Tuleohtlik seltskond: pahandused, millega said hakkama külmikut fännanud kass ja ilusalongis lustinud tšintšiljad

Tulekahju puhkemiseks pole palju vaja. Näiteks on olnud juhtumeid, kus kass ajab küünla ümber ja selle lähedal asuvad esemed on süttinud.Foto: erakogu

Interneti avarustest leiab tuhandeid videoid kassidest-koertest, kes kodu totaalselt pea peale keeravad. Kuid purunenud vaas või lõhkine diivan on tühiasjad selle kõrval, millega lemmikloomad veel võivad hakkama saada.

Elektrilevi ohutusekspert Raivo Oras meenutab lugu, mille rääkis talle üks klient ja mis oleks võinud lõppeda väga õnnetult. Ühele kassile meeldis käia maakodu külmkapi taga kompressori juures soojas. Kuid ta näris märkamatult ka kaableid, kuni tekkis lühis, mis süütas külmiku taga olnud paberkotid, puidust liistud ja viimaks kogu seina. 

Õnneks aias toimetanud peremees märkas suitsu ning sai tulekahju kontrolli alla. “Aga mis oleks saanud, kui kedagi poleks läheduses olnud?” nendib Oras. 

Piisab väga vähesest

Tulekahju puhkemiseks pole palju vaja. Turvafirma G4S kommunikatsioonijuht Maxim Tuul toob välja, et koduloomad võivad tulekahju põhjustada mitmel viisil. Näiteks on olnud juhtumeid, kui kass ajab küünla ümber ja selle lähedal asuvad esemed, näiteks kardinad, süttivad, või on närinud juhtmeid, mille tagajärjel on need hakanud suitsema.

Samuti on kassid elektripliite sisse lülitanud ja sellel olnud toit on põlema läinud. “Meenub kohe üks sündmus, kui kass induktsioonpliidil kõndides aktiveeris pliidi ja sinna jäetud võileivagrill läks põlema,” räägib Tuul.

Oras räägib veel ühe loo, kus hullemast päästis vaid kiire tegutsemine. 

Ühes ilusalongis lasti õhtuti tšintšiljadel vabalt ringi joosta. Läbi õhutusavade pääsesid nad ka lae peale ja olid seal juhtmetelt märkamatult läbi närinud umbes 40 sentimeetri pikkuses isolatsiooni. “Selle tagajärjel puutusid vasest voolujuhtivad sooned ükspäev kokku ja tekkis lühis,” jutustab ta. “Ilusalongi kipslae peal olnud lühis süütas puidust laetalad. Päästjad saabusid õnneks kiirelt, tõmbasid kogu lae alla ning said olukorra lahendatud.”

Ohule tuleb kiirelt jälile saada 

Kõik me teame, et tuleohust annab märku suitsuandur, kuid kas sellest piisab, kui olete kodust eemal ning pliidil kärssab “vaikselt” pajakinnas? Pigem on tõenäoline, et saate olukorrast teada alles siis, kui on juba hilja. 

Samuti ei anna suitsuandur märku teisest salakavalast (ja nähtamatust) ohust – vingugaasist. Tervise ja vara seisukohast on aga oluline, et saaksite tulekahjust/vingugaasist teada võimalikult kiirelt. 

Tavalisest suitsu- või vingugaasiandurist on kasu ainult siis, kui keegi on kodus. Seepärast soovitame koju paigaldada Nublu. See on nutikas suitsu- ja vingugaasiandur, mis annab G4Si juhtimiskeskusele ohust kohe märku. Nii on teie turvatunne tagatud ka siis, kui viibite kodust eemal – vara ja lemmikloomad on kaitstud.

Koduloomad pole süüdi 

Oras möönab, et reeglina põhjustavad koduloomad tulekahjusid inimeste hooletusest. Näiteks jäetakse loomad järelevalveta või unustatakse pikendusjuhtmed ja kodumasinad laokile. 

“Seadmete kasutusjuhendites on selgelt kirjas, et lemmikloomad tuleb elektriseadmetest eemal hoida ja seda mitte ilmaasjata,” toonitab Oras. “Näiteks jänesed, hiired ja rotid on suureks ohuks elektrikaablitele. Nad närivad isolatsiooni, mille tagajärjel vajuvad kaablite voolujuhtivad sooned metallilisse puutesse – seejärel tekib lühis ja sädemed võivad süüdata teie kodu.”

“Harvad pole juhud, kus loomad pissivad pikendusjuhtmetele ning kuna piss on soolane ja happeline, tekivad särisemised, ülelöögid ja lühised,” nendib elektrispetsialist. 

Oras lisab, et kindlasti tuleb tagada, et isegi kui kass hüppab elektripliidi plaadile, ei aktiveeriks tema käpad puutetundlikku nuppu. “Kui pliidile on jäetud potid või midagi muud vedelema, on tulekahju kiire tulema!”

Kas Taavet nendib, et enamasti ei ole tulekahju põhjus loomas, vaid õnnetuse tekkimiseks on lihtsalt n-ö soodsad asjaolud. Näiteks pliidil on pajalapid, küünal on jäetud järelevalveta vms.

Soovitused kodulooma omanikule

  • Lülitage sisse puutetundliku pliidi turvalukk.
  • Looge keskkond, kus koduloom ei saa laadijatele, kaablitele jms ligi.
  • Ärge jätke küünalt hetkekski järelevalveta.
  • Ärge hoidke lahtise tule juures süttivat materjali.
  • Kasutage näriliste võrke ja soomustage kaablid, näiteks metallkestaga kaitsetoru/kõri kaabli ümber jne.
  • Võtke pistikupesadest välja kõik kodumasinad ja laadijad, mida te parasjagu ei kasuta – nii vähendate riske.
  • Ostke lemmikutele mänguasju, et nad ei hakkaks juhtmeid närima.
  • Paigaldage elektrijuhtmed nii, et loomad ei saaks neid närida või vigastada. 

Allikad: Päästeamet ja Elektrilevi 

On kaks valikut 

Orase sõnul on meil kaks varianti: kas hoiame lemmikloomi ohukohtadest eemal või muudame kodu piisavalt turvaliseks, et nad ei saaks õnnetusi põhjustada. Lisaks toonitab ta, et loomadele tuleks maast madalast õpetada, kus paiknevad ohud tema elukeskkonnas. 

Elektrispetsialist möönab, et me peame mõistma, kui abitud on meie lemmikud tulekahju korral, ning tegema endast kõik, et tagada nende turvalisus. “Targad on öelnud, et üks lemmikloom kaalub üles kogu materiaalse väärtuse, aga me mõistame seda alles siis, kui ta kaotame,” lisab ta.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.