Tuleviku kodu: kolm vidinat, mis teevad elamise mugavaks ja keskkonnasõbralikumaks

Solarstone Solar.Fotod: tootjad

Sellel nädalal toimuval Eesti ajaloo suurimal rohetehnoloogiate suurnäitusel NEXPO Tallinn saab tutvust teha innovaatiliste Eesti ettevõtetega, kes vaatavad tulevikku ning loovad uusi mugavaid ja keskkonnasõbralikke lahendusi.

Väiksem ökoloogiline jalajälg algab inimesest ja tema enda kodust. Aina enam jõuab turule põnevaid lahendusi, mis muudavad koduse majapidamise lihtsamaks, aga ka tunduvalt rohelisemaks. Toome välja kolm kodumaist Eesti tootjate vidinat, mis mõtlevad tulevikule.

Tark kodu on moes

Pea kõik uued valmivad ärihooned ja korterelamud torkavad silma selle poolest, et need on märgitud tähisega “tark hoone.” Mida see aga tähendab? Eestis tegutsev Bisly muudab hooned intelligentseteks, sest muudab energiatarbimise vajaduspõhiseks ja tõhustab seeläbi hoonete energiaefektiivsust. Tänu optimeeritud tarbimisele aitab Bisly säästa ka kuludelt.

Näiteks saab Bisly abil juhtida kütte, ventilatsiooni ja jahutuse, kuid tarkvaraga on võimalik ka juhtida valgust, tänu millele lülitub valgus ruumis põlema vaid vajaduspõhiselt.

Kasuks tuleb ka lahendus, kus seinaekraanilt või enda nutitelefonist on võimalik näha jooksvat ülevaadet oma energiatarbimisest. Korteriühistutele võib olla kasulik tarbimisnäitude kauglugemine, tänu millele laekuvad näidud majahaldurile automaatselt. Nii ei pea iga kuu alguses asjatult muretsema näitude pärast.

Seega pakub kodumaine ettevõte mugavat tarkvara nii kodudele, aga ka ettevõtetele ning majutusasutustele.

Bisly on kiirelt kasvav ettevõte. Tänavu oktoobris kaasas Eesti ettevõte investoritelt 3,6 miljonit eurot, et laiendada oma tegevust ka Euroopa turgudele. Eesmärgiks on muuta ka Euroopa turul olevaid hooneid energiaefektiivsemaks.

Ka pistik võib olla nutikas

Kes ütles, et pistik peab olema igav! Aeg on mõelda nutikatele lahendustele, mis aitavad elektriarvetelt raha kokku hoida. Eesti ettevõte Gruff Technology on võtnud enda südameasjaks kõrgete elektrihindade vähendamise ning loonud nutipistiku, mis töötab koduses wifi-võrgus. Seade reguleerib elektrienergia kulu – võtab serverist kord päevas Nord Pooli hinnad ja vastavalt sinu eelistustele määrab boileri või radiaatori tööajad. Saad ise määrata maksimaalse hinna, mille puhul näiteks kodune elektriboiler töötab. Samuti saad määrata minimaalse töötundide arvu, et perel oleks igal juhul soe vesi olemas.

Pistikut on mõistlik kasutada seadmetega, millel on suur voolutarbimine, näiteks elektriboileriga vee soojendamisel, radiaatoritega toa kütmisel või auto laadimiseks.

Kui muidu tuleb igakuist elektriarvet oodata teadmatuses, siis nutipistikuga seda muret ei ole. Väike, aga igati tubli säästupistik aitab raha kokku hoida ja kontrollida igapäevaselt enda majapidamise või ettevõtte elektritarbimist. Gruff nutipistik näitab ka seadme igapäevast voolutarbimist ja päeva jooksul kulunud rahasumma. Lisaks annab pistiku kasutamine südamerahu ja igapäevaselt ei pea elektri börsihinna jälgimisega tegelema. Pistiku kasutamiseks piisab ühekordsest ostust, kuutasu ega muid kulusid ei lisandu. Selle abil saab säästa enda ja ka keskkonna ressursse ning vähendada elektrivõrgu tippaja koormust.

On aeg panna enda katus elektrit tootma

Kuna 2029. aastaks kohustab Euroopa Liit kõiki uusi ehitisi kasutama päikeseenergiat tootvaid katuseid, siis on Eesti ettevõte Solarstone sammu võrra ees ja valmistub tulevikuks. Energiatarbimine on kasvamas ning ka muu maailm pöörab aina enam pilke tõhusate ja intelligentsete energialahenduste rakendamisele.

Eesti ettevõte Solarstone on rahvusvaheliselt tuntud oma päikesekatuste poolest ja on üks innovaatilisemaid ettevõtteid ehitisintegreeritud päikesepaneelide valdkonnas.

Kui traditsiooniliselt ehitatakse päikesekatus kahes etapis (esmalt luuakse ilmastikukindel katus ja selle peale lisatakse päikesepaneelide kiht), siis Solarstone’i puhul on tegemist kaks-ühes lahendusega. Ettevõtte toodab päikesepaneele, mis on lisaks ka katusekattematerjal. Ehk siis kaks-ühes lahendus võib tänavalt vaadates välja näha nagu täitsa tavaline katus, ent tegelikult toodab see samal ajal ka elektrit.

Sel sügisel avas Solarstone Viljandis tootmismahu poolest Euroopa suurima päikesekatuste tootmistehase. Nimelt on tehasel võimekus kokku panna kuus pea 13 000 päikesepaneeli. Aastas suudab tehas varustada 6000 hoonet 10 kW päikesekatustega, mis on piisav keskmise majapidamise elektrivarustuse katmiseks. Võrdluseks on seitse aastat samas valdkonnas tegutsenud Tesla suutnud USA-s paigaldada päikesekatuse vaid 3000 kodule.

NEXPO Tallinnal osalemine on külastajatele tasuta

NEXPO Tallinnal osalemine on külastajatele tasuta, kui eelregistreerida end siin.

Jätkusuutlikusele pühendatud näitusealal tutvustavad ambitsioonikaid tulevikulahendusi ja roheinnovatsiooni tippsaavutusi ligi 80 erinevatest riikidest pärit eksponenti. Näitusele tuleb ettevõtteid nii Eestist kui ka naaberriikidest, kuid samuti näiteks Itaaliast, Saksamaalt ning Lõuna-Koreast. Rohkem infot NEXPO kohta siit.

Kodumaiste vidinatega tulevikust saab teha tutvust 13.-17. novembril toimuval NEXPO Tallinna rohetehnoloogiate suursündmusel, mis toimub Kultuurikatla kõrval asuvas pop-up messihallis. Osalemine on kõigile tasuta, vajalik on vaid eelbroneerimine, mida saab teha siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.