G4S blogi

Valus teadmine: tuhandete inimeste kodud on ohtlikud, sest nad ei tule ühe lihtsa asja peale!

Tulega hooletu ümberkäimine võib kahjuks kalliks maksma minna. Ole hoolikas ja kontrolli ka oma andureid.Foto: Shutterstock

Paljudele võib tulla üllatusena, et ka suitsu- ja vingugaasianduril on oma eluiga. Nii on levinud eksiarvamus, et selle elutähtsa seadme puhul piisab, kui vahetad vajadusel patareisid ja kõik on korras. G4S Eesti standardlahenduste divisjoni direktor Tarmo Pärjala selgitab, kuidas saada aru, et andur tuleb välja vahetada. 

Hiljuti kirjutasime, kuidas ahju küttes võib siibri liiga varajane sulgemine muutuda eluohtlikuks, sest tuppa pääseb vingugaas. Just nii juhtus 19. jaanuaril Saaremaa vallas Muratsi külas, kuid õnneks oli selles majapidamises töökorras vingugaasiandur, mis andis häiret ja kõik lõppes õnnelikult. Kohale sõitnud päästjad tuulutasid vaid ruumid ja nõustasid majarahvast.

Üllatav, kui palju andureid on aegunud!

Vahejuhtum Saaremaal paneb aga küsima, mis oleks juhtunud siis, kui andur poleks töökorras olnud? Olukorra tõsidusele viitab ka G4S Eesti standardlahenduste divisjoni direktor Tarmo Pärjala, kelle sõnul on paljudes kodudes kasutuskõlbmatud andurid. 

“Nublu teenuse ukselt uksele müüginõustamisi tehes oleme käinud mitmesaja tuhande Eesti pere kodus ja meie statistika näitab, et vähemalt pooltel on laes aegunud andurid,” märgib ta.

Inimestega rääkides tuleb välja, et nad ei tea andurite elueast suurt midagi. Seda võib ka tuttavate peal testida ja küsida, kas nad on sellest väikesest, aga olulisest infost teadlikud, ja võib enam kui kindel olla, et paljudel pole sellest aimugi. “Kui anduri eluiga on möödas, siis pole vähimatki kindlust, et suitsuandur suitsu levimisel ning vinguandur vingugaasi levimisel adekvaatselt reageerida suudab. Seega võivad inimesed ilmaasjata loota seadmele, mis osutub ohuolukorras kasutuks.”

Miks see uus andur karjub kogu aeg!?

Pärjala sõnul kuulevad nad inimeste suust iga päev juttu, et vana anduriga oli hea ja lihtne. “Isegi kui toit põhja kõrbes ja tuba oli paksu tossu täis, ei hakanud see karjuma. Aga vot see uus, see on liiga tundlik ja annab häiret palju tihedamalt,” toob ta näiteid. “Järeldus on üsna selge ja lihtne, vana andur oli seal alles lihtsalt ilu pärast ja ei suutnud suitsu tuvastada.”

Kuna andurid on mõeldud elusid päästma ja õnnetusi ära hoidma, siis ei saa seda Pärjala sõnul kasutada põhimõttel, et nii kaua kui töötab, nii kaua kasutan. “Kui tuleõnnetuse ajal peaks selguma, et näe andur ongi nüüd täiesti amortiseerunud ega töötagi enam, siis on sellel väga traagilised tagajärjed.”

Pärjala märgib ka, et patarei vahetamise järel nupule vajutades kostev piiks ei tähenda paraku seda, et 10+ aastat laes seisnud andur ka siis häält teeb, kui tuba on tossu täis. Andurile on eluiga määratud ikka seetõttu, et selle tehnilised komponendid ei tööta igavesti. “Teiseks satub ajapikku andurisse tolm ja muu mustus, mis aja möödudes blokeerivad selle sees olevad suitsukambri ribid ja toss lihtsalt ei jõuagi enam suitsukambrisse.”

Kuidas ma tean, et andur on vana?

Andurite eluiga võib olla erinev. “Kõigil suitsuanduritel ja samuti vingugaasianduritel pole see üks ja sama. Anduri eluiga määratakse ära anduri sertifitseerimisprotsessi käigus,” sõnab Pärjala. 

Eluiga sõltub konkreetsest andurist ja reeglina on see 3–10 aastat. Vingugaasiandurite eluiga ei küüni üle seitsme aasta.  Sellekohane info on tavaliselt kirjas anduri tagaküljel oleval kleebisel. “Eluiga ei hakka jooksma mitte anduri kasutuselevõtust, vaid selle tootmise ajast,” toonitab Pärjala. “Kui anduril antud tähistus puudub, siis tasuks järeldada, et andur ongi juba liiga vana ja see tuleks kiiremas korras välja vahetada.”

Suitsuandurid on kohustuslikud kõigis eluruumides ja vingugaasiandurid on kohustuslikud kõigis nendes eluruumides, kus asub korstnaga ühendatud tahkekütte seade (pliit, kamin, ahi jne) või gaasikütte seade. 

Andurite olemasolu kontrollib Päästeamet kodunõustamiste raames ning kohustuste täitmata jätmise eest võib oodata kuni 1200 euro suurune trahv. 

Nutikas andur kontrollib ennast ise

Tänapäevased nutikad andurid, nagu näiteks Nublu, suudavad enda korrasolekut ise diagnoosida. “Näiteks kui Nublu vingugaasi sensori töös peaks esinema mingi kõrvalekalle, suudab andur selle kohta saata rikkesignaali ning andur vahetatakse välja,” kirjeldab Pärjala. Samuti oskab andur ette hoiatada, kui patarei hakkab tühjenema.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.