Kodu ostmine uusarendusse: mida tasub teada finantseerimise kohta?

Uusarendustesse kodu ostmine on viimase aastakümne jooksul üha populaarsemaks muutunud. 

Inimestele meeldib teadmine, et nad on oma kodu esimesed elanikud ning samuti pakuvad uusarendused omamoodi värske kogukonna loomise võimalust. Kui kinnisvara soetamiseks kohe täit summat välja käia pole, pöörduvad inimesed reeglina kodulaenu saamiseks panga poole. 

Mida tasuks teada uusarendusse soetatud kodu finantseerimise kohta ja milliseid tingimusi pangad pakuvad?

Tegelikult käib kõik väga lihtsalt – kui leidsid endale sobiva kodu uusarenduses, siis vaata kõigepealt üle, kui palju raha on sul endal võimalik panustada (seejuures arvesta, et uus kodu vajab kindlasti ka sisustust), ning kas ja kui palju vajad lisaraha pangalt. 

Pangad toetavad uusarenduste ostu 

Pangad toetavad inimesi, kellel on plaanis soetada kodu uusarendusse. “Uusarendustele anname laenu nii, et inimene peab ise võimalikult vähe raha alla panema,” märkis LHV eraisikute finantseerimise juht Catlin Vatsel.

“Uusarendustele anname laenu minimaalse võimaliku omafinantseeringuga, mis on 15% või Kredexi käenduse toel 10%” selgitas ta. Täpselt samad tingimused on kodulaenu võtmisel ka Swedbankil.

Kõik uued hooned, sealhulgas ka uusarendused, mille ehitus algab käesolevast aastast, peavad olema liginullenergiahooned, mis tähendab, et nende katustel on elektrit tootvad päikesepaneelid.

LHV pakub kõikidele A-energiaklassi kodude soetajatele soodsaimat intressi, milleks on 1,95%. Vatsel rääkis, et pank toetab kliente elamistingimuste parandamisel ning eriti pööratakse rõhku energiatõhusate kodude soetamisele. 

Lepingu saab teha ka siis, kui uus kodu alles kerkib

Uusarendusse kodu ostmisega saad algust teha ka juba siis, kui kinnisvara päris valmis polegi. Sel juhul sõlmid müüjaga müügilepingu võlaõigusliku osa ja tasud esmase sissemaksena vaid 10-15% uue kodu hinnast.

Pangalaenu saad täies ulatuses kasutada siis, kui kinnisvara on täielikult valmis. Kui tahad kasutada laenu ka uue kodu sissemakseks, saad võtta osa laenusummast kasutusse lisatagatise toel.

Kui tahad osta kodu uusarendusse, mis alles valmimisel, aitab pank kindlaks teha, kui suurt summat laenuks vaja läheb.

Näiteks küsib Swedbank lõpliku laenupakkumise tegemiseks kindlasti kinnisvara eksperthinnangut, et olla kindel elamu lõplikus turuväärtuses. Ehk kui sul on soov osta kodu ehitamisjärgus olevasse uusarendusse, võid olla kindel, et elamu valmides saad pangalt täpselt sellises summas kodulaenu, mida ostuks vaja läheb. 

Samu tingimusi pakub ka LHV – kui elamu valmib, ei küsi pank uut hindamisakti ehk kui klient taotleb laenu näiteks pooleteise aasta pärast valmivale korterile, siis sõlmitakse laenuleping praeguste tingimuste põhjal. See annab kliendile taaskord kindluse, et kui uus kodu valmis saab, maksab pank välja täpselt soovitud laenusumma.

Swedbankil on uusarendustesse elamu ostmisel ka omad sooduskoodid, mis tagavad, et kui tunned mõne kinnisvaraprojekti vastu huvi, võetakse sinuga kiiresti ühendust ning saad endale võimalikult soodsad laenutingimused. Näiteks on Bonava kliendina Swedbankist kodulaenu võttes lepingutasu -50%. 

Uusarendustesse kodu ostjad on kõrgema sissetulekuga

“Kuna uusarenduste hinnatase on kõrgem, siis sagedamini soetavad sellist kinnisvara just kõrgema sissetulekuga kliendid, mis loob omakorda loob eelduse soodsama laenuintressi saamiseks,” märkis Swedbanki eluasemelaenude valdkonnajuht Anne Pärgma.  

“Uusarendustesse kodu ostjatel on head väljavaated laenu saada, sest enamasti on nad keskmisest kõrgema sissetulekuga ja neil on koduostuks ka raha kõrvale pandud,” selgitas Pärgma. 

Uusarendusse kodu ostva inimese profiil on järgmine: ligi 90% laenusaajatest saavad kuus üle 1500 euro puhtalt kätte ning 32% üle 3000 euro.

“Keskmiselt laenatakse uusarenduste ostuks üle 120 000 euro ning üle poole ostjatest võtab laenu kahe peale,” ütles Pärgma. Enamik laenuvõtjatest panustab ostu ise 15%-20% ning keskmiselt on see summa pea 50 000 eurot.

Kuidas kodulaenu taotleda?

Kui soovid kodu osta kodulaenu abiga, esita kõigepealt taotlus, mille põhjal teeb pank analüüsi, kas soovitud laenusumma on sulle jõukohane, et igakuiselt oma sissetulekust laenumakseid tasuda. Oma maksevõimet võid eelnevalt testida ka ise nt Swedbanki kalkulaatori abil.

“Kui oled juba kursis nii oma laenusoovi kui määratud kuumaksega, siis saada laenutaotlus kohe internetipangast teele ning laenuhaldur võtab sinuga tööpäeva jooksul ühendust,” selgitas Anne Pärgma Swedbankist.

Kui kõik tingimused on täidetud ja saad pangalt positiivse laenuotsuse, sõlmitakse sinuga laenuleping. Laenulepingu tasu tuleb tasuda koheselt, kuid intressiarvestus ja laenu tagasimaksed algavad alles pärast laenusumma välja maksmist.

Uusarenduse puhul makstakse laenusumma välja pärast kodu valmimist sõlmitava notariaalse ostu-müügi ja hüpoteegi seadmise lepingu vormistamist. 

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.