Pane tähele: millega peaksid muruniiduki valimisel arvestama?

Igal niidukil on teatud omadused, mis tagavad vastavale aiale sobivaima tulemuse.Foto: Husqvarna

Sobiva muruniiduki leidmine võib osutada küllaltki aeganõudvaks protsessiks, kuna valik on teadupärast suur ja lai. See aga tähendab, et igaüks leiab kindlasti oma aeda kõige sobivama muruniitmisvahendi. Millega täpsemalt tasuks niiduki valimisel arvestada?

Sõltub vajadusest

Kõik saab alguse sinu aiast. Seega võiksid esimese hooga kriitilise pilguga hinnata, kui suur ala niitmist vajab ning kui palju leidub seal seda tegevust takistavaid või segavaid puid, põõsaid või peenraid. Ühtlasi mängib rolli, kas aias leidub suuremid kallakuid või erinevaid tasapindu.

Kui see on selge, peaksid läbi mõtlema, millised on sinu soovid ja vajadused. Kindlasti võiksid muuhulgas arvestada, kui kaua soovid niitmisele aega kulutada, millist tulemust täpsemalt soovid ning kui tihti oled valmis niitma.

Ehkki robotniiduk on kõige mugavam niitmislahendus, leidub aiapidajaid, kellele meeldib muru ise niita ning nad pole seetõttu valmis ka klassikalisest muruniidukist loobuma. Ühtlasi pole saladuseks, et moodne robotniiduk ei sobi igasse aeda, mis omakorda toobki meid klassikaliste muruniidukite juurde.

Tee õige valik

Ehkki niitmine võib aiapidajale meeltmööda olla, tuleb ka siin kriitilise pilguga hinnata, et niitmisele ei kuluks liiga palju tunde. “Kui niitmisele kulub rohkem kui kaks tundi, peaks aiapidaja mõtlema, kas praegune muruniiduk on ikka tema jaoks kõige optimaalsem valik,” rääkis Husqvarna järelhoolduse spetsialist Aivo Smitt.

“Kui niitmisele läheb iga kord umbes 5–6 tundi, tasuks mõelda, ehk oleks mõistlikum soetada hoopis murutraktor või mõni teine võimas niidumasin,” lisas ta.

Husqvarna muruniidukite valikusse kuuluvad nii lükatavad kui ka iseliikuvad muruniidukid, mis on üksteisest piisavalt erinevad, et igaüks endale kõige sobivama leiaks.

Reeglina sobib lükatav muruniiduk ja käsiniiduk paremini väiksemasse aeda ning iseliikuv saab paremini hakkama suurema pindalaga aias, ent ka näiteks kallakutel. Küll aga on igal niidukil teatud omadused, mis tagavad igale aiapidajale sobivaima tulemuse.

Erinevad niidusüsteemid

Kindlasti võiks muruniiduki puhul tähele panna, milline on konkreetse masina niidusüsteem: kas niidetav muru visatakse masina küljelt või tagant välja, multšitakse või liigub see masina küljes olevasse kogujasse.

“Tavaliselt eelistab laisem aiapidaja väljaviskega muruniidukit, viisakamat tulemust sooviv inimene otsustab pigem multšeriga masina kasuks,” selgitas Husqvarna müügi- ja tootespetsialist Andrus Soomer. Multšeri kasuks räägib ka asjaolu, et peenestatud muru jääb niitmise järel murule, andes kasvavale murule eluks vajalikke toitaineid.

Multšeriga niiduki puhul tuleks arvestada, et niita tuleb tihedamalt ning muru ei tohiks niitmisel olla väga kõrge. “Mida vähem korraga niita, seda vähem on ka peenestatud massi, mis maapinnale jääb,” sõnas Aivo Smitt.

Koguja eelis

Lisaks on võimalus valida kogujaga niidumasin, mis, nagu nimigi ütleb, kogub niidetud muru suurde kogumiskotti ning tagab seeläbi aias nõudlikule silmale igati esteetilise tulemuse. “Küll aga tuleb arvestada, et toitained viiakse seeläbi platsilt ära ning need peaks hiljem väetise näol murukamarale tagasi andma,” märkis Soomer.

Kuid sobivaima muruniiduki kasuks otsustamisel ei pea ilmtingimata valima kolme erineva meetodi vahel – soovi korral võib soetada ka kolmesüsteemse muruniiduki, kus sobivat lõikemeetodit saab vajadusel erinevates aianurkades niites vahetada.

Lükka või lase vedada

Nagu öeldud, jagunevad klassikalised muruniidukid peamiselt lükatavateks ja iseliikuvateks. Kui lükatav niiduk sobib hästi väiksemasse aeda, siis iseliikuvaid masinaid on erinevaid ning sobivad paremini suurematesse ja keerulisematesse aedadesse.

Lükatava niiduki puhul tasuks tähele panna, milliste rattalaagritega konkreetse masina puhul tegemist on. “Lükatava niiduki puhul lihtsustavad niitmistööd kuullaagritel rattad, mille abil liigub masin kergemalt edasi,” märkis müügi- ja tootespetsialist.

