perenaise ABC: kuidas puhastada kerge vaevaga induktsioonpliiti

Induktsioonpliidi puhastamine ei ole keeruline töö.Foto: Shutterstock

Iga pliidi hea väljanägemine sõltub sellest, kui tihti seda puhastada. Elementaarne, eks? Aga enne mis tahes pliidi puhastamist tuleb mõelda, milliste vahenditega ja kuidas seda kõige lihtsam teha on. 

Induktsioon- või keraamilist pliiti puhastama hakates tuleb esmalt meeles pidada, et see on näiteks gaasipliidist või tavalisest vana kooli elektripliidist erinev. Teraskäsna või väga tugevatoimelised puhastusained võib südamerahuga nurka visata, sest need võivad kasu asemel hoopis kahju teha ja pinda püsivalt kriimustada. 

“Kindlasti ei tohi kasutada ka ahju jaoks mõeldud abrasiivseid puhastusvahendeid või klaasipuhastusvahendeid, sest need on induktsioonpliidi jaoks liiga tugevad,” selgitas Electrolux Eesti koolitusjuht Margus Soots

Selle asemel piisab induktsioonpliidi puhastamisel enamasti vaid mikrokiud- või mõnest teisest pehmest lapist. 

Soovituste järgi ei ole hea näiteks keraamilist pliidiplaati puhastada, kui see on kuum. Kuuma pinna pealt tuleb küll mustus paremini lahti, kuid puhastusvahendid võivad kiiresti põlema minna ja klaasi kahjustada. 

Induktsioonpliidi puhul on asi taaskord palju lihtsam, kui arvata võiks. “Kuna induktsioonpliidi plaadi pind ise ei ole kuum, vaid kuumus satub sinna poti või panni põhjast, siis tuleb lihtsalt pott või pann korraks kõrvale tõsta ja lapiga maha läinud toit ära pühkida,” õpetas Soots. 

Siiski on ka induktsioonpliidi puhul olemas võimalus, et kui panni alla satub mõni toidutükk, siis kõrbeb see pliidiplaati sisse või kahjustab selle pealmist pinda. “Kui see kõrvale jätta, siis on tegelikult induktsioonpliiti väga lihtne puhastada ja metallist kaabitsaga ei pea seal midagi kraapima.” 

Kui on vaja pliidiplaadi pinna sisse kõrbenud toitu eemaldada, siis küürimise asemel soovitab Soots kasutada Electroluxi Vitro Care pastast. See tuleb valada määrdunud koha peale, lasta sel seal pisut toimida ning siis lapiga ära pühkida. Lisaks võib vajadusel kasutada ka keraamilistele pliidiplaatidele mõeldud kaabitsat. 

Vitro Care pasta aitab ära hoida mikrokriimustusi ja tekitab pliidiplaadi pinnale poleeritud kaitsekihi. 

Mikrokriimustused tekivad enamasti pliidiplaadile just poti või panni alla sattunud pisikese ja teralise toidutükiga, mis pinda kriibib. “Kurja võib teha vana pott, mille alla on midagi kõrbenud. Potti pliidiplaadil libistades tekivadki kriimud.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.