Miks on korteriühistul vaja kaasomandi kindlustust?

Foto: Pixabay

Juhtumid, kus kortemaja katus saab tormiga kahjustada, ei ole Eestis üldse haruldased. Talviti tuleb ette ka seda, et katuselt kukkunud lumi või jää vigastab kedagi. Seetõttu peavad kortermaja elanikud lisaks oma korteris oleva vara kindlustamisele mõtlema, kuidas kindlustus saaks neid sellises olukorras kaitsta.

Kaasomandi kindlustus on hädavajalik

Kui näiteks torm on kortermajalt katuse viinud, saab kindlustusest abi ühistu, kel on sõlmitud kaasomandi kindlustus. See kaitseb neid korterelamu osi, mis kuuluvad kõigile korteriomanikele ühiselt.
IF kindlustuse varakahjude grupijuht Lauri Nõu nendib, et korteriomanike kaasomandi kindlustus ei ole kohustuslik, kuid samas väga vajalik.

“Tavapäraselt on korteriomanikud kindlustanud enda korteri siseviimistluse, kuid suuremate kahjujuhtumite puhul, nagu näiteks tule- või tormikahjud, tuleb esmajoones taastada hoone kaasomandis olevad osad,” selgitab Nõu. Tema sõnul kannab korteriomanike kaasomandi kindlustus uue katuse ehitusega seotud kulud ja loomulikult ka maja ajutise katmisega seotud kulud. “Viimaste tormide näitel oli suurim kahju üle 70 000 euro, kindlustatud korteriühistu kanda jäi ainult omavastutus.”

Mis kindlustuskaitse alla kuulub?

Nõu sõnul on kaasomandi kindlustuskaitse all maja välisseinad, katus, rõdud, välisaknad, vundament, kandvad siseseinad, vahelaed, trepikojad, keldrid, pesuköögid, liftid, korstnad, ühised kütte-, ventilatsiooni-, kliima-, tulekustutussüsteemid, elektri-, vee-, kanalisatsiooni-, side- ning valvesüsteemid kuni korterini ja gaasitorustikud kuni korterini. Lisaks saab kindlustada ühistu mänguväljakuid, autoväravaid, aiapiirdeid, prügimaju.

Turva seljatagust vastutuskindlustusega

Lisaks kaasomandi kindlustusele soovitab Nõu korteriühistutel sõlmida ka vastutuskindlustuse lepingu. Näiteks hüvitab vastutuskindlustus maja ees tänaval või trepil libastunud inimesele tekkinud kahju. Samuti maja seinalt varisenud krohvi või lahti tulnud vihmaveetoru tekitatud kahju.
Kui territooriumil, mida on kohustatud hooldama ühistu, keegi libiseb, luu murrab ja kahjunõude esitab, aitab kulu katta vastutuskindlustuse olemasolu. “See ei tähenda loomulikult, et kinnistut ei peaks korralikult hooldama. Elu ja tervist ei suuda keegi tagasi tuua,” rõhutab Nõu.

Ühistu süül korterile tekkinud kahju

Vastutuskindlustus aitab ühistul hüvitada ka ühistu süül korteriomaniku varale tekkinud kahju. “Kui vastutuskindlustus puudub ja lõhkeb kaasomandisse kuuluv toru, peab tekkinud kahjud hüvitama korteriühistu,” toob Nõu näite. Ja märgib, et näiteks veekahju tagajärjel saab tavapäraselt kannatada mitu korterit ning kahju võib ulatuda lausa kümnetesse tuhandetesse eurodesse. Ka sel juhul on vastutuskindlustusest abi.

Korteriomanike kaasomandi kindlustuse kohta saad lähemalt lugeda siit.

Vastutuskindlustuse kohta leiad info siit.

If on Põhjamaade juhtiv kahjukindlustusselts, kellel on Põhjamaades ja Baltikumis kokku üle 3,6 miljoni kliendi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.