Control4 koduautomaatika blogi

Kes on majas peremees: kas nutikodu otsutab sinu eest, millal küte sisse lülitada või kardinad alla lasta?

When-Then süsteemi seadmete lisamiseks ei ole vaja kohale kutsuda isegi tehnikut, sest liidese kasutamine on imelihtne ja mugav ning sellega saab hõlpsasti hakkama ka tavakasutaja.Foto: Shutterstock

Sõna “nutikodu” maalib tõenäoliselt paljudele silme ette pildi erakordsest kõrgtehnoloogilisest hoonest, mille eest tuleb välja käia tohutu summa ja mida suurem osa endale lubada ei saa. 

Kui veel 10-15 aastat tagasi võis selline väide isegi paika pidada, siis praeguseks on asjalood muutunud. Reaalsus on see, et targa kodu lahendused on kättesaadavamad kui kunagi varem.

Kodude tarkadeks muutmisega tegeleb ka Control4, mille nutikad lahendused ja funktsioonid teevad elukorralduse varasemast kordades mugavamaks ja säästlikumaks. 

Kuna koduautomaatika lahendusi on niivõrd palju, et ainuüksi nende kõikide nimetamine võtaks ilmatu hulga aega, keskendume seekord ühele kindlale funktsioonile – lahendusele When-Then. 

When-Then

Koju Control4 automaatikasüsteemi paigaldades, avaneb kasutajatel võimalus lisada majapidamisse hulga erinevaid nutikaid lahendusi. Üks selliseid on lahendus When-Then. Mida see endast kujutab?

Lihtsustatult öeldes võimaldab When-Then ühendada majas olevad seadmed ühtsesse veebikeskkonda ning ise programmeerida, milline seade tuleks mingil teatud sündmusel või kellaajal sisse lülitada. 

Control4 koduautomaatika müügi ja paigaldusega tegeleva ettevõtte Terriwell automaatika programmeerija Kristian Jõema toob näiteks tulede sisse-välja lülitamise. Kui kasutaja lisab süsteemi märke, et soovib näiteks pärast päikeseloojangut ühes või teises toas valgustuse sisse lülitada, siis nutikas lahendus seda automaatselt ka teeb. “Kuna süsteemile on täpselt teada, millises ajavööndis sa asud, oskab süsteem ajastada ka õige hetke, mil seda teha,” selgitab Jõema.

Tulede lülitus on muidugi ainult üks väike võimalus paljudest, mida When-Then lahendus pakub. Näiteks on võimalik seadistada programm saatma teavitusi, kui uks peaks kodust lahkudes lukust lahti ununema või lülitama tubades automaatselt sisse kütte, kui välistemperatuur langeb teatud tasemeni. 

Hästi kasulikuks võib When-Then lahendus osutuda eakamatele inimestele. Näiteks kuulmisprobleemiga inimese jaoks saab tubades panna valgustuse vilkuma, kui keegi parasjagu ukse taga koputab. Ukseluku sisse on võimalik paigaldada turvakaamera, mis saadab talle lähimasse ekraani videopildi ukse taga seisvast isikust. Nii saab veenduda, et ust ei avataks võhivõõrale. 

Jõema sõnul ei ole süsteemi seadmete lisamiseks vaja kohale kutsuda isegi tehnikut, sest selle liidese kasutamine on imelihtne ja mugav ning sellega saab hõlpsasti hakkama ka tavakasutaja. 

Anna käsklused nutikale koduabilisele

Üha suuremat populaarsust koguvad ka nutikad virtuaalsed koduabilised. Tuntumad neist on Amazon Alexa ja Google Home, mille abil saab häälkäsklustega juhtida tubade valgustust või lülitada sisse teleri.

Näiteks õhtul töölt koju jõudes saab häälkäskluste abil lasta Alexal tuled sisse lülitada ja lemmik playlist’i mängima panna ilma ühelegi nupule vajutamata. Mugav, kas pole? 

Samuti pole põhjust muretseda, et ehk mõni seade ei ühildu lahendusega. Control4-ga on sisuliselt võimalik omavahel suhtlema panna kõik kodus olevad elektroonilised vidinad, kuna ühilduvaid seadmetootjaid on kokku üle 10 000.

Parim viis oma kodu nutikaks muutmisel on võtta ühendust Terriwelliga, et leida lahendus, mis sobib just sulle kõige paremini. Tark kodu ei ole enam tulevikuteema, vaid on juba praegu täiesti reaalne lahendus kõigile, kel selleks soov.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.