Iseliikuvate masinate seast leiab nii esi-, taga- kui neljarattaveoga muruniidukeid. Esirattaveoga masinat on kõige lihtsam manööverdada, kuna esirattad saab hõlpsalt õhku tõsta ning seejärel soovitud suunas niitmist jätkata. Ka edasiveo kiirust saab teatud masinatel hõlpsasti reguleerida ning seetõttu ei pea muretseda, et niiduk liiga kiire tempoga niitja eest piltlikult öeldes ära jookseb.

“Kui aga on soov soetada kogujaga masin, siis tuleb valida tagaveoga masin, kuna koguja täitumisel läheb masina raskus tahapoole ning esivedu saaks seetõttu kannatada,” selgitas Andrus Soomer. Neljarattaveoga muruniiduk omakorda teeb niitja töö kergemaks suuremate kallakutega aias.

Aku teeb ilma

Samuti tuleb mõelda, kas valik tehakse aku või bensiinimootoriga töötava muruniiduki kasuks. Ehkki bensiinimootoriga muruniidukid pole kuhugi kadumas, on Husqvarna spetsialistide sõnul tulevik akuga töötavate masinate päralt.

“Akul on rohkem tulevikku ka seetõttu, et selliste masinatega on aias oluliselt lihtsam toimetada,” sõnas Soomer.

Ka Aivo Smitt kinnitab, et akuga töötav masin on investeering tulevikku. “Ühekordne väljaminek võib küll olla suurem, kuid akul töötava muruniidukiga ostad justkui kütust juba ette,” selgitas ta.

“Kui bensiinimootoriga peab vähemalt korra hooajas vahetama mootoriõli, õhufiltrit ning hoolitsema, et ka kütuse ja teradega oleks kõik hästi, siis akumasina puhul on ainukeseks jooksvaks kuluks niiduki terade teritamine ja/või vahetamine,” kirjeldas järelhoolduse spetsialist. Seega on akul töötavat niidumasinat omada lõppkokkuvõttes soodsam.

Spordimeeste lemmik on käsiniiduk

Et paljude inimeste koduaiad on väikesed, ei pea aiapidaja ilmtingimata valima aku või bensiinimootoriga töötava niidumasina vahel. Nimelt on käsiniiduk Husqvarna ekspertide sõnul tublide spordimeeste tööriist ning sobib ideaalselt väiksema murulapi niitmiseks, seda enam, et paljudes kodudes, sealhulgas ridaelamutes, tihti just selleks sobivad väiksemad murulapid ongi.

Käsiniiduki lõikemeetodiks on trummel, mida kasutatakse muuhulgas ka näiteks golfimurude niitmiseks. “Trummelniiduk jätab murule väga ilusa lõike, sest lõikab muru nii, nagu seda teeksid muidu käärid. Tulemuseks on mõistagi väga ilus murulapp,” tõi järelhoolduse spetsialist välja.

Niisiis eelistavad käsiniidukit sageli inimesed, kellele niitmine igati meeltmööda on ning kelle aed on käsiniiduki jaoks parajalt väikese suurusega.

Suuremasse aeda sobivad suuremad masinad

Kui tegemist on rohkem kui 1500m² suuruse aiaga, on niitmiseks vaja võimsamaid ja suuremaid masinaid, mis säästaksid aiaomaniku aega ja energiat.

Sellisel juhul on peamiselt valida kolme tüüpi masina vahel. Kõige paremini on eestlastele tõenäoliselt teada murutraktor, mis on pealeistutavatest niidumasinatest kõige tuntum.

“Kui tegemist on väga liigendatud aiaga, kus on palju puid ja põõsaid, siis murutraktorist paremini saab manööverdamisega hakkama raider, mille lõikeorgan asub masina ees. See tähendab, et masinaga saab hõlpsalt ka heki või põõsaste alt niita,” selgitas Aivo Smitt.

Raiderit on ka teistest suurtest masinatest lihtsam puhastada. “Täna müügil olevatel raideritel saab lõikeorgani hooldeasendisse tõsta, tänu millele pääseb omanik teradele mugavalt ligi,” ütles ta.

Manööverdamise poolest kõige tublim on aga nullpöörderaadiusega niiduk, millega saab aias vajadusel kasvõi kohapeal ringi pöörata. “Nullpöörderaadiusega niiduk on kompromiss raiderist ja murutraktorist: lõikeorgan on keskel, kuid manööverdamisvõime on sama hea või parem kui raideril,” märkis ta.

Pealeistutava masina puhul tasuks läbi mõelda, kas seda kasutatakse vaid niitmiseks või ka mõnel muul otstarbel. “Nullpöörderaadiusega masinaga vaid niidetakse, vajadusel saab prahi vedamiseks käru järele ühendada. Raider ja murutraktor on universaalsemad: nende abil saab näiteks hooldada muru, ühendada etteotsa saha või teeharja ja käru vedada,” tõi järelhoolduse spetsialist välja.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.